PGE Narodowy

Pomieszczenia do pracy wspólnej w biurze. 5 kroków ku inspirującej przestrzeni

Artykuł

|
Sposób na podział otwartej przestrzeni w biurze Google’a, Zurich
Biuro PIXERS na Wyspie Piasek, Wrocław
Przestrzeń, w której pracujemy to podstawa naszej efektywności. Dlatego właśnie coraz częściej w biurach odchodzi się od tradycyjnych, nudnych rozwiązań ku przestrzeniom bardziej zdemokratyzowanym i pobudzającym kreatywność.

Przestrzeń, w której pracujemy to podstawa naszej efektywności. Dlatego właśnie coraz częściej w biurach odchodzi się od tradycyjnych, nudnych rozwiązań ku przestrzeniom bardziej zdemokratyzowanym i pobudzającym kreatywność. Wydaje się też, że era hałaśliwych open space’ów z przydzielonym każdemu pracownikowi „pudełkiem” powoli ustępuje miejsca mobilnemu modelowi biura. Taki model zakłada, że miejsce pracy nie musi wcale składać się z biurka i obrotowego krzesła. W dużych firmach tworzone są przestrzenie do wspólnych rozmów, kąciki do spędzania wolnego czasu, ale także miejsca odosobnienia dla osób potrzebujących w danym momencie skupienia czy omówienia ważnej sprawy np. na Skypie.

 

To, co firmy wynajmują jako open space z łatwością może więc zostać przekształcone w inspirującą przestrzeń, do której pracownicy będą wracać codziennie z przyjemnością. Jak dokonać takiego zabiegu? Wydaje się, że nie jest to proste – i rzeczywiście, jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu sprawach, warto sięgnąć po pomoc profesjonalnego architekta wnętrz. Jeśli zdecydujemy się jednak na samodzielne urządzanie biura, warto pamiętać o pięciu podstawowych zasadach stanowiących klucz do sukcesu. Oto one.

 

Wybór lokalizacji jako część budowania wizerunku

Pierwszym krokiem do stworzenia przyjaznej przestrzeni do pracy jest wybranie odpowiedniego miejsca na biuro. Warto pamiętać, że jego lokalizacja powinna być dostosowana do profilu firmy. Jeśli więc zależy nam na szybkim nawiązywaniu kontaktów biznesowych, warto wybrać biurowiec z siedzibami firm o podobnym profilu. Jeśli firma działa w branży kreatywnej, warto szukać miejsca, w którym będziemy mogli pozyskać klientów, ale które będzie również miało nieco artystyczny klimat – dzięki temu nasza marka stanie się rozpoznawalna jako przynależąca do danego miejsca. Open space często znajdują się w zrewitalizowanych budynkach poprzemysłowych, dlatego klimat w takiej przestrzeni gwarantują wysokie okna typowe dla architektury industrialnej, a także ściany z fragmentami surowej cegły czy betonu. Jeśli jednak zależy nam na przestrzeni o bardziej profesjonalnej formie, siedziby dla swojej firmy należy szukać w nowo powstałych biurowcach. Warto jednak pamiętać, że obecność naturalnego oświetlenia i widok na drzewa, park czy rzekę nie tylko stanowią o atrakcyjności biura, ale przyczynią się do lepszej efektywności pracowników oraz pobudzą ich kreatywność. Przykładem takiego pobudzającego szare komórki biura jest biuro PIXERS, zlokalizowane na Wyspie Piasek we Wrocławiu, w otoczeniu rzeki, drzew i zabytkowych kościołów.

