Giant

Łódź dla sektora BPO

|
Biurowiec Real Office w Łodzi
Biurowiec Real Office w Łodzi
Poziom powierzchni biurowych w Łodzi plasuje się na poziomie około 250 000 mkw. Miasto oferuje przestrzenie atrakcyjne szczególnie dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Łódź staje się coraz poważniejszym graczem w sektorze nieruchomości biurowych. Charakteryzuje się stałym wzrostem popytu i podaży powierzchni biurowej. Jak wynika z danych firmy Jones Lang LaSalle, w 2012 roku firmy wynajęły w Łodzi łącznie 27 700 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największymi transakcjami były takie umowy jak najem 2 700 mkw. przez Polkomtel w Parku Biznesu Teofilów I, zajęcie 2 125 mkw. przez BRE Bank w Sterlinga Business Center oraz 2 100 mkw. przez SWS BPO Poland w Green Horizon.

Inwestorzy zdają się potwierdzać duże zainteresowanie powierzchniami biurowymi w Łodzi. Przykładem może być biurowiec Real Office, znajdujący się w przy ulicy Traktorowej 126. Obiekt został ukończony w 2011 roku. Nasza inwestycja w tej chwili jest prawie w całości skomercjalizowana. Udało nam się sprzedać lub wynająć 8 z 9 kondygnacji w ciągu ostatnich niecałych dwóch lat, czyli od momentu zakończenia realizacji. W tej chwili rozpoczynamy podział na mniejsze lokale i wykańczanie ostatniej wolnej kondygnacji. Z naszych doświadczeń wynika, że skomercjalizujemy ją zanim skończymy wykańczanie – mówi Agnieszka Wróbel, Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży w REAL Development Group sp. z o.o. sp.k., firmie będącej inwestorem projektu.

Strona podażowa

Dzięki dużemu zainteresowaniu, jakie wykazują najemcy, w Łodzi w latach 2005-2010 dynamicznie rozwinął się rynek biurowy. Jak podają analitycy Jones Lang LaSalle, średni roczny wolumen w tych latach wyniósł 30 000 mkw. powierzchni oddanej do użytku.

Należy zwrócić uwagę, iż obecna podaż na poziomie 250 000 mkw. jest dwukrotnie niższa niż w Krakowie, który pod względem liczby mieszkańców jest porównywalny. Oznacza to, iż w Łodzi nadal jest duży potencjał wzrostu.

W 2012 roku do użytku oddana została I faza projektu Green Horizon, która wzbogaciła rynek o 16 500 mkw. Obecnie w budowie jest około 45 100 mkw., które mogą zostać ukończone jeszcze w tym roku.

Co dalej?

Według ekspertów z Jones Lang LaSalle, w 2013 roku utrzyma się popyt na poziomie podobnym do odnotowanego w 2012 roku. Analitycy zwracają uwagę, iż na dużych najemców, szczególnie z sektora usług dla biznesu, oczekuje w Łodzi 5 opcji najmu powierzchni większej niż 1 000 mkw w istniejących budynkach oraz 3 opcje w obiektach powstających, które mają zostać ukończone w tym roku. Łącznie najemcy mają obecnie możliwość wyboru spośród 34 100 mkw w inwestycjach ukończonych i 38 000 w powstających, według danych JLLS.

Rozwój łódzkiego rynku biurowego generowany jest przede wszystkim przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które zajmują ok. 80 000 mkw. powierzchni. 2012 rok był przełomowy pod tym względem, kiedy to decyzje o uruchomieniu swoich centrów w mieście ogłosili tacy giganci jak HP czy Samsung. Warto zwrócić uwagę, że źródłem popytu na powierzchnię biurową, oprócz nowych inwestorów, są firmy już funkcjonujące w Łodzi – przykładowo Mobica – które wraz z rozszerzaniem skali operacji poszukują nieruchomości lepiej spełniających ich potrzeby pod kątem standardu technicznego czy możliwości rozwoju. W dużej mierze, łódzki rynek biurowy rośnie w odpowiedzi na potrzeby właśnie takich organizacji. Nie zapominajmy również o firmach, które nie zmieniając obecnej lokalizacji, dobierają powierzchnię wraz z rozwojem i wzrostem zatrudnienia – klasycznym przykładem takiego podmiotu jest Infosys – komentuje Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle

Czego potrzebują najemcy?

Bardzo duże znaczenie dla nabywców i klientów ma dostęp do miejsc parkingowych, a my dysponujemy wielkim parkingiem przed budynkiem. Obserwujemy trend do przenoszenia się z centrum szczególnie ze względu na trudny dostęp do parkingów - zauważa Agnieszka Wróbel. Bardzo istotna jest również lokalizacja, a także poziom cen. Łódź jest miastem szczególnie atrakcyjnym właśnie pod tym ostatnim względem. Średni poziom czynszów wynosi od 11 do 13 euro/mkw na miesiąc, jak wynika z danych JLLS. Agnieszka Wróbel zwraca uwagę, iż możliwe jest wynajęcie powierzchni za naprawdę atrakcyjną stawkę. Naszym zdaniem budynek Real Office cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze względu na bardzo wysoki standard wykończenia przy jednocześnie atrakcyjnej cenie. Niski poziom kosztów eksploatacji budynku wyróżnia się na tle innych biurowców. Wynika to z faktu, że biurowiec nie jest własnością jednego podmiotu, ale tworzy wspólnotę (jak w budynkach mieszkaniowych), a współwłaścicielom, którzy nabyli w nim lokale, zależy na jak najniższych kosztach, więc zarządca administruje budynkiem jak najbardziej ekonomicznie – mówi Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży w REAL Development Group sp. z o.o. sp.k.


0.0
Tagi: Real Office
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
Kaja :
Możecie wypowiedzieć się na temat pracodawców m.in. z branży BPO/SSC i IT w ankiecie dostępnej na stronie https://4p.info.pl/8ed3779dc6eabd995f112f17078af24f.pg?s=81
Zostaw swój adres email i wygraj LOT SZYBOWCEM :)
26 lipca 2013 14:13
Łodzianin :
Łódź nadal jest bardzo mlodym rynkiem pod wzglediem powierzchni biurowych. fajnei by bylo, gdyby wiecej inwestorow zdecydowalo sie realizowac tu projekty. mamy naprawde fajne miasto, sympatycznych, wyszkolonych mlodych ludzi... lodz naprawde ma potencjal
7 czerwca 2013 10:00