Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Architektura na najwyższym poziomie – kompleks Etihad Towers

Artykuł

Kompleks Etihad Towers, fot. Schüco
Widok z najwyższego piętra wieży hotelowej, fot. Schüco
Na całym świecie trwa wyścig w budowaniu coraz wyższych wieżowców, jednocześnie coraz bardziej widoczna staje się tendencja do odchodzenia od prostych, modernistycznych form. Jedną z takich ambitnych realizacji jest nowo powstały kompleks Etihad Towers w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jeszcze na początku XX wieku, a więc na samym początku „wyścigu do chmur”, wieżowce przyjmowały finezyjne formy w stylu art déco. Z czasem zostały one jednak wyparte przez proste, minimalistyczne bryły, które do dziś dominują w krajobrazie wielkich metropolii. Pomimo wyraźnej przewagi modernizmu, nowo powstające na całym świecie wieżowce coraz częściej zachwycają swoją awangardową formą. Jeden z przykładów takiego budownictwa to nowoczesny obiekt komercyjno-handlowy Etihad Towers w Abu Dhabi, którego cechą rozpoznawczą jest pięć szklanych wież o imponującej wysokości od 54 do 74 kondygnacji. Wysokościowce te stanowią symbol dynamicznego rozwoju gospodarczego regionu. Inwestycja została zrealizowana z użyciem specjalnej konstrukcji Schüco UCC 65 SG, która nadaje budynkom subtelną, lekką estetykę.

 

W drodze do chmur

 

Architekci przeszklonych wysokościowców dążą obecnie nie tylko do zwiększania wysokości przeszklonych wież, lecz także starają się nadawać im indywidualny wygląd, nawiązujący do stylu inwestora lub miejsca lokalizacji. Tak się stało w przypadku kompleksu Etihad Towers złożonego z wież, z których najwyższa ma aż 305 metrów wysokości. Wyrastające z wielopiętrowego budynku i zgrupowane obok siebie wysokościowce otrzymały charakterystyczne kształty, które sprawiają, że w świetle słonecznym całość przypomina nowoczesną, lśniącą rzeźbę. Ten spektakularny efekt estetyczny uzyskano dzięki przeszklonym strukturalnym fasadom elementowym na bazie systemu Schüco UCC 65 SG, których łączna powierzchnia wyniosła aż 135 tys. mkw. Ściany osłonowe tworzą subtelne profile aluminiowe o bardzo wąskich szerokościach czołowych widocznych tylko od wewnątrz oraz wielkopowierzchniowe szyby pokryte szaroniebieskimi powłokami antyrefleksyjnymi. Aby zachować spójność estetyczną zarówno samych wież, jak i podstawy, architekci z australijskiego biura DBI Architects zdecydowali się wykonać powłokę budynku bazowego z użyciem specjalnego rozwiązania na bazie systemu Schüco AOS SG. Ta część fasady strukturalnej z przeszkleniami mocowanymi punktowo posiada powierzchnię aż 6000 mkw.

 

Funkcjonalność to podstawa

 

Forma kompleksu Etihad Towers wynika nie tylko z chęci stworzenia imponującej wizytówki miasta, lecz także realizacji nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu spełniającego szereg wymogów użytkowych. Wielopiętrowe podium, na którym wzniesiono trzy z pięciu wież, pełni funkcję centralnego miejsca spotkań dla mieszkańców, pracowników i gości. Zlokalizowano tu centra handlowe, bary oraz restauracje. W wieżach znalazło się aż 900 luksusowych apartamentów, zajmujących powierzchnię użytkową blisko 500 tys. mkw. Dwa pozostałe wieżowce uzyskały funkcję hotelarską i biurową. Dzięki zastosowaniu powłoki o subtelnych profilach i wielkoformatowych przeszkleniach z pomieszczeń na najwyższych piętrach można podziwiać szeroką panoramę Abu Dhabi.

 


0.0
Tagi: Schuco
Napisz pierwszy komentarz