Strefa wejściowa – wizytówką biurowca

Artykuł

|
Projekt strefy wejściowej w biurowcu
Projekt strefy wejściowej w biurowcu
Strefa wejściowa biurowca to przestrzeń, do wystroju której przywiązuje się coraz większą wagę, a trendy w aranżacji dają projektantom wiele możliwości.

Strefa wejściowa biurowca to przestrzeń, do wystroju której przywiązuje się coraz większą wagę, a nowoczesne trendy w architekturze i aranżacji dają projektantom naprawdę wiele możliwości.

 

Tak jak wizytówką każdego domu jest wejście do niego, tak w przypadku każdego biurowca podobne zadanie spełnia strefa wejściowa. To ona wita przybywających do biura pracowników oraz gości i jest niejako zapowiedzią tego, co czeka nas wewnątrz. Nic więc dziwnego, że stanowi przestrzeń, w której projektanci dbają o najmniejszy szczegół. Stworzenie odpowiedniej strefy wejściowej jest bardzo dużym wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona przygotowywana w budynku, w którym swe biura otworzy kilku najemców – nierzadko firm o różnym profilu działalności. W takiej sytuacji przestrzeń witająca osoby wchodzące do obiektu musi pozostać neutralna.

 

Większe możliwości w zakresie aranżacji mają zapewne firmy, które w całości wynajmują powierzchnię w budynku biurowym lub wznoszą biurowiec na własne potrzeby. W takiej sytuacji strefa wejściowa może zostać zaprojektowana tak, aby w pełni odzwierciedlać profil działalności firmy. W takiej sytuacji bez obaw można podczas aranżacji strefy wejściowej wykorzystać kolorystykę nawiązującą do logotypu czy znanych przez klientów barw, a także sięgnąć po styl aranżacji wnętrz, który najlepiej odpowiada specyfice przedsiębiorstwa. Wystrój wnętrz strefy wejściowej zależy w pierwszej kolejności od miejsca, w jakim ta strefa się znajduje. Jej wygląd będzie zależał od tego, czy jest to strefa ogólna dla całego budynku biurowego lub innego obiektu użyteczności publicznej, czy może jednak tylko jest dedykowana dla jednego najemcy w danym budynku. Stanowi istotny element wizerunkowy danego obiektu i powinna być zgodna z jego charakterem – komentuje Agnieszka Król-Montoya, architekt z firmy Interbiuro Sp. z o.o.

 

Podczas projektowania każdej strefy wejściowej nie można zapominać o tym, że ma być ona wizytówką, która pozytywnie oddziałuje na klientów i gości. Ma zapraszać do środka – nie przytłaczać.

 

Obecnie tendencje w projektowaniu kierują się ku jasnym wnętrzom z duża ilością zieleni, z geometrycznym akcentami występującymi na ścianach czy w ladach recepcyjnych. Jeżeli wybieramy okładzinę drewnopodobną, to raczej jest fornir z jasnych gatunków drzew, szkło w odcieniach bieli, szarości. Wielką popularnością nadal cieszą się okładziny betonowe, nadające wnętrzom bardziej surowy charakter – tłumaczy Agnieszka Król-Montoya. Duży nacisk kładzie się  także na elementy wyposażenia meblowego w postaci charakterystycznej lady recepcyjnej o indywidualnie zaprojektowanej formie oraz designerskich mebli uzupełniających w strefie oczekiwania. Często to właśnie te dwa elementy są czynnikami odróżniającymi daną strefę wejściową od innej i w odpowiednim zestawieniu, stanowią o rozpoznawalności danego budynku czy lokalu biurowego – dodaje.

 

Niezwykle ważną rolę w procesie projektowania i aranżacji strefy wejściowej do biurowca odgrywa także oświetlenie. Za pomocą nowoczesnych opraw oświetleniowych można podkreślić wybrane elementy wyposażenia wnętrza – np. ladę recepcyjną czy tablice informacyjne. Dodatkowo odpowiednio rozjaśnione pomieszczenie budzi pozytywne odczucia wśród osób wchodzących do naszego biurowca.

 

Najnowsze trendy w architekturze obiektów biurowych sprawiają, że dzisiaj, w przypadku nowo realizowanych biurowców, standardem jest, że strefie wejściowej poświęca się wiele uwagi – najczęściej są to przestrzenie realizowane z bardzo dużym rozmachem. Duże przestrzenie strefy wejściowej stanowią jednocześnie duże pole do popisu dla projektantów wnętrz. Strefy wejściowe w nowoczesnych biurach charakteryzują się przestronnością, która jest osiągana nie tylko dzięki wielkości powierzchni, ale także zastosowanych materiałów. Szkło, kamień, duże przeszklenia czy lśniące posadzki potęgują ten efekt. Wśród najnowszych trendów dominuje zastosowanie w strefach wejściowych owalnych kształtów – przykładowo lad recepcyjnych, sof czy dodatków takich jak elementy oświetlenia.
 


3.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz