Flowcrete Polska Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoTétris Poland logoPodium Investment logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKontor logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTorus logoArchicom logoUNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Jak poprawić higienę w miejscu pracy?

|
fot. Tork
fot. Tork
W miejscu pracy spędzamy wiele godzin każdego dnia. W tym czasie mamy styczność nie tylko z dużą liczbą osób, ale także z wieloma powierzchniami, na których nie brakuje bakterii. Jeśli chcemy uniknąć wielu infekcji, musimy więc pamiętać o tym jak ważna jest higiena w biurze.

Higiena w pracy to podstawa 

Zima to okres licznych zachorowań na grypę czy przeziębienie. Wiele infekcji ma związek z brakiem czystości rąk i rozprzestrzenia się przez kontakt, np. poprzez uścisk dłoni. Mycie rąk jest szczególnie ważne w miejscach, w których mamy styczność z wieloma osobami, takich jak biura czy szkoły. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które nie myją dłoni np. po skorzystaniu z toalety. W dużych skupiskach ludzi nie brakuje też osób, które zmagają się z jakąś infekcją. To wszystko sprawia, że w takim miejscu pojawiają się bakterie powodujące różne choroby. Pracownicy w biurze powinni mieć więc możliwość oczyszczenia rąk, zwłaszcza przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety. Różne organizacje zajmujące się ochroną zdrowia podkreślają, że mycie rąk to najlepsza metoda dbania o zdrowie. 
 
 
Skoro wiele bakterii przenosimy na naszych dłoniach to trzeba pamiętać, że zostają one także na sprzętach, których dotykamy. Niestety liczby zarazków zgromadzonych na powierzchni przedmiotów codziennego użytku nie jesteśmy w stanie ocenić gołym okiem i pozornie czysta rzecz może być siedzibą wielu bakterii. Z niektórymi przedmiotami w biurze, jak np. klamki, przyciski w windzie, telefony czy czajniki, styczność ma naprawdę wiele osób, więc ryzyko gromadzenia się zarazków jest bardzo duże. Niezbędne są zatem zdrowe nawyki związane z higieną, takie jak choćby czyszczenie biurka czy mycie rąk po skorzystaniu z różnych sprzętów. 
 
 
 
Warto zwrócić uwagę na biura typu open space, w których pracownicy często siedzą blisko siebie, a także niejednokrotnie korzystają z tych samych biurek (zwłaszcza, gdy w danym miejscu pracy funkcjonuje system typu hot desking, czyli brak stałych i przydzielonych konkretnym osobom biurek) czy innych elementów wyposażenia biura. Jak wynika z badań1, im więcej wspólnego użytkowania sprzętu biurowego, tym większa trudność w utrzymaniu higieny. Warto zauważyć, że ponad 60 proc. pracowników pracujących w biurach typu open space niepokoi się poziomem higieny w ich miejscach pracy2. Pracodawcy powinni więc ułatwić pracownikom zarówno dbanie o czystość przestrzeni roboczej, jak i o higienę oraz dezynfekcję rąk. Jest to szansa na ograniczenie ryzyka zarażenia się różnymi wirusami, które przenoszone są na naszych dłoniach i sprzęcie biurowym. 
 
 
  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Tork
Napisz pierwszy komentarz
mantra