PGE Narodowy

Jak uniknąć kiczu w biurze, czyli mniej znaczy więcej

|
Biura, których właściciele dali upust swojej bujnej wyobraźni, zazwyczaj stają się z czasem składowiskiem osobliwości i przestają przypominać biuro.

Biura, których właściciele dali upust swojej bujnej wyobraźni, zazwyczaj stają się z czasem składowiskiem osobliwości i przestają przypominać biuro. Niestety, zbytnie umiłowanie swoiście pojmowanego piękna prowadzi czasami do mało interesujących, żeby nie powiedzieć, przerysowanych, efektów. Jeśli zatem chcesz, aby twoje biuro było schludne i stanowiło wizytówkę firmy, przede wszystkim unikaj kiczu.

Abraham Moles wyszczególnił kilka podstawowych cech kiczu:

  • niedostosowanie funkcji do formy,
  • kumulacja w przedmiocie różnych funkcji,
  • synestezja, czyli oddziaływanie na wiele zmysłów na raz,
  • przeciętność, komfort, unikanie zbytniego skomplikowania w wyrazie.

Unikaj zatem wszelkich mebli, sprzętów i elementów dekoracyjnych, które posiadają choć jedną z wyżej wymienionych cech, aby być pewnym, że omijasz kicz szerokim łukiem. Krótki przewodnik pokaże ponadto, nie tylko jak uniknąć kiczu w biurze, ale jak urządzić je ze smakiem i wyczuciem.

Postaw na ponadczasowy wystrój w dobrej jakości

Pamiętaj, że najważniejsza zasada rządząca wystrojem biura brzmi: biuro ma mieć wygląd profesjonalny i neutralny z elementami personalizowanymi. W żadnym wypadku nie powinno naśladować stylu, jaki preferujesz we własnym domu. Unikaj zatem wszelkiej przesady – a zasada ta odnosi się również do kolejnych punktów.

Wykończenie: Zadbaj o odpowiednie wykończenie wnętrza – w miejsce tanich wykładzin połóż na podłodze deski w naturalnej barwie. Ściany pomaluj na jednolite barwy, dostosowując ich odcień do ilości światła w pomieszczeniach. Całość wykończ drewnianymi listwami w kolorze podłogi.

Stolarka: Ważne dla wyglądu biura są również drzwi wejściowe, a także te prowadzące do kolejnych pomieszczeń – niech będą szczelne i solidne, ale niezbyt ciężkie, z przeszkleniami. 

Oświetlenie: Zatroszcz się również o dobre sztuczne oświetlenie – lampy ścienne i biurkowe powinny mieć raczej chłodną temperaturę światła, dlatego najlepiej wyposażyć biuro w lampy ledowe, które mają dodatkową zaletę – są ekologiczne i energooszczędne. Zwróć uwagę na design – niech będą proste i funkcjonalne, a nie nazbyt dekoracyjne. 


Źródło: PIXERS 


Zastosuj neutralne barwy – jaskrawe kolory stosuj tylko jako akcenty!

We wszystkich obszarach wykończenia i wystroju zwróć uwagę na barwy – powinny być one neutralne tak, aby szybko się nie znudziły, a w przypadku małych pomieszczeń – nie powodowały optycznego zmniejszenia przestrzeni. W biurach najlepiej sprawdzają się zatem biele, beże i szarości, i warto się trzymać tych barw. Oczywiście, możesz zastosować kolory jaskrawe (np. współgrające z logo twojej firmy) w elementach dekoracji, jednak warto pamiętać, że dekoracja w biurze powinna ograniczać się do niezbędnego minimum. Stylowa fototapeta czy wydruk 3D na ścianie nadadzą ton jednemu z pomieszczeń, chociażby holowi wejściowemu. Jeśli zaś urządzasz biuro w open space, to kolory mogą posłużyć do wizualnego podziału biura na sfery (do pracy wspólnej, do przyjmowania interesantów, do relaksu). Paletę barw ogranicz maksymalnie do trzech kolorów, w innym razie uzyskasz artystyczny chaos, który złośliwi nazwą zwykłym kiczem.


Źródło: PIXERS


Zainwestuj w meble na wymiar (zamiast typowych modułów)

Rodzaj i charakter umeblowania biura zależą od wielkości i dyspozycji przestrzeni, ale w każdym wypadku najlepiej będą się w biurze prezentować meble robione na wymiar: zamówione po konsultacji z architektem wnętrz u dobrego stolarza lub w odpowiedniej firmie. Warto zainwestować w kompleksowe umeblowanie, które nada całej przestrzeni biura jednolitego charakteru. W zależności od branży, w której pracujesz, wybierz odpowiednie meble: szafy i szafki na dokumenty, biurka oraz fotele i krzesła. Te ostatnie możesz oczywiście nieco urozmaicić – postaw na hi-tech’owe ergonomiczne krzesła, wybierz minimalistyczne miękkie fotele lub klasyczne krzesła biurowe z elementami chromowanymi. W części wspólnej postaw wygodne pufy i wyściel podłogę dywanem, a w sali konferencyjnej powieś na ścianie wielką tablicę, która sprawdzi się podczas burzy mózgów. 


Źródło: Customdesk / PIXERS

 

Zadbaj o porządek – ukryj sprzęt, posortuj dokumenty, schowaj kable

Utrzymanie w biurze porządku tak, aby wystroju nie przyćmiły leżące to tu, to tam, kartki, kable i sprzęt elektroniczny, to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak zdecydujesz się na personalizowane meble, nie będziesz miał problemu z odpowiednim ułożeniem sprzętu na specjalnie przygotowanych w tym celu półkach oraz z posegregowaniem dokumentów i umieszczeniem ich w szafkach i na półkach (poza tym, kolorowe segregatory w dwóch, trzech barwach mogą być ciekawą dekoracją). Na rynku istnieje też wiele produktów umożliwiających schowanie kabli, które zazwyczaj są tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy w biurowej przestrzeni. 


Źródło: BlueLounge

Dekoruj z głową – postaw na minimalizm

Zamiast wszechobecnych bibelotów i tanich wydruków z widokami, na ścianach twojego biura pokaż swoją markę. W PIXERS zamówisz personalizowane projekty fototapet i plakatów, które dodadzą przestrzeni biurowej osobowości i pokażą twoje kompetencje oraz dobry gust. Niewątpliwie, wyjątkową dekoracją, spełniającą w dodatku funkcję oczyszczacza powietrza, będą rośliny doniczkowe.


Źródło: PIXERS 

 


0.0
Tagi: PIXERS
Napisz pierwszy komentarz