Giant

Las na biurku

|
Las zamknięty w słoiku (fot. GreenBells)
Choć słoje z roślinami nie są czymś nowym, to jednak wiele osób nie wie, jakie funkcje mogą one spełniać. Tzw. „las w słoiku” to nie tylko ozdoba, ale i doskonały pomysł na prezent. Warto dowiedzieć się jak kawałek lasu można przenieść wprost na swoje biurko.

„Las w słoiku” – co to takiego?

 

Jak wskazuje sama nazwa do przygotowania tego typu ozdoby niezbędne jest szklane naczynie, takie jak np. słoik. W środku musi być ułożonych kilka specjalnych warstw odpowiedniego drenażu, torfu i ziemi o odpowiedniej kwasowości, która pozwoli tym roślinom rosnąć. Następnie całość przykrywa się mchem i pomiędzy tym sadzi się określone roślinki, które w takim ekosystemie są w stanie rosnąć i które jednocześnie będą się dobrze prezentować – tłumaczy Kinga Dzwonnik z firmy Kwiaty dla Biura. Do stworzenia lasu w słoiku najczęściej wykorzystywane są rośliny z rodziny paproci, ponieważ jest to gatunek, który dobrze adaptuje się w takich miejscach. Celem tworzenia takich miniaturek lasu w słoikach jest chęć osiągnięcia leśnego ekosystemu.

 

Nie taki nowy pomysł

 

Jak zauważa Kinga Dzwonnik obecnie mamy do czynienia z odrodzeniem się ery popularności słojów z roślinami: Słoje to nie jest jakiś nowy wymysł. Były one tworzone już przez pokolenie moich rodziców. Powojenne roczniki (z lat 1940-1950) to ludzie, którzy tworzyli takie słoje dla siebie, do domu, dla znajomych. Były one niegdyś bardzo popularne, potem na jakiś czas zostały zapomniane, a obecnie znów stają się bardzo modne. Ta powracająca popularność widoczna jest choćby w tym, że coraz więcej osób hobbystycznie zajmuje się tworzeniem słojów, a nawet organizowane są warsztaty uczące tej sztuki. Tworzenie własnego słoja z roślinnością to duża przyjemność. Choć nie jest to łatwe technicznie, to oczywiście każdy może spróbować przygotować swój własny egzemplarz – dodaje Kinga Dzwonnik. 

 

Samowystarczalna ozdoba

 

Wspomniany wcześniej ekosystem sprawia, że taki słój jest przykładem ozdoby roślinnej, która jednak nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Roślin w słoju nie trzeba podlewać, wystarczy je jedynie zraszać. Prawidłowa wilgotność sprawia, że w środku nie jest ani za mokro, ani za sucho. Przykładowo mój słój ma 5 miesięcy i zaczęłam go delikatnie zraszać dopiero po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Wcześniej radził sobie sam – wyjaśnia Kinga Dzwonnik z firmy Kwiaty dla Biura.

 

  • 1
  • 2

2.0
Napisz pierwszy komentarz