PGE Narodowy

Współudział pracownika w aranżacji biura

Artykuł

|
Biuro firmy Delloite
fot. Deloitte
Podczas aranżacji biura pojawia się pytanie: jak stworzyć nowoczesną przestrzeń pełną udogodnień dla pracownika i pozwalającą na efektywną pracę?

Podczas aranżacji powierzchni biurowych pojawia się pytanie: jak stworzyć nowoczesną przestrzeń pełną udogodnień dla pracownika i pozwalającą na efektywną pracę? Odpowiedź stanowi zaangażowanie pracowników w projektowanie biura.

Pomysł pracownika

Z zaangażowania pracowników podczas współprojektowania biura skorzystała firma Deloitte podczas aranżacji powierzchni biurowej w warszawskim biurowcu Q22, w którym zajmie ponad 11 000 mkw. Chcieliśmy, aby nasze biuro odpowiadało na potrzeby pracowników. Do pracy w grupach dyskusyjnych i opiniujących pomysły na planowanie przestrzeni w nowym biurze zaprosiliśmy pracowników z różnych działów i z różnym doświadczeniem. Dodatkowo wszystkich zaprosiliśmy do współprojektowania biura i dzielenia się własnymi pomysłami na specjalnie w tym celu stworzonej wirtualnej platformie pomysłów – wskazuje Krzysztof Kwiecień, dyrektor HR w Deloitte w Polsce i Europie Środkowej. To właśnie ta platforma stworzyła pracownikom możliwość podzielenia się pomysłami np. na wystrój przestrzeni, kuchni czy salek spotkań. Z tego narzędzia skorzystało 337 osób i w ciągu trzech miesięcy zebrano 95 pomysłów. Ponadto zorganizowane zostały warsztaty z udziałem pracowników połączone z dyskusją na temat udogodnień dla rowerzystów i motocyklistów. Chętni testowali różne elementy wyposażenia (np. krzesła). Projektowane rozwiązania aranżacyjne można było przetestować także w „przestrzeni pokazowej”.

 

Aranżacja wg Deloitte

Za projekt aranżacji nowego biura Deloitte odpowiada Zbigniew Kostrzewa i jego pracownia architektoniczna IN DESIGN. Znaczna część powierzchni Deloitte w Q22 zaaranżowana została zgodnie z zasadami Activity Based Workplace. W rezultacie biuro podzielone jest na różniące się od siebie strefy przeznaczone do pracy kreatywnej, zespołowej, projektowej czy też na odpoczynek lub spotkania nieformalne. W większej części dominuje przestrzeń otwarta, w której znaczna część biurek nie jest przypisana do konkretnych osób (wyjątek stanowią np. dyrektorzy). Mimo przewagi open space w biurze nie brakuje pomieszczeń przeznaczonych do realizacji zadań wymagających skupienia czy pokoi przeznaczonych do prowadzenia rozmów telefonicznych. Nowa aranżacja powoduje, że częściej się widujemy i rozmawiamy ze sobą, a to już wzmacnia proces wymiany wiedzy i doświadczeń – mówi Marek Metrycki, prezes Deloitte w Polsce.

 

Życie poza pracą

Biuro jest miejscem, które ma służyć pracownikowi i jest to kwestia istotna podczas aranżacji przestrzeni pracy. Przykładowo pracownicy, klienci i goście firmy Deloitte do dyspozycji mają kafeterię oferującą również miejsca do pracy. Z kolei na 14-tym piętrze budynku mieści się nieodpłatny Fitness Club dla pracowników wszystkich najemców Q22 oraz duże centrum konferencyjne a także pokój opieki nad dziećmi. 

 

Z dbałością o ekologię

Podczas aranżacji nowego biura Deloitte wzięto pod uwagę także dbałość o przyrodę. Przykładowo w procesie projektowania powierzchni biurowej firmy zaplanowano rozmieszczenie dużej liczby ekranów, które pozwolą na ograniczenie drukowania dokumentów w formie papierowej. Pracownicy Deloitte mogą także zadbać o środowisko przesiadając się z własnych samochodów na rower czy wybierać podróż komunikacją miejską. Rowerzyści do dyspozycji mają podziemny parking dla rowerów oraz szatnię z prysznicami, a także warsztat, w którym można dokonać drobnych napraw.

 


2.0
Napisz pierwszy komentarz