PGE Narodowy

Delta 44: nowoczesny biurowiec w miejsce starej drukarni

|
Wizualizacja biurowca Delta 44 we Wrocławiu
Nowy biurowiec nawiązuje architektoniczne do zabytkowej drukarni
Dworzec Wrocław Główny odzyskał blask i stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych części miasta. Zmienia się również jego otoczenie. Z jednej strony dworca powstaje okazały Aquarius Business House. Z drugiej strony stanie nowoczesny kompleks handlowo-usługowo-biurowy – Delta 44.

Wrocław zmienia się nie do poznania, a kolejne biurowce wyrastają jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, zastępując stare, zapuszczone budynki lub puste, zagracone tereny. Proces sukcesywnych zmian szczególnie dobrze widać w okolicach Dworca Głównego PKP. Pięknie zmodernizowany budynek dworca może w końcu godnie przyjmować turystów, a róg ulic Swobodnej i Borowskiej nie straszy już parterowymi pawilonami handlowymi obstawionymi billboardami. Powstaje tu biurowiec Echo Investment S.A. – Aquarius Business House. Z kolei po drugiej stronie dworca, na miejscu dawnej, zaniedbanej drukarni przy ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 44, w kwietniu 2012 r. rozpoczęto budowę nowoczesnego obiektu handlowo-usługowo-biurowego Delta 44.

Biurowiec to inwestycja Vantage Development. Pierwotny projekt architektoniczny zakładał pozostawienie budynku działającej przed II wojną światową drukarni i zecerni. Nad wyremontowanym, istniejącym obiektem miał zostać nadbudowany nowy budynek. Niestety, ze względu na zły stan techniczny dawnej drukarni, realizacja tego projektu nie doszła do skutku. W wyniku zniszczeń wojennych i wielokrotnej przebudowy budynku w okresie powojennym jego stan techniczny nie pozwalał na zachowanie go w całości. Dla podkreślenia historycznego charakteru zabudowy zdecydowaliśmy się jednak na pozostawienie fragmentu zachowanej części budynku – tłumaczy Henryk Wojciechowski, Dyrektor Rozwoju i Komercjalizacji Vantage Development S.A.

Autorem nowego projektu architektonicznego jest mgr inż. arch. Maciej Szarapo z pracowni architektonicznej ASPA. Projekt ten z jednej strony nawiązuje do budynku dawnej drukarni – całego obiektu niestety ocalić się nie dało, ale inwestor, chcąc podkreślić historyczny charakter zabudowy i oszczędzić przynajmniej część zabytkowej drukarni, postanowił włączyć w bryłę nowego budynku jej północną ścianę. Z drugiej strony inwestycja wysokością i kubaturą odnosi się do okolicznej zabudowy. Poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów podkreślono spójność obu części tworzących kompleks. Parter, oddzielony od wyższych kondygnacji za pomocą szczeliny, od strony ul. Dąbrowskiego wysokością gzymsu oraz płytkami klinkierowymi na elewacji przypomina wygląd starej drukarni. Elewacja pięter jest natomiast zupełnie inna, powtarzając jednocześnie rytm północnej elewacji dawnej drukarni.

Łączna powierzchnia Delty 44 wyniesie 3 858 mkw, z czego 2 766 mkw zajmie powierzchnia biurowa, a 1 020 mkw – handlowa. Na terenie obiektu znajdzie się parking naziemny na 18 miejsc parkingowych oraz podziemny na 16 miejsc. Poziom -1 przeznaczony zostanie na market handlowy z bezpośrednim wejściem z ulicy głównej. Na parterze, z reprezentacyjnym wejściem od strony ul. Dąbrowskiego oraz portiernią, ulokowano mniejsze lokale handlowo-usługowe. Na pierwszym piętrze zlokalizowane będą zarówno lokale handlowe, jak i biurowe, a wyższe kondygnacje przeznaczono wyłącznie na biura. Obecnie wśród najemców, poza typową funkcją biurową, w budynku Delta 44 znajduje się klinika medyczna oraz apteka. Planujemy też uruchomienie niewielkiego marketu spożywczego i drogerii w poziomie -1 – zdradza Henryk Wojciechowski.

Czynsz najmu powierzchni biurowej w Delcie 44 wynosi od 52 zł za m kw. do 75 zł za mkw – w zależności od lokalizacji i funkcji powierzchni. Inwestor już na etapie projektowania i budowy daje najemcom możliwość dostosowania lokalu do działalności przyszłego właściciela.
Lokalizacja biurowca ze względów biznesowych jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ powstanie on w centralnej części Wrocławia – w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP i niedalekiej odległości od Rynku (1,6 km). Ponadto obiekt będzie miał bezpośredni dostęp do przystanków komunikacji tramwajowej i autobusowej.

Wykonawcą projektu jest Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 "WROBIS" S.A. Budowa Delty 44 została rozpoczęta w kwietniu 2012 r., a zakończy się w czerwcu 2013 r. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 21 mln zł.


0.0
Napisz pierwszy komentarz