PGE Narodowy

Świat roślin w biurowcu

Artykuł

|
Przykładowa aranżacja zieleni w strefie wejściowej biurowca, koncepcja Interbiuro
Przykładowa aranżacja zieleni w strefie wejściowej biurowca, koncepcja Interbiuro
Strefy zieleni znajdujące się obok obiektów biurowych to obecnie standard w nowoczesnych biurowcach. Zieleni jednak nigdy za wiele, dlatego też deweloperzy coraz częściej decydują się na stworzenie zielonych przestrzeni nie tylko na dachach biurowców, ale także w ich wnętrzu.

Roślinność na stałe zagościła w przestrzeni biurowców. Odnosi się to zarówno do zieleni zlokalizowanej na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu biurowego. Jednym z rozwiązań na zastosowanie roślin wewnątrz biurowca jest strefa zieleni.

 

Green space, zielone miejsca pracy, czy po prostu miejsce, gdzie pracownicy mają kontakt z naturą. Czym jest strefa zieleni? Odpowiednio zaprojektowana kompozycja lub układ roślin, tak często określana jest zielona przestrzeń w budynku. Jej forma zależna jest od wnętrza obiektu biurowego, w szczególności od dostępnej przestrzeni czy warunków technicznych. Niemniej jednak, uwarunkowania te nie stanowią istotnej przeszkody w stworzeniu strefy zieleni, która stanowić będzie uzupełnienie aranżacji wnętrza biurowca.      

 

Dlaczego warto być zielonym?

 

Roślinność w atrium, ogród wertykalny czy nawet skupiska roślin – to tylko niektóre z pomysłów na włączenie stref zieleni do obiektu biurowego. Dodatkowo odpowiednio zaprojektowana oraz zharmonizowana z otoczeniem może przynieść wymierne korzyści. Jak podkreśla Małgorzata Sobótka, założycielka pracowni projektowej Studio Krajobraz: Zieleń zlokalizowana we wnętrzu budynku biurowego ma kilka zalet. Jedną z nich jest na pewno aspekt estetyczny, podwyższa ona walory estetyczne wnętrza, co zwiększa jego reprezentacyjność i może wpłynąć na cenę najmu lub sprzedaży lokali biurowych. Zieleń ta również ma wpływ na mikroklimat we wnętrzu, w którym się znajduje, wpływa pozytywnie na wilgotność powietrza i częściowo je oczyszcza.  

 

Obecność roślinności w miejscu pracy jest ważna dla pracowników, którzy chętnie korzystają w czasie wolnym z zielonych miejsc w biurze. Pomagają one odpocząć, zredukować stres, a co za tym idzie poprawić samopoczucie i nastawienie do pracy.  

 

Kiedy warto pomyśleć o zieleni?

 

Wydaje się to proste i łatwe do wprowadzenia na każdym etapie powstawania budynku. Jednak decyzja ta musi zostać podjęta już na etapie projektu obiektu biurowego. Na etapie projektowania budynku dobrze jest przewidzieć konkretne miejsce w budynku na zieleń. Wtedy też należy wykonać doprowadzenie wody do podlewania, odwodnienie, odpowiednie oświetlenie dopasowane do różnych wymagania roślin w tym aspekcie – podkreśla Małgorzata Sobótka. Jeśli zieleń zostanie zaplanowana na etapie projektowania budynku, deweloper uniknie wszelkich problemów. Natomiast jeśli nie zostanie zaplanowane np. doprowadzenie wody, to niestety niektóre rodzaje zieleni we wnętrzu nie będą mogły być wprowadzone lub będą konieczne zmiany w samym obiekcie – dodaje.

 

Ważną kwestią jest także dobór odpowiedniej roślinności. Niestety nie każde gatunki roślin sprawdzą się w warunkach biurowych. Do budynków biurowych należy stosować gatunki roślin sprawdzone i mało wymagające, aby nie były wrażliwe na choroby czy były odporne na wahania temperatur. Ponadto poszczególne egzemplarze powinny być zdrowe i wolne od wszelkich szkodników – radzi Małgorzata Sobótka.  

 

Należy również zadbać o odpowiednią pielęgnacje stref zieleni. Firmy projektowe oraz specjalistyczne oferują w tym zakresie szeroki pakiet usług, od doradztwa dotyczącego odpowiedniej pielęgnacji po dostarczanie nawozu na samej pielęgnacji kończąc. W rezultacie zarządca biurowca nie musi martwić się o utrzymanie stref zieleni, powierzając to zadanie odpowiednim firmom.

 

Strefa zieleni = koszt?

 

Niektórzy mogą stwierdzić, iż strefa roślinności rodzi dodatkowe koszty związane z projektem i jej utrzymaniem. Pojedyncze rośliny natomiast są wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że strefy zieleni zlokalizowane w pomieszczeniach biurowych to przede wszystkim inwestycja generująca zyski niematerialne, mająca wpływ na takie aspekty, jak zdrowie, doznania estetyczne czy nawet samopoczucie. Tak więc strefy roślinności nie powinny być traktowane jako koszt, ale raczej jako inwestycja.

 

Deweloper decydujący się na tak zaaranżowaną formę zieleni z pewnością nie będzie żałował podjętej decyzji. Pójście o krok dalej i stworzenie nietypowego ogrodu we wnętrzu obiektu biurowego może stać się czynnikiem wyróżniającym dany biurowiec na tle konkurencji, decydującym o jego wyborze przez potencjalnego najemcę. 


0.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz