PGE Narodowy

Regiony gonią Warszawę. Inwestorzy coraz chętniej opuszczają stolicę i wybierają inne polskie miasta

|
Najemcy coraz chętniej wybierają na siedziby swoich firm miasta regionalne. Budują się tam biura o powierzchni łącznie prawie trzykrotnie większej niż w Warszawie – pokazuje raport JLL.

Chociaż połowa powierzchni biurowych, które wynajęto w 2021 roku, zlokalizowana jest w stolicy, deweloperzy koncentrują się głównie na inwestycjach w miastach regionalnych. Eksperci wskazują, że aktywność firm deweloperskich w Warszawie jest obecnie najniższa od jedenastu lat. Ich zdaniem doprowadzi to do powstania luki w podaży w 2023 roku.

 

Regionalne rynki biurowe na coraz mocniejszej pozycji

W czwartym kwartale 2021 roku widoczne było ożywienie na regionalnym rynku biurowym. Raport CBRE pokazuje, iż popyt był umiarkowany, jednak w ostatnich miesiącach ubiegłego roku wynajęto już 214 tys. mkw. I to właśnie ostatnie miesiące zadecydowały o tym, że końcowy wynik roczny wyniósł ponad 592 tys. mkw.

Widzieliśmy kontynuację trendów z ostatnich lat. Nowi uczestnicy rynku, zarówno lokalni, jak i zagraniczni uważnie przyglądają się takim polskim miastom jak m.in. Poznań, Kraków, Katowice czy Trójmiasto. Firmy nie tylko stawiają tam swoje pierwsze kroki, ale w wielu przypadkach szybko się rozwijają. Zakładamy, że w tym roku będzie podobnie. Polskie miasta regionalne wzmocnią swoją pozycję – stwierdza w rozmowie z biurem prasowym CBRE Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.

 

Opóźnienia = straty

Mimo to w 2021 roku przybyło o 20 proc. mniej nowoczesnej powierzchni biurowej niż rok wcześniej. Wyniosła ona prawie 551 tys. mkw. Wśród ukończonych projektów, największymi były 3T Office Park w Gdyni oraz Nowy Rynek D w Poznaniu. W samej Warszawie oddano do dyspozycji najemców 324 600 mkw. Podaż na rynkach regionalnych wykazała spadek o 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jednym z powodów tego zjawiska był fakt, iż nie wszystkie planowane inwestycje zostały ukończone w terminie.

Powody tych opóźnień były różne, np. brak kluczowego najemcy, wydłużone procesy administracyjne czy też czasami zaburzenia w łańcuchach dostaw, a tym samym w procesie budowlanym. Większość z tych budynków trafi na rynek na początku tego rok – wyjaśnia Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań i Doradztwa JLL.

Pod względem podaży najszybciej rozwijały się Kraków oraz Trójmiasto. Dostarczono tam odpowiednio 73 tys. mkw. oraz 60,7 mkw.

 

Warszawa górą (jeszcze!)

Sektor biurowy nadal pozostaje jednym z kluczowych dla rozwoju rynku inwestycyjnego w Polsce. W ubiegłym roku wolumen transakcji wyniósł ponad 1,7 mld euro, z czego aż 72 proc. ulokowano w stolicy. JLL podaje jednak, że na drugim miejscu w tym zestawieniu uplasował się Kraków, który przyciągnął prawie 16 proc. kapitału w tym sektorze.

– Wartość zakupu obiektów w stolicy Małopolski i Wrocławiu wyniosła ponad 200 mln euro. Pod koniec roku inwestorzy nabrali wiatru w żagle, a rozpęd, z jakim weszli w 2022 rok i transakcje sfinalizowane już w styczniu pozwalają zakładać, że obecny rok ma szansę stać się jednym z najlepszych w historii pod względem całkowitej wartości transakcji na rynku biurowym – podsumowuje Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych JLL, Marcin Sulewski.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz