Giant

Oświetlenie biura

|
Oświetlenie w przestrzeni otwartej, fot. Interbiuro/Yassen Hristov
Oświetlenie w przestrzeni grupowej, fot. Interbiuro/Yassen Hristov
Idealnym oświetleniem stanowiska pracy jest światło naturalne. Jednak nie zawsze – ze względu na lokalizację biura czy godziny pracy – możliwe jest jego wykorzystanie. Wówczas konieczne jest oświetlenie sztuczne. Jak wybrać właściwe i na co zwrócić uwagę podejmując decyzję zakupową?

Wymogi oświetleniowe

Właściwe oświetlenie stanowiska pracy to podstawowy obowiązek, jaki spoczywa na pracodawcy. W sytuacji, kiedy ten nie jest w stanie zapewnić dostępu do światła dziennego, musi zastosować inne rozwiązania , które pozwolą na pracę w dogodnych warunkach.

Wymogi prawne związane z oświetleniem określa szereg aktów. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury precyzuje chociażby stosunek liczby okien w pomieszczeniu biurowym do powierzchni podłogi pomieszczenia, który powinien wynieść 1:8. W Polskich Normach zostały również określone minimalne parametry natężenia światła na stanowisku pracy. W przypadku pracy biurowej nie powinno być ono mniejsze niż 500 luxów (lx), a stosunek oświetlenia sąsiednich pomieszczeń nie powinien przekraczać 5:1, dzięki czemu wzrok nie odczuje zbytnio różnicy oświetlenia (Norma PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy.).

Oświetlenie dostosowane do przestrzeni

Zapewnienie właściwego oświetlenia przestrzeni biurowej to nie tylko obowiązek wynikający z konieczności spełnienia wymogów prawnych, ale przede wszystkim czynność niezbędna do stworzenia komfortowych warunków pracy. Aby mieć pewność, że wykorzystywane oświetlenie jest odpowiednie, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z doborem rodzaju źródeł światła i opraw oświetleniowych.

Przy projektowaniu oświetlenia sztucznego należy przede wszystkim kierować się takimi parametrami jak: natężenie oświetlenia na powierzchni pracy, równomierność oświetlenia, współczynnik olśnienia UGR, temperatura barwowa, współczynnik Ra i efektywność energetyczna – podkreśla Piotr Burawski, Kierownik Zespołu Programowego PXF Lighting. Ważnym punktem jest również dopasowanie oświetlenia do aranżacji wnętrz, co dodatkowo korzystnie wpływa na samopoczucie, lepszą i wydajniejszą pracę.

Przy wyborze właściwego oświetlenia warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na rodzaj przestrzeni biurowej, jaka ma zostać oświetlona. Zupełnie inne wymogi oświetleniowe będzie miało biuro pracy indywidualnej, a zupełnie inne open space czy biuro projektowe.

W biurze indywidualnym istnieje konieczność oświetlenia jednego biurka. Najczęściej stosowanym oświetleniem w tego rodzaju pomieszczeniach jest oświetlenie ogólne standardowe. W celu zwiększenia komfortu pracy można zastosować również tzw. oświetlenie akcentujące. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie opraw zwieszanych ponad stanowiskiem pracy – przyznaje Krzysztof Wojtas, Key Account Manager, Interbiuro - W przypadku oświetlenia dodatkowego mamy do dyspozycji kinkiety, projektory z możliwością nakierowania światła, lampy podłogowe czy też oświetlenie (najczęściej teraz ledowe) ukryte we wnękach sufitów lub zabudów. Dla zwiększenia komfortu oprawy rozdzielone powinny być na kilka obwodów elektrycznych, aby można je było niezależnie włączać i wyłączać, lub idąc krok dalej - ściemniać i rozjaśniać.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz