Giant

Biurowce w centrum Polski

|
Centrum Biznesowe Synergia bud. B
Łódzki rynek biurowy jest relatywnie młody. Z danych Colliers International wynika, że około 80 proc. powierzchni biurowej do użytku zostało oddane w ciągu ostatnich 10 lat. Jakie inwestycje tworzą łódzki rynek biurowy i czym się on charakteryzuje?

Łódzkie biurowce w postindustrialnych obiektach

 

Jak wynika z publikacji Colliers International „Rynek biurowy | Łódź”, na koniec III kw. br. w Łodzi najemcy do dyspozycji mieli 67 nowoczesnych budynków biurowych. Eksperci Colliers International podkreślają, że charakterystyczną cechą tego rynku jest wysoki udział projektów postindustrialnych, które zostały dostosowane do nowoczesnych standardów biurowych. 


Przykładem takiego obiektu jest Centrum Biznesowe Synergia. W skład tego kompleksu wchodzą zabytkowe budynki fabryczne, które zostały gruntownie zmodernizowane oraz budynki nowopowstałe. Zabytkową część centrum biznesowego stanowi dawna fabryka wyrobów wełnianych i bawełnianych Adolfa Daubego. W tym przypadku zmodernizowany został obiekt wybudowany w 1896 r. 

 

Innym przykładem może być kompleks biurowy Business House Gdańska. Oferuje on 7700 mkw. powierzchni biurowej i użytkowej w pięciu budynkach biurowych. Centralnym punktem tego kompleksu jest zbudowany w 1880 r. zabytkowy budynek Fabryki Wstążek i Koronek Rudolfa Kellera. Budynki zostały dostosowane do wymagań współczesnych najemców poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów technicznych. Kompleks biurowy Business House Gdańska znajduje się przy ul. Gdańskiej 47/49 w Łodzi. 

 

Przemysłowy charakter miasta

 

Wysoka liczba biurowców powstających w dawnych fabrykach związana jest z przemysłowym charakterem Łodzi. Nawiązania do przeszłości widoczne są także w nowo powstających budynkach, które nie stanowią modernizacji obiektów postindustrialnych. Przykładem może być nowoczesny kompleks biurowy Symetris Business Park. Składa się on z dwóch budynków połączonych ze sobą wspólnym garażem. Ich architektura nawiązuje do prostych form i w ten sposób odnosi się ona do modernistycznej architektury Łodzi okresu międzywojennego oraz do przemysłowego dziedzictwa miasta. Pierwotnie projekt nosił nazwę Aurus, został jednak przeprojektowany. Nową koncepcję obiektu przygotowali architekci z Pracowni Architektury, Urbanistyki i Wnętrz B’ART. Deweloperem Symetris Business Park jest spółka Echo Investment.

 

Centralna część miasta przyciąga biznes

 

Z publikacji „Rynek biurowy | Łódź” wynika, że niemal 90 proc. istniejącej podaży znajduje się w centralnej części miasta pomiędzy Aleją Włókniarzy i ul. Kopcińskiego. Pozostała część powierzchni biurowej zlokalizowana jest poza Śródmieściem w północno-zachodniej części miasta i w strefie południowo-wschodniej. Przy ul. Kopcińskiego wyróżnia się kompleks biurowy zrealizowany przez firmę Hammermed. Centrum Biznesu Kopcińskiego to inwestycja, która powstała w miejscu dawnej fabryki trykotów Henryka Dziambora. Trzecim etapem projektu jest biurowiec przy Kopcińskiego 79, który został oddany do użytku w marcu br. Ten 6-kondygnacyjny obiekt na łódzki rynek biurowy dostarczył 2900 mkw. powierzchni użytkowej. Projekt biurowca został stworzony zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju. Jest to pierwszy łódzki biurowiec, w którym zostały zastosowane ogniwa fotowoltaiczne.

 

  • 1
  • 2

0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Yak :
Sektor BPO/SSC się rozrasta, więc w większych miastach popyta na biura rośnie https://walterherz.com/pl/a/rosnie-sektor-bpo/ssc-warszawa-dogania-krakow
27 grudnia 2016 16:02