Giant

Zadbaj o zdrowie - stwórz biuro ergonomiczne

|
Ergonomia stanowiska pracy jest bardzo ważna. Aranżacja Kinnarps
Aranżacja biura według firmy Kinnarps
Przy stanowisku pracy spędzamy większość czasu w ciągu dnia. Dobór odpowiedniego fotela, zapewnienie dobrego oświetlenia biurka czy wyposażenie stanowiska w dodatkowe udogodnienia pozytywnie wpłyną zarówno na komfort pracy, zdrowie oraz samopoczucie pracownika.

Stanowisko pracy dostosowane do indywidualnych potrzeb

Ergonomiczne stanowisko pracy obejmuje wyposażenie biura w taki sposób, aby wszystkie jego elementy spełniały potrzeby zatrudnionych osób. Wśród tych czynników należy wymienić przede wszystkim dogodne warunki pracy, meble dopasowane do warunków fizycznych każdej osoby czy dodatkowe wyposażenie zwiększające komfort kilkugodzinnej obecności w biurze. Poza tym odpowiednie zaaranżowane stanowisko powinno być dostosowane nie tylko do cech antropometrycznych pracownika, ale również do rodzaju wykonywanych zadań.

Główną zaletą ergonomicznego stanowiska pracy jest zwiększenie wydajności zatrudnionej osoby. Należy pamiętać, że najczęstszymi powodami absencji w firmach są tzw. choroby zawodowe. W wielu przypadkach ich powodem jest niewłaściwe przystosowanie stanowiska. Dodatkowo niekomfortowe warunki w miejscu zatrudnienia w postaci chociażby niewygodnego fotela, zbyt dużego hałasu czy dostępu głównie do sztucznego oświetlenia negatywnie wpływają na samopoczucie pracownika, a tym samym obniżają jego efektywność.

Najczęstszymi dolegliwościami spowodowanymi nieodpowiednim zaaranżowaniem biurowego stanowiska komputerowego są m.in. usztywnienie mięśni, skrzywienie kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka czy zaburzenia widzenia. Wprawdzie dostosowanie stanowiska do potrzeb konkretnego pracownika nie pozwoli w stu procentach wyeliminować powyższych dolegliwości, jednak umożliwi zniwelować negatywny wpływ miejsca pracy na zdrowie zatrudnionych osób.

Spowolnienie gospodarcze rodzi pokusę, by w ramach oszczędności zlekceważyć kwestie ergonomii miejsc pracy, a jest to właśnie najodpowiedniejszy moment na poświęcenie uwagi tym zagadnieniom, ponieważ kryzys to okres, w którym rośnie presja na efektywność, współpracę i innowacyjność, a te osiąga się przede wszystkim dzięki ludzkim mózgom – przyznaje Aleksandra Krawsz, Marketing i PR Manager Kinnarps: Ergonomia jest w naszym rozumieniu rodzajem szczepionki wzmacniającej odporność pracowników na negatywne skutki kryzysu, takie jak wypalenie zawodowe, utrata motywacji, schorzenia psychosomatyczne spowodowane przewlekłym stresem itp. Pamiętając, że prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego mózgu pozostaje pod wpływem wielu czynników fizycznych, przede wszystkim ruchu, lepiej rozumiemy konieczność stworzenia pobudzającego, ergonomicznego otoczenia w pracy. Mądrzy managerowie wiedzą, że w czasie kryzysu, to przede wszystkim ludzie – ich pomysłowość i morale – zadecydują o sukcesie firmy.

Bez bólu pleców

Jedną z dolegliwości związanych z długotrwałą pracą biurową są bóle pleców czy skrzywienie kręgosłupa. Wynikają one najczęściej z nieodpowiedniej postawy podczas pracy. Sposób siedzenia przy biurku jest wypadkową odpowiednio dobranego fotela i wysokości biurka dostosowanej do wzrostu pracownika. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem, warto przywiązać uwagę do prawidłowego wyboru mebli.

W przypadku fotela należy zwrócić uwagę czy sama jego konstrukcja jest stabilna i czy nie ogranicza ruchów pracownika. Najlepszym rozwiązaniem są fotele o tzw. podstawie pięcioramiennej. Tego rodzaju podstawa ułatwia przemieszczanie mebla w biurze i zmniejsza wywrotność mebla. Możliwość regulacji wysokości fotela, jak też oparcie zapewniające naturalną pozycję dla kręgosłupa to podstawowe elementy wyposażenia siedzącego stanowiska pracy. Dodatkowym udogodnieniem może być oparcie dla przedramion (często w formie podłokietników), profilowana podpórka pod część lędźwiową kręgosłupa czy zastosowanie podnóżka pozwalającego na zachowanie kąta prostego podczas siedzenia.

Zasadniczą kwestią jest również biurko dostosowane do potrzeb pracownika. Jego wysokość powinna być dopasowana do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup biurka z możliwością regulacji wysokości, wówczas mebel może być przystosowany do wymogów różnych pracowników.

W przypadku zakupu biurka często pomijaną kwestią jest ilość wolnej przestrzeni pod blatem. Nie można zapominać o tym, że zapewnienie mniejszej powierzchni niż ok. 80 cm szerokości i 70 cm głębokości negatywnie wpłynie na postawę pracownika. Brak swobody pod biurkiem powoduje napięcie mięśni podczas pracy.

Zdrowy wzrok

Niezwykle istotnymi kwestiami są również właściwe ustawienie monitora oraz odpowiednie natężenie oświetlenia, które zniwelują negatywny wpływ komputera na wzrok pracownika.

Monitor powinien znajdować się na wprost użytkownika. Wysokość ekranu powinna być wyregulowana w taki sposób, aby osoba pracująca była w stanie utrzymać swoją głowę i ramiona w linii prostej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie monitora nieco poniżej linii wzroku w odległości 40-75 cm od oczu. Pomocą we właściwym usytuowaniu monitora na biurku będą specjalne podstawki pod tego rodzaju urządzenia. Dzięki regulacji wysokości i kąta nachylenia umożliwią prawidłowe ustawienie monitora.

Idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do światła dziennego. Jednak w przypadku ograniczonej ilości okien w biurze rozwiązaniem dodatkowym jest oświetlenie sztuczne. Poziom oświetlenia stanowiska komputerowego musi wynosić 300 luxów. Oświetlenie należy ustawić w taki sposób, aby jego źródło nie odbijało się w monitorze komputera. Wybierając rodzaj oświetlenia biura, warto zwrócić uwagę na jasność emitowaną przez żarówki. Im światło jaśniejsze i bardziej zbliżone do naturalnego, tym lepiej.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Kinnarps
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Łukasz :
Przydatny artykuł. Dbanie o właściwą postawę ciała podczas wykonywanej pracy jest naprawdę istotne, bo wpływa na efektywność. Ciekawym rozwiązaniem są biurka, w których można regulować wysokość i kąt nachylenia. O ergonomii na stanowisku biurowym można poczytać również w artykule "Sposoby na ergonomiczne stanowisko pracy" (http://toppresellpages.pl/sposoby-ergonomiczne-stanowisko-pracy/).
29 lutego 2016 12:09