 

Funkcja ponad formę, czyli racjonalne planowanie

Po wyborze biura, należy poświęcić chwilę na rozplanowanie w otwartej przestrzeni poszczególnych sekcji: do pracy indywidualnej, grupowej, strefę wypoczynku czy do rozmów. Mimo że przestrzeń jest otwarta (a może właśnie dlatego) należy postarać się, aby była ona funkcjonalnie i ergonomicznie „podzielona”. Pracownicy pracujący z klientem powinni znajdować się po przeciwnej stronie biura niż np. dział kreatywny czy IT, wszelkie sprzęty biurowe powinny być umiejscowione jak najbliżej działu administracji, a kącik do rozmów i spotkań musi być odizolowany od reszty biura. Idea mobilnego biura zakłada oczywiście, że funkcje te są również mobilne. Dobór odpowiednich mebli to zatem nieodłączna część racjonalnego planowania takiej przestrzeni. Nie chodzi jednak tylko o biurka i krzesła, ale przede wszystkim o duże stoły do wspólnej pracy, wygodne pufy, a także funkcjonalne szafy do przechowywania wszelkiej dokumentacji, projektów, materiałów reklamowych, itd., które pełniać będą również funkcję ścianek działowych. W open space świetnie sprawdzą się meble modułowe, które łatwo można dostosować do indywidualnych potrzeb i które w każdej chwili zdemontować, by zmienić ich konfigurację.

 

Personalizowany wystrój = unikalność

Wyjątkowość siedzib największych firm na świecie takich jak Google czy Skype polega na zastosowaniu w nich personalizowanych rozwiązań. Trawa na podłodze, huśtawka na suficie, zjeżdżalnia zamiast schodów – to tylko niektóre z elementów decydujących o unikalności tych biur. Zazwyczaj nie możemy sobie jednak pozwolić na takie ekstrawagancje – ze względu na fundusze czy też uwarunkowania techniczne i ograniczenia konstrukcyjne obiektu. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie dekoracja w postaci personalizowanej grafiki naklejanej na ścianę w postaci naklejki czy fototapety. W Polsce takie rozwiązania są coraz bardziej popularne, wymieńmy chociażby biura takich firm jak Droids on Roids czy Lokum, które zostały już odPIXERSowane. Grafika nawiązująca do działalności firmy, jej profilu i podstawowych wartości to oszczędny i niezwykle efektowny sposób na personalizację naszego biura.

 

Ważne: miejsce do odpoczynku i czasu wolnego

Dbając o swoich pracowników, dbamy o dobry wizerunek firmy. Nie warto więc oszczędzać miejsca – warto poświęcić parę metrów na przestrzeń, gdzie będą oni mogli na chwilę usiąść, coś zjeść, porozmawiać i poznać się lepiej. Takie miejsce może być wyznaczone za pomocą miękkiej, włochatej wykładziny czy dywanu, wyjątkowo wygodnych foteli ustawionych w kręgu oraz miękkich poduch, na których można chwilę poleżeć po lunchu. Do tego warto zadbać o kącik edukacyjny z najnowszymi magazynami branżowymi, książkami i grami planszowymi czy gadżetami do ćwiczenia kreatywności – takich jak chociażby niezastąpiona kostka Rubika. Taki kącik powinien być dobrze oświetlony naturalnym światłem, by zmęczone pracą przed monitorem oczy mogły odpocząć.

 

Akcenty kolorystyczne i żywe rośliny – domowa atmosfera w biurze

Wydzielenie strefy funkcjonalnej w biurze za pomocą kolorów i deseni to najłatwiejszy sposób na orientowanie się w dużej otwartej przestrzeni. Należy pamiętać o psychologii kolorów – każdy z nich inaczej działa na ludzki umysł, dlatego w miejscu przeznaczonym do debat należy bezwzględnie unikać czerwieni (pobudza agresję), a postawić raczej na zieleń. W przestrzeniach kreatywnych nie poleca się stosowania szarości (uspokaja i usypia) – ściany lepiej pomalować na np. mocnym różem, który pobudza wyobraźnię. Dobre samopoczucie pracowników zagwarantują też żywe rośliny, które filtrują powietrze i sprawią, że w biurze zrobi się przytulniej. W open space sprawdzą się wysokie drzewka i palmy, które ustawione w dużych donicach tuż obok siebie mogą pełnić rolę „żywopłotów”.

 


2.0
Tagi: PIXERS
Napisz pierwszy komentarz