Miasto z potencjałem

|
Panorama Szczecina z widocznym kompleksem biurowym Pazim
Panorama Szczecina z widocznym kompleksem biurowym Pazim
Szczecin, tradycyjnie miasto przemysłowe, otwiera się na sektor BPO, zaawansowane technologicznie gałęzie przemysłu oraz sektor IT. Przekłada się na to na rosnący popyt na powierzchnie biurowe.

Jak wynika z raportu opracowanego przez CBRE we współpracy z Urzędem Miasta Szczecina, stolica województwa zachodniopomorskiego ma duży potencjał. Miasto kojarzone w znacznej mierze z przemysłem, obecnie otwiera się na sektor nowoczesnych usług dla biznesu (BPO) oraz technologicznie zaawansowanych gałęzi przemysłu, takich jak energie odnawialne czy biotechnologie.

Prognozowany wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze usług oraz polepszające się nastroje inwestorskie w mieście w związku z nową, otwartą polityką władz, sprawiają, iż Szczecin ma olbrzymi potencjał na awans do rangi ważnego ośrodka biznesowo-kulturalnego Europy – mówi Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań i Doradztwa, CBRE w Polsce. Spodziewamy się, że w przyszłości to właśnie sektor usług (BPO) oraz badania i rozwój (R&D) będą generować nowe miejsca pracy w Szczecinie – dodaje.

Jednak nie tylko koncerny związane z BPO wpływają obecnie na rozwój miasta. Dużo mówi się o otwarciu Polski i Szczecina na BPO, widzimy jednak coś więcej – zauważa Przemysław Janasik, Prezes Zarządu Pazim Sp. z o.o. Obok nowych globalnych graczy, którzy pojawili się w Szczecinie, wyraźnie dał się odczuć rozwój rynku lokalnych przedsiębiorców. Cieszy nas, że lokalne biznesy rosną w siłę, rozszerzają pole działania, co wymusza na nich korzystanie z przestrzeni biurowych na odpowiednim poziomie. W Szczecinie mamy duży potencjał: lokalizację bliską gospodarczym liderom Europy, ośrodki edukacyjne kształcące wysokiej klasy specjalistów, dobrej klasy apartamenty czy urokliwe miejsca, w których chce się spędzać czas. To są czynniki, które przekonują, że właśnie tutaj dobrze jest prowadzić swój biznes – wyjaśnia.

Szczeciński potencjał biurowy

Szczecin wiele stracił przez niedostatek wysokiej klasy powierzchni biurowej - mówi Przemysław Janasik. Przez lata Pazim był jedynym biurowcem, który oferował duże powierzchnie w najwyższej klasie. To budowało miastu i regionowi określoną markę w skali międzynarodowej, przekładając się na trudność w pozyskaniu znaczących zewnętrznych inwestorów. Teraz jesteśmy świadkami boomu w dostępności powierzchni biurowej klasy A, co stwarza możliwości rozwoju biznesu w naszym mieście.

Jak wynika z danych CBRE, całkowity zasób powierzchni biurowych w Szczecinie wynosi ponad 145 000 mkw, z czego coraz większy odsetek stanowią powierzchnie klasy A. Obecnie w budowie pozostaje pięć obiektów, które do roku 2015 wzbogacą rynek o ponad 60 000 mkw. W planach pozostaje kolejnych 200 000 mkw. powierzchni. Czynsze w najlepszych lokalizacjach wynoszą około 14 euro/mkw na miesiąc, w budynkach klasy B natomiast oscylują w przedziale 10-12 euro/mkw. W 2013 roku w mieście wzrósł wskaźnik pustostanów, osiągając poziom 13,6 proc., co wiązało się z oddaniem do użytku 18 000 mkw. nowej powierzchni biurowej.

Wzrost ilości powierzchni niewynajętych stawia potencjalnych najemców w uprzywilejowanej pozycji, mogą oni bowiem wybierać w szerszej ofercie lokali i negocjować dla siebie bardziej korzystne warunki. Jednak stosunkowo wysoka aktywność najemców oraz zainteresowanie tym rynkiem ze strony coraz szerszego grona inwestorów powinno doprowadzić w relatywnie niedługim okresie do wchłonięcia wolnych powierzchni – komentuje Daniel Bienias, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców i Usług BPO, CBRE w Polsce.

Szczecin dla firm

Obecnie w Szczecinie działa już kilkanaście przedsiębiorstw z sektora BPO, spośród których wskazać można na firmy takie jak Bertelsmann,  Genpact, Metro Services, Unicredit Business Partner czy Home.pl. Najbardziej aktywni najemcy wywodzą się przede wszystkim z sektora IT, centrów usług BPO oraz SSC, a także z segmentu bankowego.

Sukces przyciąga sukces. Jego obecność stymuluje rozwój oferty edukacyjnej, która w przypadku coraz większego udziału sektora usług na rynku zapewni w nieodległej przyszłości obecność odpowiednich kadr. Mamy świetne szkoły techniczne i humanistyczne, medyczne, stwarzające możliwość współpracy nauki z biznesem i generowania innowacji. Z drugiej strony rozwija się infrastruktura drogowa, kolejowa i lotnicza, umożliwiająca dotarcie do Szczecina. Powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jesteśmy na dobrej drodze, ale jako region nie powinniśmy tracić czujności. Życzylibyśmy sobie, by w niedalekiej przyszłości powierzchni biurowych w Szczecinie nadal było zbyt mało – podsumowuje Prezes Zarządu Pazim Sp. z o.o.


0.0
Tagi: CBRE Pazim
Napisz pierwszy komentarz