UNIMOR Development S.A. logoLC Corp S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHexagon logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoNowy Styl Group logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoTriGranit Corporation logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoCHB14 logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCOTEX Office Centre logoPRO-INVEST S.A. logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoTorus logoEcho Investment logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoSawig Invest Group logoINTERBIURO logoAgrobex Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoKart Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGhelamco Poland logoALLCON INVESTMENT logoPartner Capital Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Ergonomiczne światło w biurze

Aranżacje

|
Lampa Sunbeam (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)
Lampa Sunbeam (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)
Odpowiednie oświetlenie to nie tylko wymóg prawny, ale także kwestia, która ma niebywały wpływ na komfort pracy.

Ergonomia biurowa – pojęcie to już na stałe zagościło wśród głównych tendencji w zakresie projektowania miejsca pracy. Wynika to z jednej strony z większej świadomości pracodawców, co do korzyści, jakie przynosi zapewnienie komfortowych warunków pracy. Z drugiej natomiast jest rezultatem rewolucji, jaka zachodzi w obszarze aranżacji powierzchni biurowych, związanej m.in. ze zmianą stylu pracy czy walką o pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry. Jedno jest pewne – ergonomia biurowa jest pozytywnym zjawiskiem, które staje się standardem. 


Oświetlenie lady recepcyjnej (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)

 

Na ergonomiczne biuro składa się wiele czynników: od odpowiedniego rozmieszczenia stanowisk pracy, przez technologie poprawiające komfort, na właściwym wyposażeniu kończąc. Wszystkie te elementy sprowadzają się jednak do jednej kwestii – w kodeksie ergonomii biurowej ważne jest, by eliminować czynniki uciążliwe dla pracownika. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Wymogi na tej płaszczyźnie zawarte są w szeregu aktów prawnych, które określają kryteria, jakie powinny być spełnione, aby zapewnić odpowiednie warunki świetlne na stanowisku pracy. Ich analiza prowadzi do jednego wniosku – najlepszym oświetleniem jest światło naturalne. W rezultacie powierzchnia biurowa powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać dostęp do tego typu oświetlenia. Światło sztuczne należy zapewnić dopiero wtedy, kiedy światła słonecznego jest za mało. Jeśli już trzeba je zastosować, to powinno się to robić z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa pracy, a także ergonomii biurowej. Warto pamiętać, iż wymogi oświetleniowe w przypadku m.in. biura typu open space różnią się od tych dotyczących pomieszczeń pracy indywidualnej czy biur projektowych. Przykładowo w przypadku powierzchni otwartych, na których pracuje duża liczba pracowników, powinno się stosować zasadę równomiernego rozmieszczenia oświetlenia. Z kolei w biurach projektowych należy zapewnić również oświetlenie miejscowe – konkretnego stanowiska pracy. Powyższe przykłady to tylko niektóre z licznych zawiłości dotyczące odpowiedniego oświetlenia.     


Lampa biurowa Ellipse (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)

 

Wymierne korzyści 

Nie ulega wątpliwości, że komfortowe warunki świetlne są kluczowe podczas aranżacji ergonomicznej powierzchni biurowej. Optymalne oświetlenie biura ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie pracowników – nie męczy wzroku, pobudza do myślenia i działania, a tym samym przyczynia się do poprawy wydajności pracy. W tak oświetlonym pomieszczeniu odczuwane zmęczenie jest znacznie mniejsze niż w tych o złej iluminacji. Odpowiednie zaaranżowane oświetlenie może także posłużyć jako element eksponujący dany szczegół. Przykładowo właściwa ekspozycja światła w recepcji, która z założenia ma przyciągać uwagę interesantów, a jednocześnie działać na ich zmysły, skieruje wzrok klienta w odpowiednie miejsce, a także uwydatni pozytywny wizerunek firmy w oczach potencjalnego kontrahenta.


Nowoczesna lampa biurowa (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)

 

Design świetlny

Odpowiednio dobrane lampy mogą stanowić aranżacyjne dopełnienie biurowych wnętrz. Na rynku istnieje szeroka oferta m.in. designerskich lamp wyróżniających się niestandardowym kształtem czy ciekawym wzornictwem. Jednym ze składników na przepis na ergonomiczne biuro jest z pewnością optymalne oświetlenie, które ma niebywały wpływ na komfort pracy. Jednak w nowoczesnym biurze ważny jest również design, a więc podczas aranżacji powierzchni biurowej kluczowe staje się połączenie ergonomii z oryginalnym wzornictwem.

 

Tagi: MDD
Napisz pierwszy komentarz
My Hive - gif 13 luty - 13 kwietnia
mantra