Proton Office

Donice oczyszczające powietrze

|
Donica Airy
Weź głęboki wdech. Czy wiesz, co właśnie wpadło do twoich płuc? Jeśli przebywasz w ruchliwym mieście, w pracy lub w domu, zapewne będzie to życiodajny tlen, dwutlenek węgla, azot, ale też i smog, benzen, formaldehyd, ftalany, amoniak, kurz itd. Nie brzmi to zachęcająco. Tylko co to wszystko oznacza?

Konkretnie to, że w obecnych czasach, gdy zwiększono znacznie zapotrzebowanie energetyczne, ruch transportowy oraz przemysł, wiele bardzo szkodliwych związków chemicznych - pyłów, cieczy oraz gazów - w coraz większych ilościach trafia do naszego środowiska naturalnego. Statystyki nie kłamią, ponad 40 tys. ludzi rocznie w Polsce umiera przedwcześnie z powodu właśnie takich zanieczyszczeń. Nie do pominięcia jest także fakt, że zanieczyszczenia powietrza, takie jak np. pyły i metale ciężkie, wywołują wiele poważnych dolegliwości i chorób zaczynających się od pozornie niegroźnych migren, dekoncentracji i alergii po uszkodzenia układu oddechowego, nerwowego i krwionośnego, a także często powodują one raka. Jest źle z jakością naszego powietrza. To niepodważalny fakt.

Kiedy słyszymy w telewizji o zanieczyszczaniu powietrza i alarmach smogowych, często myślimy, że to nas nie dotyczy - spoglądamy za okno i w duchu uśmiechamy się do przejrzystego nieba, mówiąc do samych siebie „o co ten hałas?” nie wiedząc, jak ten problem dotyka nas wszystkich.

Wiele szkodliwych substancji, nie przychodzi do nas z zewnątrz - sami nieświadomie zapraszamy je do domu, wraz z nowymi meblami, sprzętem domowym, zabawkami, a także rozpylając perfumy, lakier do włosów, malując ściany, czy paznokcie lub też i odkurzając mieszkanie. Wszystko co wokół nas, emituje zanieczyszczenia, które jako krople wody, piasku, pył lub cząsteczki węgla, trafiają i głęboko przenikają do naszego układu oddechowego. Czy nadal zatem uważasz, że problem Cię nie dotyczy?

Nie zmienisz całego świata - ale możesz zmienić jego część

Zastanawiasz się zapewne teraz, co możesz zrobić, by ochronić siebie i najbliższych, na których Ci zależy. Możesz kupować ekologiczne produkty, bezpieczne dla środowiska, wyposażyć wszystkich wokół w ochronne maski, ale co dalej? Teraz, musisz zaufać Matce Naturze i dwóm wynalazcom!

 

  • 1
  • 2

3.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz