Proton Office

Przekwalifikowanie zawodowe – to nie boli!

|
Rynek pracy z każdym rokiem przechodzi diametralne zmiany - jedne zawody zanikają i zostają zastąpione nowymi. Jak poradzić sobie ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy? Czy przekwalifikowanie zawodowe może być wyjściem z trudnej sytuacji zawodowej?

Jak podjąć właściwą decyzję o poziomie przekwalifikowania zawodowego? Którą drogę wybrać, aby mieć pewność, że wprowadzane w życiu zmiany nie będą bezużyteczne? Jak najłatwiej zdobyć nowy zawód? Najprościej będzie nauczyć się nowego zawodu, jeśli ten będzie związany z naturalnymi predyspozycjami danego człowieka. Jeśli przygotowanie do nowej roli jest trudne i długotrwałe, to najprawdopodobniej nie jest to właściwy kierunek  – przyznaje Tomasz Wiśniewski - Praca zgodna z własnym „flow” to taka, która jest dla nas przyjemna i nie powoduje zmęczenia. Znając swój profil osobowości najłatwiej będzie nam określić jakiego zajęcia szukamy i wyeliminować te, w których moglibyśmy okazać się nieefektywni.  Przykładowo: mój główny profil to Supporter i wiem, że powinienem brać się za pracę z zespołami, mogę promować nowe idee i produkty, sprawdzam się też w kontakcie z Klientem. Stanowczo nie powinienem jednak wymyślać nowych produktów i usług, analizować danych liczbowych, tworzyć ani ulepszać systemów, czy też pilnować finansów. Nie znaczy to, że nie mogę się tego nauczyć, ale inni zrobią to lepiej, szybciej i z większą przyjemnością. Jeśli musielibyśmy się czegoś nauczyć i poświęć na to odpowiednią ilość czasu, to możemy nauczyć się nawet pisać stopą. Jednak na dzisiejszym konkurencyjnym rynku nie ma na to czasu. Musimy szybko dostarczać efekty naszemu pracodawcy czy klientowi, a czasem dawać nawet więcej niż się od nas oczekuje. Możliwe jest to tylko wówczas, kiedy pracujemy z pasją, bo robimy to, co kochamy robić – dodaje.

Rozważając kwestie przekwalifikowania zawodowego, należy również pamiętać o zachowaniu spójności swojej zawodowej kariery. Dokonanie kluczowych zmian w swoim zawodzie może przypaść do gustu pracodawcy. Jednak zbyt chaotyczne CV, które przepełnione jest niespójnymi z kierunkiem kariery zawodowej stanowiskami, nie zachęci pracodawców do zatrudniania niestabilnych zawodowo pracowników. Dlatego decydując się na przekwalifikowanie zawodowe warto zachować zdrowy rozsądek i dokonywać jedynie tych zmian, które będą po części spójne z dotychczasową karierą zawodową.

Droga łatwiejsza, niż myślisz

Niektórym przekwalifikowanie zawodowe kojarzy się głównie z mozolną pracą i dużą inwestycją w coś, co może nie przynieść wymiernych efektów. Jednak zmiana zawodu może naprawdę się opłacać, przy czym decyzja związana z przekwalifikowaniem musi być podjęta z wcześniej wspomnianym rozsądkiem. Jestem zdania, że do tak ważnej decyzji jak zmiana pracy czy otwarcie własnej firmy trzeba się dobrze przygotować. Mnie zajęło kilka lat dopóki dojrzałem do tej decyzji – zaznacza Tomasz Wiśniewski – Uważam, że w dzisiejszych czasach jeden temat to za mało. Rynek zmienia się tak szybko, że trzymanie się kurczowo jednej profesji może się dla nas źle skończyć. Własną firmę lepiej jest zacząć tworzyć po godzinach, sprawdzając czy ten biznes się sprawdzi i czy my się sprawdzimy jako przedsiębiorcy. Ze zmianą pracy jest podobnie, tzn. planując diametralną zmianę zajęcia, warto wykorzystać wolny czas na szkolenie, czytanie, spotykanie się z ludźmi z danej branży, budowanie relacji i sieci kontaktów. Pracując na etacie najczęściej mamy ograniczone możliwości decydowania o tym, jakie zmiany wprowadzimy w swojej pracy i jakie zadania oddamy innym. Dlatego osobiście polecam założenie własnej firmy, aby mieć na to wszystko wpływ.

