Kinnarps 01.06-30.06

Najdroższe biurowce świata

|
Taipei 101, copyright: Daniel Shih
Taipei 101, copyright: Daniel Shih
Ile kosztowała budowa najdroższego obiektu biurowego na świecie i gdzie się on znajduje? Portal Emporis odpowiada na to pytanie, przedstawiając ranking najbardziej kosztownych biurowców.

Aż 1, 76 mld dolarów kosztowała budowa wieżowca Taipei 101, znajdującego się w mieście Taipei w Tajwanie. Ten najwyższy w latach 2004-2007 obiekt mierzy 509 metrów i został oddany do użytku w 2004 roku. Na 91 pietrze Taipei 101 znajduje się otwarty punkt widokowy. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia C.Y. Lee & Partners, a większość elementów projektowych zostało uzgodnionych i zaaprobowanych przez specjalistę w dziedzinie Feng Shui. Specyfikacja aranżacji i architektury budynku powstała bazując na szczęśliwej w chińskiej kulturze liczbie 8.

Drugim najbardziej kosztownym budynkiem biurowym na świecie jest najwyższy obecnie wieżowiec Burj Khalifa, znajdujący się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koszt jego budowy wyniósł 1,5 mld dolarów. Biurowiec ma aż 828 metrów wysokości i 163 piętra. Jego budowa została zakończona w 2010 roku. Za projektem architektonicznym stoi znana na całym świecie pracownia Skidmore, Owings And Merrill LLP. Pierwotna nazwa budynku brzmiała Burj Dubai, zmieniona została jednak na cześć prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich - H.H. Sheikh Khalifa bin Zayed al Nahyan. W języku arabskim „Burj” oznacza „Wieżę”. Wieżowiec jest usytuowany na sztucznie stworzonym jeziorze. Na szczycie obiektu znajduje się punkt obserwacyjny oraz prywatny klub.

„Jedynie” miliard dolarów kosztowała budowa wieżowca Bank of America Tower, ulokowanego w Nowym Jorku. Obiekt ma 366 metrów wysokości, co daje mu 26 miejsce na liście najwyższych budynków na świecie. Biurowiec został zaprojektowany zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa i oddany do użytku w 2009 roku.

Kolejne miejsca zajęły wieżowce Chifley Tower w Sydney, Myer Centre w Adelaide (Australia) oraz SunTrust Financial Centre z Tampa (USA), których budowa również kosztowała miliard dolarów. Dalsze pozycje przypadły New York Times Tower, Shanghai World Financial Center i The Bow (Calgary, Kanada), zbudowanych za kwotę 850 mln dolarów. Pierwszą dziesiątkę zamyka ANZ Tower w Sydney, w który zainwestowano 800 mln dolarów.


0.0
Tagi: Emporis
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
ciekawy :
Hmm ciekawe dlaczego są najdroższe...chyba muszą mieć jakieś lepsze rozwiązania, bo to dużo kasy jest warto wiedzieć na co wydają takie miliony
10 czerwca 2013 13:56