Giant

Mycie rąk może uszczęśliwiać innych

art. sponsorowany
|
Jak dowodzą wyniki ankiety przeprowadzonej przez Essity, mycie rąk przynosi nie tylko korzyści prozdrowotne, ale również sprawia radość bliskim i poprawia poziom satysfakcji kolegów z pracy.

Dowodzi się, że mycie rąk jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się infekcji, ma również realny wpływ na życie milionów osób. W 2011 roku Europę nawiedziła choroba brudnych rąk ­ zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterię E.coli. Do grupy tych dolegliwości można również zaliczyć np. wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), gronkowca, salmonellę czy tasiemca. W trosce o profilaktykę zachowania czystych rąk UNICEF ustanowił 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk.

Wyniki ogólnoświatowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Essity, producenta marki Tork, dowiodły również zaskakującego faktu: dbanie o higienę rąk może wpływać na to, jak czują i zachowują się ludzie w naszym otoczeniu.


Higiena rąk procentuje

Czyste ręce pozwalają czuć się swobodniej w kontakcie z innymi. Prawie 50 proc. ankietowanych podkreśla, że duże znaczenie ma dla nich świadomość przestrzegania higieny przez osoby, którym mają uścisnąć dłoń. Co więcej, prawidłowa higiena rąk może zwiększać poczucie szczęścia i zadowolenia z życia u innych. 8 na 10 respondentów stwierdziło, że ma to pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Czyste dłonie mogą też wpływać na rozwój firm. 4 z 10 pracowników pracujących na pełen etat przyznało, że chciałoby, aby przywiązywano większą wagę do higieny rąk w ich miejscu pracy. 3 na 10 odczuwałoby zaś większą satysfakcję, gdyby ich współpracownicy dokładniej myli dłonie. Mają również realny wpływ na wzrost sprzedaży – świadomość, że personel restauracji przestrzega ściśle określonych procedur dotyczących higieny rąk sprawia, że ponad 50 proc. ankietowanych chętnie zjadłaby tam ponownie.


Nasze ręcę mają moc wpływania na samopoczucie naszych bliskich, a mycie dłoni rozległe konsekwencje dla ludzi wokół nas. To coś, co powinniśmy mieć na uwadze codziennie, a nie tylko dzisiaj, w Światowym Dniu Mycia Rąk - powiedział Wojciech Nizio, Regional Brand Activation Manager, Essity.


Co za tym stoi

Zdecydowana większość ankietowanych, w której znalazło się 8 na 10 respondentów, myje ręce, aby chronić swoje zdrowie. Tylko 1 na 10 przyznało, że robi to ze względu na innych. Zewnętrzne bodźce wpływające na mycie rąk mogą być jednak skutecznym bodźcem do poprawy nawyków związanych z higieną rąk. Co czwarty respondent przyznał, że częściej myłby ręce, gdyby wiedział, że ma to pozytywny wpływ na innych.

Dla kogo dbasz o higienę swoich dłoni? Dla siebie, rodziny, a możesz kogoś innego? Jeśli zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak nasze dłonie wpływają na ludzi wokół nas to wkrótce będziemy w stanie poprawiać higienę rąk w całym społeczeństwie. To ogromna moc - komentuje Wojciech Nizio.


Kobiety dbają o higienę bardziej niż mężczyźni

Niewiele osób dba o higienę rąk w odpowiedni sposób. 3 na 10 ankietowanych nie myje dłoni przed posiłkiem, ponad 2 na 10 nie robi tego przed sporządzaniem jedzenia, a więcej niż 1 na 10 nie myje rąk po wyjściu z toalety.1 Mężczyźni wypadają w tym badaniu znacznie słabiej – kobiety myją dłonie o 30% cześciej.2

Mycie rąk mydłem, przez 20-30 sekund, a następnie suszenie ręcznikiem papierowym to klucz do utrzymania właściwej higieny dłoni. To proste, a jednocześnie bardzo istotne – dodaje Wojciech Nizio.

Jednak to u kobiet występuje na dłoniach więcej bakterii. Jest ona cieńsza, co sprzyja rozwojowi mikrobów. Powodem jest też mniej kwaśny odczyn kobiecej skóry, który bardziej preferują bakterie.


Zwiększyć efektywność

Z higienicznego punktu widzenia mydło w płynie jest bardziej efektywne, ponieważ na kostce zostają drobnoustroje, które przenoszą się na inne stosujące je osoby. Przy wyborze pomiędzy ręcznikami papierowymi a suszarką, powinniśmy wybierać to pierwsze, ponieważ suszarki podgrzewają dłonie, co sprzyja rozwojowi mikroflory bakteryjnej. Szczególną uwagę na higienę powinni zwracać pracownicy biurowi – szacuje się, że na klawiaturze komputera czy myszce jest nawet 400 razy więcej bakterii, niż na desce sedesowej.

Essity jest sponsorem Światowego Dnia Mycia Rąk 2018, międzynarodowej akcji organizowanej przez Global Handwashing Partnership. Ma ona na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia mycia rąk przy użyciu mydła. Światowy Dzień Mycia Rąk to odpowiedni czas, aby sprawdzić czy właściwie dbamy o higienę naszych rąk.

Badanie przeprowadzono między 9 lipca a 6 sierpnia 2018 r. W badaniu wzięło udział 3060 respondentów z sześciu różnych krajów.

 

 


 Essentials Initiative Survey 2018

 Essentials Initiative Survey 2018


1.0
Tagi: Tork
Napisz pierwszy komentarz