Giant

Europejski lider outsourcingu

|
W krakowskim biurowcu Quattro Business Park znajduje się wiele firm z sektora BPO/SSC
W krakowskim biurowcu Quattro Business Park znajduje się wiele firm z sektora BPO/SSC
Najnowszy raport firmy Tholons plasuje Kraków na 10 miejscu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla sektora outsourcingu.

Stolica Małopolski jest pierwszym miastem Europy Wschodniej, który znalazł się w wiodącej dziesiątce raportu „Top 100 Outsourcing Destinations”, przygotowywanego corocznie przez firmę Tholons. Przed Krakowem znajdują się jedynie miasta z Indii i Filipin oraz Dublin.

W ręce specjalisty

Termin outsourcing pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem wyrażenia outside-resource-using, czyli wykorzystywanie zasobów zewnętrznych. Nie jest to określenie nowe, gdyż funkcjonuje już od lat 70tych XX wieku i początkowo używane było przez dyrektorów zakładów produkcyjnych. W późniejszym czasie ten sposób pracy rozszerzył się na inne sektory i obecnie funkcjonuje już właściwie w każdej branży.

Outsourcing bazuje na prostej zasadzie, iż jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać danej czynności lepiej niż konkurencja, to bardziej wydajne i korzystniejsze będzie jej zlecenie podmiotowi zewnętrznemu, który się w niej specjalizuje. Dwoma głównymi obszarami wykorzystania outsourcingu w przedsiębiorstwie są zaopatrzenie oraz usługi realizowane w ramach poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Ten drugi obszar doprowadził do wykształcenia się sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Wyżej niż Szanghaj

Tholons jest międzynarodową firmą doradczą związaną z sektorem outsourcingu i inwestycji. Coroczny raport „Top 100 Outsourcing Destinations” wskazuje najbardziej atrakcyjne lokalizacje dla branży outsourcingowej. Wysoka pozycja oznacza ważne wyróżnienie dla miast, zważywszy na rosnące znaczenie firm z tego sektora.

Najnowszy raport uplasował Kraków na 10 miejscu, co oznacza, że miastu udało się wyprzedzić Szanghaj. Jednocześnie warto podkreślić, iż jest to pierwsze miasto z regionu Europy Wschodniej, które znalazło się tak wysoko. W rankingu firmy Tholons znalazły się również Warszawa i Wrocław, zajmując odpowiednio 36 i 75 pozycję.

Raport dzieli miasta na cztery grupy: o ugruntowanej pozycji, wschodzące, aspirujące oraz obserwowane. Analizy opierają się na szerokiej gamie czynników, takich jak ilość i jakość kapitału ludzkiego, ryzyko inwestycyjne, jakość życia oraz koszty prowadzenia przedsiębiorstwa.

Krakowska przewaga

Na przestrzeni ostatnich lat liczba pracowników zatrudnionych w sektorze centrów usług wspólnych i outsourcingu w Krakowie sukcesywnie rośnie – obecnie jest to około 18-20 tys. osób, podczas gdy w 2003 roku było to zaledwie 2 tys. Ten znaczący skok oraz wysoką pozycję Krakowa na rynku usług SSC/BPO w skali światowej, miasto zawdzięcza przede wszystkim dostępności bardzo dobrze wykształconych i przygotowanych specjalistów, sprzyjającej infrastrukturze oraz względnie wysokiemu standardowi życia mieszkańców – wskazuje Kinga Kurpiel, menedżer w zespole doradztwa biznesowego w zakresie centrów usług wspólnych i outsourcingu PwC.

Firma Tholons w swoim raporcie wyszczególniła tzw. „Big Three” - „Wielką Trójkę”, czyli Południowo-Wschodnią Azję, Południową Amerykę i Wschodnią Europę (w tym Polskę), które mają potencjał, aby kontynuować dalszy rozwój w sektorze outsourcingu. Kraków ma więc możliwości, aby w kolejnych latach piąć się w górę rankingu, umacniając pozycję lokalnego lidera w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Outsourcing w Krakowie

Atutem centrów już istniejących w Krakowie jest szeroki wachlarz oferowanych usług biznesowych - od transakcyjnych po kompleksowe wsparcie doradcze. Gdy dodamy do tego wysoką liczbę absolwentów, znajomość języków obcych, niewygórowane koszty pracy oraz atrakcyjność Krakowa, wyłania się obraz miasta, które ma ogromny potencjał i sprzyja inwestycjom – dodaje Kinga Kurpiel.

Jak rozwój sektora BPO i SSC wpływa na Kraków? Przede wszystkim, tworzy nowe miejsca pracy, dzięki czemu wzrasta standard życia mieszkańców i wysokość dochodów. Dodatkowo, ma istotne znaczenie dla sektora nieruchomości komercyjnych biurowych. Nowe firmy z branży outsourcingu potrzebują kolejnych metrów nowoczesnych powierzchni biurowych. Inwestorzy, widząc ten potencjał, decydują się na dalsze projekty, które odpowiedzą na zapotrzebowanie firm z sektora BPO i SSC. W końcu - umacnia on pozycję miasta na mapie atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych, wspomagając rozwój i przyciągając zagraniczny kapitał.


0.0
Tagi: Kraków
Napisz pierwszy komentarz