Giant

Zielony design – ogrody wertykalne, czyli o sposobach na trzymanie natury jeszcze bliżej nas

art. sponsorowany
|
Ogrody wertykalne
Wyobraź sobie, że chodzisz po lesie… Słyszysz śpiew ptaków, wdychasz świeże i czyste powietrze. Otacza Cię zieleń i miękkość roślinności, a Twoje ciało i zmysły doznają głębokiego relaksu… A teraz wyobraź sobie, że całe to ukojenie, relaks i spokój zabierasz ze sobą i cieszysz się tym na co dzień!

Jak to działa? 

Wielokrotnie i często słyszy się o tym, że rośliny wpływają pozytywnie na nasz stan ducha. Bliskość z naturą, to nasza rdzenna potrzeba, której nie wolno ignorować. Otaczająca nas zieleń dodaje nam pozytywnej energii, oczyszcza powietrze, którym oddychamy i ożywia wnętrza, w których przebywamy. Jednocześnie oferuje nam ukojenie i uczucie relaksu, gdy nasze zmęczone od ekranów oczy mogą zatrzymać się choćby na chwilę na zielonych liściach czy dorodnych kwiatach. 

Rośliny – zawsze i wszędzie?

Rośliny to organizmy żywe, których przetrwanie zależne jest w głównej mierze od dostępu wody i światła słonecznego. Niektóre nawet najbardziej wytrzymałe gatunki potrafią wytrzymać przy znikomym dostępie tych dwóch substancji odżywczych. Jednak długofalowo nawet przy profesjonalnej pielęgnacji, nie będą szczęśliwie i zdrowo rosły. Z czasem będą maleć i dziczeć. Największym problemem jest brak światła, wodę możemy dostarczyć, ale słońce świeci nam tylko jedno. W takiej sytuacji, rośliny żywe można doświetlać specjalnymi lampami o min. określonej barwie, długości i temperaturze.

Natura wokół nas

Nie ma nic bardziej naturalnego niż sama natura zaproszona do naszej przestrzeni. Wzornictwo, design, moda i architektura na co dzień inspirują się właśnie prostotą, uniwersalnością i potrzebą bycia blisko z naturą, człowieka. Ci ostatni jednak, poszli o krok dalej i zamiast wprowadzania imitacji natury, dodali ją samą w oryginalnej wersji do swoich projektów w postaci … zielonych ścian!

Gdy projekt spotyka się z realizacją

Zielone ściany, czyli inaczej ogrody wertykalne to wyjątkowa forma nowoczesnego designu, wplatająca elementy prawdziwej zieleni, dokładnie tam, gdzie byśmy się tego najmniej spodziewali. Każda realizacja, niezależnie od wielkości, wywołuje efekt „wow” w oczach odbiorców. Ta wyjątkowa forma sprawdza się niemal w każdej przestrzeni i jest jej imponującym uzupełnieniem. 

Troszkę technicznych detali

Mając zamysł na zieloną ścianę we wnętrzu, warto zaplanować ją już na etapie budowy. Do podstawowej funkcjonalności ściany potrzebują dostępu do wody oraz prądu. Woda musi zasilać system nawadniający doprowadzający wodę do każdej kieszonki z roślinką. Woda rozprowadzana jest automatycznie, nie angażując nikogo przy podlewaniu. Dostęp do prądu, min. w suficie daje nam możliwość zainstalowania lamp doświetlających, bez których trudno zagwarantować o każdej porze roku piękną i bujną zieleń. To również idealny moment do zaprojektowania innych szczegółów technicznych typu maskownice, odpływ wody oraz miejsce na sterownik. Te elementy mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, każdorazowo dopasowując się do wnętrza zaplanowanego przez architekta zarówno pod kątem koloru jak i użytego materiału. A co jeśli marzenie o zielonej ściance powstało później? Nic straconego, w dzisiejszych czasach nie ma rzeczy niemożliwych. Instalacja wymaga wówczas więcej zmyślności, czasu i środków, ale efekt „wow” uzyskujemy ten sam. 

Malowanie roślinami

Architekci krajobrazu to prawdziwi artyści, którzy planując ściany malują je niczym obraz. Zatem jakie mamy możliwości? Ściana może być jednolita z jednego rodzaju rośliny. Uzyskujemy wówczas efekt czystej i prostej zielonej formy. Po drugiej stronie wyboru mamy fale utworzone barwną zielenią niczym mozaika. Takie ułożenie powoduje grę kolorów, różnych form zieleni , tworząc niebywałe i oryginalne żywe, zielone dzieło.
 
Jakie rośliny?

Wybierając pomiędzy względami estetycznymi a praktycznymi, powstaje lista roślin najlepiej się dostosowujących do ogrodów wertykalnych. Wśród nich króluje Eipremnum i Filodendron Scandens, to piękne rośliny pnące, łatwe do przycinania i formowania. Dają soczystą zieleń i są bazą pod budowę każdego wertykalnego ogrodu. Kolorytu mogą zaoferować rośliny, które kwitną, np. Anturium lub te, które wyróżniają się wybarwieniem liści, np. Maranta czy Kalatea. Efektu designerskiego daje uwielbiana przez wszystkich Monstera czy jeszcze nieodkryta Fatsja. Paprocie Filodndrony Imperial czy Skrzydłokwiaty nadają nutkę zieleni z lasu, oferując głęboko soczystą zieleń i efekt oczyszczający powietrze. 

Zielone ściany są jedyną i unikatową formą przeniesienia natury do wnętrz, dlatego tak hipnotycznie zapraszają do podziwiania, a przede wszystkim dłuższego zapatrzenia się. 
To estetyczna aranżacja, dzięki której przestrzeń biura nabiera o wiele bardziej naturalnego charakteru. Ożywia, tonizuje i wprowadza relaksacyjny akcent w każdym wnętrzu. Splendoru dodaje efekt „wow”, pozostaje na długo w pamięci i skutecznie wyróżnia. 

Wróćmy zatem do początku

Wyobraź sobie, że chodzisz po lesie… Słyszysz śpiew ptaków, wdychasz świeże i czyste powietrze. Otacza Cię zieleń i miękkość roślinności, a Twoje ciało i zmysły doznają głębokiego relaksu… A teraz wyobraź sobie, że całe to ukojenie, relaks i spokój zabierasz ze sobą i cieszysz się tym na co dzień, Twoją własną zieloną ścianą…

 


3.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz