Giant

Jak poprawić higienę w miejscu pracy?

|
fot. Tork
fot. Tork
W miejscu pracy spędzamy wiele godzin każdego dnia. W tym czasie mamy styczność nie tylko z dużą liczbą osób, ale także z wieloma powierzchniami, na których nie brakuje bakterii. Jeśli chcemy uniknąć wielu infekcji, musimy więc pamiętać o tym jak ważna jest higiena w biurze.

Higiena w pracy to podstawa 

Zima to okres licznych zachorowań na grypę czy przeziębienie. Wiele infekcji ma związek z brakiem czystości rąk i rozprzestrzenia się przez kontakt, np. poprzez uścisk dłoni. Mycie rąk jest szczególnie ważne w miejscach, w których mamy styczność z wieloma osobami, takich jak biura czy szkoły. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które nie myją dłoni np. po skorzystaniu z toalety. W dużych skupiskach ludzi nie brakuje też osób, które zmagają się z jakąś infekcją. To wszystko sprawia, że w takim miejscu pojawiają się bakterie powodujące różne choroby. Pracownicy w biurze powinni mieć więc możliwość oczyszczenia rąk, zwłaszcza przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety. Różne organizacje zajmujące się ochroną zdrowia podkreślają, że mycie rąk to najlepsza metoda dbania o zdrowie. 
 
higiena, uścisk dłoni, czyste ręce
 
Skoro wiele bakterii przenosimy na naszych dłoniach to trzeba pamiętać, że zostają one także na sprzętach, których dotykamy. Niestety liczby zarazków zgromadzonych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku nie jesteśmy w stanie ocenić gołym okiem i pozornie czysta rzecz może być siedzibą wielu bakterii. Z niektórymi przedmiotami w biurze, jak np. klamki, przyciski w windzie, telefony czy czajniki, styczność ma naprawdę wiele osób, więc ryzyko gromadzenia się zarazków jest bardzo duże. Niezbędne są zatem zdrowe nawyki związane z higieną, takie jak choćby czyszczenie biurka czy mycie rąk po skorzystaniu z różnych sprzętów. 
 
biuro, praca biurowa, porządek, higiena
 
 
Warto zwrócić uwagę na biura typu open space, w których pracownicy często siedzą blisko siebie, a także niejednokrotnie korzystają z tych samych biurek (zwłaszcza, gdy w danym miejscu pracy funkcjonuje system typu hot desking, czyli brak stałych i przydzielonych konkretnym osobom biurek) czy innych elementów wyposażenia biura. Jak wynika z badań1, im więcej wspólnego użytkowania sprzętu biurowego, tym większa trudność w utrzymaniu higieny. Warto zauważyć, że ponad 60 proc. pracowników pracujących w biurach typu open space niepokoi się poziomem higieny w ich miejscach pracy2. Pracodawcy powinni więc ułatwić pracownikom zarówno dbanie o czystość przestrzeni roboczej, jak i o higienę oraz dezynfekcję rąk. Jest to szansa na ograniczenie ryzyka zarażenia się różnymi wirusami, które przenoszone są na naszych dłoniach i sprzęcie biurowym. 
 
 
  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Tork
Napisz pierwszy komentarz