Giant

Przekwalifikowanie zawodowe – to nie boli!

|
Rynek pracy z każdym rokiem przechodzi diametralne zmiany - jedne zawody zanikają i zostają zastąpione nowymi. Jak poradzić sobie ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy? Czy przekwalifikowanie zawodowe może być wyjściem z trudnej sytuacji zawodowej?

Ważną kwestią jest również określenie tego, co osoba chce robić w przyszłości. Dokonywanie zmian dla samych zmian nie ma sensu. Tylko jasno określone cele mają realne szanse na realizację.

Istotne jest także, aby określić konkretny powód, dla którego mają być wprowadzone zmiany. Uświadamiając sobie, że przekwalifikowanie zawodowe może być receptą na bezrobocie bądź niskie zarobki, będzie skuteczną motywacją do działania.

Tak samo jak w przypadku każdej innej decyzji warto rozważyć jej zalety i wady. Rachunek zysków i strat pozwoli dowieźć, czy rozważana decyzja ma sens i czy będzie opłacalna dla zawodowej kariery.

Ostatnim krokiem jest określenie czasu, jaki będzie przeznaczany na zdobywanie nowych umiejętności. Ważne jest, aby ten parametr określić rozsądnie. Stwierdzenie, że ktoś będzie realizował kurs online do północy w sytuacji, kiedy po całym dniu pracy kładzie się spać z reguły ok. godz. 22.00 nie ma sensu. Decyzja o przekwalifikowaniu nie ma być oszukiwaniem samego siebie, a mądrze zaplanowanym działaniem.
Droga do przekwalifikowania zawodowego nie musi być wcale kręta i wyboista. Jak przyznał Tomasz Wiśniewski, współczesny rynek edukacyjny jest rozbudowany na tyle, że każdy, kto chce zmienić swoje kompetencje czy branżę, w której działa, z pewnością znajdzie odpowiednią formę szkolenia. Dużym atutem jest dostęp do wielu materiałów  i kursów za pośrednictwem Internetu. Obecnie, aby wziąć udział w szkoleniu, niekiedy nie trzeba ruszać się sprzed własnego komputera. Dodatkowo możliwość realizacji szkolenia w dowolnie wybranych przez siebie godzinach jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które czas na zdobywanie nowych umiejętności mogą poświęcić dopiero po godzinach pracy.

Osobom, które obawiają się swojego tzw. „słomianego zapału” w zmianie kwalifikacji zawodowych, poleca się skorzystanie z usług trenera czy coacha kariery, który nie tylko powinien wskazać właściwy kierunek zmian, ale również zmotywować do ich realnego wprowadzenia.
Wiedząc, jak podjąć rozsądną decyzję o przekwalifikowaniu i w jaki sposób przeprowadzić cały proces, pojawia się pytanie czy rzeczywiście warto dokonywać tak diametralnych zmian. Jednak zachodzące w niezwykłym tempie transformacje na rynku pracy powinny utwierdzić w słuszności tej decyzji.

Uważam, że pracodawcy nie powinni dziś wymagać od pracownika, aby nie prowadził działalności gospodarczej, czy nie podejmował dodatkowej pracy. Pracodawcy obecnie nie gwarantują przecież, co zrozumiałe, zatrudnienia w przyszłości – podkreśla Tomasz Wiśniewski - Kończy się jednak era etatów i zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zrozumieją, że elastyczność i luźniejsze formy współpracy to konieczność i korzyść dla obu stron.


3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 6
Halina :
Przekwalifikowanie to rzeczywiście trudny krok, ale czasem warto zaryzykować. Z wykształcenia jestem księgową, miałam stałą pracę, ale po urodzeniu dziecka zrobiłam sobie długą przerwę i potem było mi ciężko wrócić do zawodu. Za namową koleżanki zapisałam się do szkoły policealnej na technika usług kosmetycznych, początkowo tylko dla samej siebie, jednak z czasem zaczęłam inwestować właśnie w tą stronę i dziś pracuję z powodzeniem jako kosmetyczka. Było ciężko, to fakt, bo mało kto chce zatrudnić osobę po 40 bez doświadczenia, ale dzięki wytrwałości mi się udało.
29 września 2016 13:06
RekrutacjaSzkolenia :
RIGP Gdańsk prowadzi rekrutację do projektu „Na pomoc pracy- niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim” (warunek- nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy od daty utraty zatrudnienia do momentu podpisania deklaracji Uczestnictwa w projekcie, po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji)
Projekt skierowany jest do osób:
1.bezrobotnych – pozostająch bez zatrudnienia, które utraciły pracę świadczoną w
ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy o
dzieło lub zlecenia, na podstawie której w sposób stały świadczona była praca) z
przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do Projektu,
2. w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy

W ramach wsparcia osoby zwolnione mogą ubiegać się o:
Sfinansowanie dowolnego kursu zawodowego w całej Polsce
konsultacje z doradcą zawodowym (określenie poziomu kompetencji zawodowych oraz potrzeb rozwojowych i wybranie form wsparcia dostępnych w projekcie),
tematyczne warsztaty grupowe (autoprezentacjia, asertywność, komunikacja i negocjacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych),
wsparcie psychologiczne,
pośrednictwo pracy

Rekrutacja do projektu trwa!
Szczegółowe informacje dostępne na stronie
www.napomocpracy.woj-pomorskie.pl
4 sierpnia 2014 11:53
kgf :
nie wierze w takie przekfalifikowania. nie mozna znalesc pracy
5 czerwca 2014 19:19
Anonymous :
Nie boli, ale czasem ciężko się zdecydować na ten krok. A jak już podejmie się taką decyzję, to potem trudność jest w wyborze odpowiedniego kierunku.
20 stycznia 2014 10:35
Małgorzata Wieczorek :
Witam! Dlatego biorąc pod uwagę przekwalifikowanie przy pomocy studiów podyplomowych warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje, zainteresowania oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiedni wybór takich studiów zwiększa szansę na zdobycie dobrej pracy. Ze swojej strony zapraszam na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest niezwykle rozbudowana i jest w niej wiele ciekawych kierunków. Dodatkowo dodam, że dla osób które aplikują do 11 sierpnia mamy promocję zniżkową, w której można oszczędzić aż 600zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
17 lipca 2014 22:09
Małgorzata Wieczorek :
Witam! Dlatego biorąc pod uwagę przekwalifikowanie przy pomocy studiów podyplomowych warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje, zainteresowania oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiedni wybór takich studiów zwiększa szansę na zdobycie dobrej pracy. Ze swojej strony zapraszam na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest niezwykle rozbudowana i jest w niej wiele ciekawych kierunków. Dodatkowo dodam, że dla osób które aplikują do 11 sierpnia mamy promocję zniżkową, w której można oszczędzić aż 600zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
17 lipca 2014 22:08