Kontor logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoUNIMOR Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoForbo Flooring Systems Polska logoSpectra Development logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logoFYI Commercial Consulting logoPodium Investment logoArchicom logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoBusiness House logoINTER-BUD logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTorus logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Efektywne biura w Polsce – nadal nowość czy już standard?

Artykuł

Aranżacja przestrzeni biurowej, fot. Mikomax Smart Office
Strefowanie przestrzeni biurowej, źródło: Mikomax Smart Office
Standard obiektów biurowych powstających w Polsce nieustannie się podnosi. Nowoczesne budynki oferują wnętrza dopasowane do potrzeb konkretnych najemców. Czy współczesne biura sprzyjają efektywnej pracy?

Wygląd i organizacja biura są istotne dla 59 proc. osób w wieku 26-35 lat i dla 67 proc. osób w przedziale 36-45 lat, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Mikomax Smart Office wśród pracowników sektora usług dla biznesu w Polsce. Jednak pomieszczenia, w których obecnie pracują, nie spełniają ich wymagań – jedynie co piąty respondent uznał, że jego biuro sprzyja efektywnej pracy, a aż 85 proc. osób twierdzi, że mogłoby one lepiej odpowiadać na ich zawodowe potrzeby. Tylko 15-16 proc. pracowników przebadanych przez Mikomax Smart Office wskazuje, że ich biuro sprzyja efektywności. Jedynie co trzeci przyznaje, że stwarza ono przyjemne środowisko pracy – potwierdza Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki Mikomax Smart Office.

 

Potrzeby użytkowników biur

 

Nowoczesne biurowce zachwycają zastosowanymi w nich rozwiązaniami, energooszczędnością i architekturą. Coraz częściej inwestorzy decydują się również na modernizację obiektów starszych, które pozostają w tyle za nowymi projektami. Nieustannie pojawiają się nowe trendy w sferze aranżacji wnętrz biurowych, ale wciąż widoczne jest zapotrzebowanie na powierzchnie lepiej dopasowane do wymagań użytkowników, odpowiadające na wyzwania technologiczne i biznesowe, a także pozwalające na maksymalizację efektywności pracy. Uwidacznia się to m.in. w branży BPO/SSC, która stanowi procentowo coraz pokaźniejszą grupę najemców biurowych w Polsce.

 

Firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych są nastawione na ciągłą poprawę efektywności swoich działań. Badanie Mikomax Smart Office pokazuje, że obszarem, który może być źródłem wielu korzyści dla centrów usług są inwestycje w najwyższej jakości środowisko pracy. Sektor może stać się innowatorem i promotorem pozytywnych zmian dla całego polskiego rynku biurowego – zauważa Paweł Panczyj, Dyrektor Zarządzający ABSL.

 

Efektywne biuro

 

Jak więc odpowiedzieć na współczesne wyzwania związane z aranżacją powierzchni biurowych? W nowoczesnych firmach, choć wciąż największą część zadań wykonujemy samodzielnie, dużą rolę odgrywa współdziałanie. Pracę koncepcyjną zespołową uznaje za ważną 58 proc. młodszych i 76 proc. starszych ankietowanych. Możliwość uczenia się od innych jest wartością dla około 70 proc. badanych. Istotne stają się więc odpowiednie przestrzenie do zadaniowych i nieformalnych spotkań, pracy w skupieniu czy telekonferencji – podpowiada Zuzanna Mikołajczyk.

 

Obecne w Polsce centra usług zazwyczaj charakteryzują się lepszym rozplanowaniem przestrzeni niż biura zajmowane przez firmy z innych sektorów. Uwzględniają one pomieszczenia do pracy zespołowej i przestrzeń dogodną do swobodnego kontaktu między pracownikami różnych działów. Problemem jest jednak odpowiednie wyposażenie – nieergonomiczne krzesła czy źle dobrane biurka. Często pojawia się również kwestia niedostatecznego dostępu do światła dziennego. Nie bez znaczenia jest również organizacja przestrzeni open space, bardzo popularnej w centrach usług, która, jeśli jest źle zaaranżowana, prowadzi do utrudnień w pracy związanych m.in. z hałasem.

 

Obecnie wiele firm, zwłaszcza z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, potrzebuje elastycznej powierzchni biurowej, która umożliwi łatwe dopasowanie biura do potrzeb rozrastającego się przedsiębiorstwa - mówi Jakub Zagórski, Skanska Property Poland, dodając, że niezwykle istotne jest, aby w biurze istniała możliwość szybkiej reorganizacji przestrzeni, przy zachowaniu odpowiedniego komfortu, bezpieczeństwa i efektywności kosztowej.

 

Dobre biuro określane jest tym, jak efektywnie możemy w nim pracować. Mam nadzieję, że firmy w Polsce szybko to zrozumieją i nadrobią obecne zaległości – podsumowuje Zuzanna Mikołajczyk.


0.0
Tagi: MIKOMAX
Napisz pierwszy komentarz
mantra