Aby mieć pewność, że decyzja o przekwalifikowaniu zawodowym jest słuszna, należy rozważyć kilka aspektów tej decyzji.

Według trenerów kariery, którzy często pomagają swoim klientom w zmianie zawodowego profilu,  należy jasno określić miejsce, w którym osoba chcąca zmienić swoje kwalifikacje się znajduje. Określenie konkretnego miejsca na zawodowej ścieżce pozwoli wykonać ruch w kierunku, który przyniesie korzyści.


3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 6
Halina :
Przekwalifikowanie to rzeczywiście trudny krok, ale czasem warto zaryzykować. Z wykształcenia jestem księgową, miałam stałą pracę, ale po urodzeniu dziecka zrobiłam sobie długą przerwę i potem było mi ciężko wrócić do zawodu. Za namową koleżanki zapisałam się do szkoły policealnej na technika usług kosmetycznych, początkowo tylko dla samej siebie, jednak z czasem zaczęłam inwestować właśnie w tą stronę i dziś pracuję z powodzeniem jako kosmetyczka. Było ciężko, to fakt, bo mało kto chce zatrudnić osobę po 40 bez doświadczenia, ale dzięki wytrwałości mi się udało.
29 września 2016 13:06
RekrutacjaSzkolenia :
RIGP Gdańsk prowadzi rekrutację do projektu „Na pomoc pracy- niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim” (warunek- nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy od daty utraty zatrudnienia do momentu podpisania deklaracji Uczestnictwa w projekcie, po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji)
Projekt skierowany jest do osób:
1.bezrobotnych – pozostająch bez zatrudnienia, które utraciły pracę świadczoną w
ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy o
dzieło lub zlecenia, na podstawie której w sposób stały świadczona była praca) z
przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do Projektu,
2. w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy

W ramach wsparcia osoby zwolnione mogą ubiegać się o:
Sfinansowanie dowolnego kursu zawodowego w całej Polsce
konsultacje z doradcą zawodowym (określenie poziomu kompetencji zawodowych oraz potrzeb rozwojowych i wybranie form wsparcia dostępnych w projekcie),
tematyczne warsztaty grupowe (autoprezentacjia, asertywność, komunikacja i negocjacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych),
wsparcie psychologiczne,
pośrednictwo pracy

Rekrutacja do projektu trwa!
Szczegółowe informacje dostępne na stronie
www.napomocpracy.woj-pomorskie.pl
4 sierpnia 2014 11:53
kgf :
nie wierze w takie przekfalifikowania. nie mozna znalesc pracy
5 czerwca 2014 19:19
Anonymous :
Nie boli, ale czasem ciężko się zdecydować na ten krok. A jak już podejmie się taką decyzję, to potem trudność jest w wyborze odpowiedniego kierunku.
20 stycznia 2014 10:35
Małgorzata Wieczorek :
Witam! Dlatego biorąc pod uwagę przekwalifikowanie przy pomocy studiów podyplomowych warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje, zainteresowania oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiedni wybór takich studiów zwiększa szansę na zdobycie dobrej pracy. Ze swojej strony zapraszam na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest niezwykle rozbudowana i jest w niej wiele ciekawych kierunków. Dodatkowo dodam, że dla osób które aplikują do 11 sierpnia mamy promocję zniżkową, w której można oszczędzić aż 600zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
17 lipca 2014 22:09
Małgorzata Wieczorek :
Witam! Dlatego biorąc pod uwagę przekwalifikowanie przy pomocy studiów podyplomowych warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje, zainteresowania oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiedni wybór takich studiów zwiększa szansę na zdobycie dobrej pracy. Ze swojej strony zapraszam na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest niezwykle rozbudowana i jest w niej wiele ciekawych kierunków. Dodatkowo dodam, że dla osób które aplikują do 11 sierpnia mamy promocję zniżkową, w której można oszczędzić aż 600zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
17 lipca 2014 22:08