Proton Office

Specjaliści potrzebni od zaraz

Województwo pomorskie staje się coraz bardziej atrakcyjne dla organizacji działających w sektorze centrów usług wspólnych (SSC/BPO) i IT. Z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na kadrę specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w sierpniu br. na trenie województwa pomorskiego osiągnęła poziom 11,4 proc. Wskaźnik ten odnotowany w powiecie gdańskim oraz samym Gdańsku jest dużo niższy i wynosi odpowiednio 8,9 i 5,8 proc. W regionie dostępna jest wykwalifikowana kadra specjalistów i menedżerów władająca językami skandynawskimi oraz posiadająca wykształcenie w obszarze finansów, HR, logistyki czy zakupów. Pojawienie się na rynku nowych centrów usług wspólnych, a także stała ekspansja już istniejących przyczynia się do stałego zapotrzebowania na pracowników znających język niemiecki, francuski, holenderski czy węgierski.Poszukiwani pracownicy w obszarze SSC/BPOJak pokazują dane EURES, na terenie Metropolii Trójmiejskiej odnotowywany jest najwyższy stopień koncentracji działalności gospodarczej. Dynamiczny rozwój występuje w obszarze bankowości w branży SSC/BPO – swoje centra na trójmiejskim rynku utworzyło wiele podmiotów działających w tym sektorze. Ponadto planowane są kolejne duże inwestycje. W rezultacie największe zapotrzebowanie zgłaszane przez firmy jest obecnie na specjalistów z zakresu bankowości, w szczególności na stanowiska w obszarze przeciwdziałaniu „praniu brudnych pieniędzy” (Know Your Customer/ Anti-Money Laundering, czyli KYC/AML), gdzie wymagane jest od potencjalnego kandydata odpowiednie doświadczenie oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Rynek trójmiejski jest otwarty na kandydatów relokacyjnych. Centra SSC/BPO przyciągają nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim możliwością rozwoju, jasną ścieżką kariery i bogatymi pakietami socjalnymi i relokacyjnymi – zauważa Agnieszka Dzierań, branch manager biura Antal w Gdańsku.Obiecujący rynek

 

Potencjał ekonomiczny województwa pomorskiego bazuje głównie na tradycyjnych gałęziach przemysłu oraz ekspansji takich branż jak: ICT, logistyka, energetyka czy motoryzacja. Region dysponuje wyjątkową bazą logistyczną, co wynika z dobrego położenia geograficznego. Ponadto stanowi integralny element Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) mającej wpływ na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej.

 

Atrakcyjne wynagrodzenie oraz niedobór liczby pracowników z sprecyzowanymi kompetencjami IT przyczyniają się do tego, iż do województwa pomorskiego przybywają kandydaci z całego kraju. W szczególności dotyczy to Trójmiasta, które jest rynkiem młodym, dynamicznym i bardzo chłonnym. Występuje tutaj duża koncentracja branż, które zamierzają przeprowadzić najwięcej procesów rekrutacyjnych. Według danych z ostatniej edycji cyklicznego badania Antal Global Snapshot, którego celem jest ocenienie skali zatrudnienia i zwalniania w istotnych sektorach w kraju, niemal 90 proc. pracodawców z sektora SSC/BPO zadeklarowało planowane rekrutacje. W przedsiębiorstwach z branży IT (Oprogramowanie) odsetek ten wyniósł 77 proc.    

 

Dalszy rozwój rynkuWedług firmy Antal, województwo pomorskie odnotowuje szybki i ciągły rozwój rynku pracy. Region jest chętnie wybierany przez zagranicznych inwestorów, przede wszystkim z sektora IT/ITO, SSC/BPO oraz z logistyczno-spedycyjnej. Dodatkowo, jak podkreśla Kamila Faliszewska, acting team manager Antal SSC/BPO, kandydaci, którzy biorą pod uwagę zmianę miejsca zamieszkania z powodu pracy bardzo często wskazują rejon Trójmiasta jako atrakcyjny cel pod kątem relokacji. Relokacyjni kandydaci wykazują duże zainteresowanie ofertami z Trójmiasta. Na podstawie przeprowadzanych przez nas rekrutacji zauważamy, że w ostatnim czasie jest ono wyższe niż w przypadku innych miast w Polsce. Do Trójmiasta najchętniej przeprowadzają się kandydaci, którzy otrzymują oferty w sektorze SSC/BPO – mówi Kamila Faliszewska z agencji rekrutacyjnej Antal.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz