Giant

Jak wnętrze biura wpływa na samopoczucie i efektywność pracowników?

|
Źle zaprojektowane środowisko pracy może mieć negatywny wpływ na naszą efektywność, zdrowie i samopoczucie. Choć fakt ten poparty jest licznymi dowodami, nie zawsze jesteśmy go świadomi jako społeczeństwo.

Forbo Flooring, producent wykładzin podłogowych, opracowało dokument ‘white paper’, który odpowiada na pytanie: 'Jak wnętrze biura wpływa na samopoczucie i efektywność pracowników' opierając się na faktach.

 

 

EFEKTYWNOŚĆ W MIEJSCU PRACY ZALEŻY OD WIELU CZYNNIKÓW

 

Źle zaprojektowane środowisko pracy może mieć negatywny wpływ na naszą efektywność, zdrowie i samopoczucie

   Opracowanie poświęcone jest wpływowi wystroju biura, jako miejsca pracy, na nasze samopoczucie, ze szczególnym uwzględnieniem podłogi.

  Jak odbieramy daną przestrzeń? Co sprawia, że jest ona dobrym miejscem pracy, w którym chcemy dać z siebie wszystko? Z jakimi problemami musimy się zmierzyć, projektując i wybierając pokrycie podłogowe?

   Niniejsze sprawozdanie szuka odpowiedzi na te pytania, opierając się na faktach. Jest to cenne źródło informacji dla wszystkich projektujących wnętrza biur.

 

 

ROZWIĄZANIE JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Dobra wentylacja może podnieść wydajność

   Wielu ekspertów uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie systemów warunków klimatycznych i naturalnej wentylacji, ponieważ zapewnia to optymalną równowagę pomiędzy zużyciem energii a dobrą jakością powietrza. Nie należy również zapominać o wysokości sufitu w biurze: im wyższy sufit, tym więcej miejsca na tak zwaną stratyfikację powietrza (warstwy o różnej temperaturze). Usprawnia się w ten sposób naturalną cyrkulację powietrza i ułatwia jego pobór.

   Kompleksowa analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Carnegie Mellon wykazała, że, stosując wentylację naturalną lub system multimodalny, możemy przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej o 0,8%-1,3%, a jednocześnie podnieść wydajność pracy o 3%-18%. Przekłada się to na oszczędności związane z eksploatacją systemu kontroli klimatu rzędu 47%-79% i zwrot z inwestycji na poziomie co najmniej 120%5.

    Skuteczne może być także zastosowanie rozwiązania u źródła, tak jak w przypadku drukarek i kserokopiarek, oraz rezygnacja z materiałów emitujących duże ilości lotnych związków organicznych. Doskonałym sposobem na poprawę jakości powietrza jest poza tym znalezienie w biurze miejsca na rośliny i przepływającą wodę, ponieważ pochłaniają one tlenek węgla oraz inne toksyny i zanieczyszczenia.

    Wykorzystanie wykładzin, paneli ściennych, farb i obić mebli o niskiej emisji LZO może również pomóc w zapewnieniu optymalnej jakości powietrza wewnątrz biura.

 

 

ZANIECZYSZCZENIE CZĄSTKAMI STAŁYMI A PODŁOGA W BIURZE

 

Czyste powietrze to zdrowi pracownicy

   Jaki związek mają powyższe fakty z rodzajem wykładziny podłogowej w biurze? Wykładzina Marmoleum wytwarzana jest z surowców naturalnych, jest neutralna pod względem emisji CO2 i nie zawiera żadnych ftalanowych środków zmiękczających. Marmoleum to poza tym naturalna ochrona przed bakteriami, co sprawia, że idealnie sprawdza się w miejscu pracy, gdzie ważna jest higiena.

   Produkowane przez Forbo wykładziny są wolne od ftalanów, a tym samym od związanych z nimi emisji. W zależności od swojej struktury, gęstości i grubości, włókna wykładziny dywanowej potrafią zatrzymać cząstki stałe, które można następnie bezpiecznie usunąć podczas codziennego odkurzania, używając pionowego odkurzacza ze szczotką rotacyjną.

 

 

SŁABA AKUSTYKAW MIEJSCU PRACY OBNIŻA WYDAJNOŚĆ

 

Przyjemna dla ucha akustyka sprzyja dobremu samopoczuciu pracowników

   Jak wynika z przeprowadzonych badań, najbardziej irytującą właściwością biura jest zła akustyka. Niedogodność ta wpływa na zdolność do zapamiętywania ważnych informacji oraz powoduje stres i zmęczenie. Typowe brytyjskie biuro generuje dźwięk na poziomie co najmniej 54 dB(A), co przekracza zalecany poziom 45 dB(A) (British Gypsum ). Idealnym rozwiązaniem jest dostosowanie projektu akustycznego biura do zachowań jego użytkowników. Warto zwrócić uwagę na trwałe rozwiązania akustyczne już na etapie projektowania, ponieważ mogą one zapewnić wydajność i chronić zdrowie pracowników.

   W dłuższej perspektywie mogą również zapobiec wysokim kosztom nieobecności w pracy lub utracie produktywności. Na właściwości akustyczne duży wpływ ma wybór wykładziny podłogowej.

   Firma badawcza Peutz przeprowadziła na prośbę Forbo testy akustyczne różnych rodzajów twardych i miękkich podłóg. Zwrócono uwagę nie tylko na pochłanianie dźwięku, ale również na tłumienie dźwięków uderzeniowych, w szczególności tych generowanych przez chodzenie.

  Badanie wykazało, że zastosowanie igłowanej wykładziny Granit, flokowanej wykładziny Flotex i płytek dywanowych Tessera znacząco wpływa na ogólne właściwości pochłaniania dźwięku.

   Wykładzina Flotex i płytki dywanowe Forbo redukowały słyszalny w sąsiednim pokoju hałas kroków nawet o dwie klasy (10 dB). Wykładziny elastyczne osiągnęły oczywiście mniej imponujące rezultaty, choć wykładzina Marmoleum wypadła lepiej niż, na przykład, drewno i kamień. Obecnie mamy dostęp do kilku rozwiązań zapewniających lepsze właściwości akustyczne dzięki innowacyjnej warstwie spodniej.

 

 

TEMPERATURA W BIURZE

 

Właściwa temperatura poprawia koncentrację

   Poza jakością powietrza, wykładziną podłogową i właściwościami akustycznymi, kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wydajność w pracy jest temperatura.

   Magazyn Facilities Management Journal stwierdza, że temperatura może mieć duże znaczenie dla komfortu środowiska pracy i wydajności, biorąc pod uwagę to, że 80% brytyjskich pracowników narzeka na poziom temperatury w pracy, co przekłada się na stratę 2% roboczogodzin wartych 13 mld funtów rocznie (FMJ, 20148).

   To, jak ludzie odczuwają temperaturę wewnątrz zależy nie tylko od temperatury powietrza i temperatury radiacyjnej, ale również od ich oczekiwań i możliwości kontroli tych czynników. Postrzeganie komfortu termicznego wpływa bezpośrednio na naszą wydajność. Udało się już wprowadzić kilka skutecznych rozwiązań, takich jak żaluzje, klimatyzatory i środki indywidualnej kontroli temperatury. Kolejne przykłady to otwierane okna, które mogą być wyposażone w kratki wentylacyjne, instalacja termostatów (w każdym pomieszczeniu) lub stosunkowo luźne zasady ubioru.

 

 

ŚWIATŁO DZIENNE I OŚWIETLENIE W BIURZE

 

Przy odpowiednim świetle dziennym oczy bardziej odpoczywają

   Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że światło dzienne i oświetlenie to czynniki, które również wpływają na wydajność w pracy.

   Choć natężenie światła w miejscu pracy łatwo jest zmierzyć, związek pomiędzy światłem a wydajnością nie jest od razu oczywisty. Wydajność obniża się dopiero, kiedy poziom oświetlenia spada znacząco poniżej 300 luksów. Niezwykle ważną rolę odgrywają przy tym wykładziny, a szczególnie współczynnik LRV (light reflection value – współczynnik odbicia światła). Większość producentów, w tym Forbo, dołącza informację na ten temat do opisu dostarczonej wykładziny.

   Dokonując przemyślanego wyboru, zapewniamy nie tylko wystarczającą ilość światła, ale również oszczędzamy na kosztach oświetlenia.

   Problemy ze światłem to sprawa subiektywna. Po przekroczeniu pewnego poziomu spowodują jednak drastyczny spadek wydajności i bezpośrednie konsekwencje finansowe. Irytujące odbicia na ekranie komputera lub silne kontrasty odwracające uwagę od wykonywanych zadań mogą pogorszyć jakość pracy o kilkadziesiąt procent. Obecnie stosuje się kamery wyposażone w specjalne oprogramowanie analityczne, które potrafi obiektywnie zmierzyć mankamenty oświetlenia.

   Wykładziny z wysokim współczynnikiem LRV poprawiają wydajność, ograniczając jednocześnie zużycie energii. W przestrzeniach przewidzianych dla osób z demencją, wartości współczynnika LRV dla poszczególnych części wykładziny nie powinny różnić się od siebie o więcej niż 8 stopni, aby zachować ciągłość odcieni.

 

 

WIZERUNEK BIURA

 

Pracownicy, którzy są dumni ze swojego miejsca pracy są bardziej wydajni

   Wygląd i atmosfera biura mogą mieć pozytywny wpływ na pracowników, przyczyniając się do ich dobrego samopoczucia, wygody i wydajności. Brytyjskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (Green Building Council) stwierdza, że wygląd i atmosfera biura zaplanowanego w sposób zachęcający do przemieszczania się ma kluczowe znaczenie dla wydajności pracy9.

   Zgodnie z podstawami teorii koloru, czerwony sugeruje energię, zielony uspokaja i zmniejsza zmęczenie, niebieski oznacza jasność i podnosi wydajność, żółty zachęca do kreatywności a biały powiększa przestrzeń. Poza tym chętniej wybieramy kształty okrągłe i miękkie niż ostre i twarde, ponieważ te drugie kojarzą się z niebezpieczeństwem. 

   Spędzając przeważnie 8 godzin dziennie w pomieszczeniach, musimy zadbać o nawiązania do świata natury na zewnątrz. Uważa się, że rośliny i inne naturalne akcenty zwiększają wydajność nawet o 15% (Forbes, 201710).

 

 

ĆWICZENIA W PRACY

 

Co najmniej 30 minut ćwiczeń każdego dnia pomaga utrzymać organizm w dobrym zdrowiu

   Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na zdolności poznawcze, ogólny stan zdrowia i nastrój. Niektóre elementy biura można zaprojektować tak, aby zachęcały pracowników do większej aktywności fizycznej. Mogą to być na przykład stoły „koktajlowe”, odpowiednio przemyślane ciągi komunikacyjne, ogród, stół do gry w piłkarzyki czy wizualnie atrakcyjne klatki schodowe. Droga do drukarki, ekspresu do kawy czy regału z dokumentami możne być stymulującym doświadczeniem rozbudzającym ciekawość i chęć częstszych wycieczek poza własne biurko. Siłownia, przebieralnie, prysznice i wiaty rowerowe mogą również wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i zachęcić ich do większej aktywności.

   Według badań przeprowadzonych przez profesora Jacka P. Callaghana zajmującego się biomechaniką kręgosłupa, na każdą minutę spędzoną w pozycji siedzącej powinniśmy przez trzy minuty stać . Biorąc pod uwagę te ustalenia, w biurze powinny znajdować się elastyczne strefy pracy wyposażone w biurka umożliwiające pracę na stojąco i różne rodzaje siedzisk.

 

 

RELAKS W BIURZE

 

Widok zieleni sprzyja relaksowi w pracy

  Chociaż udowodniono, że chwila odprężenia pomiędzy wykonywanymi zadaniami ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne, kondycję fizyczną, zdolności poznawcze i wydajność, dotychczas nie poświęcano temu aspektowi zbyt wiele uwagi. Możliwość relaksu można zapewnić, na przykład, wydzielając salę, gdzie można uprawiać jogę i medytację, czy też miejsca wyciszenia w postaci ustronnych zakątków lub otwartego kominka. Krótkie drzemki mają również niezwykle korzystny wpływ na wydajność i zdrowie pracowników.

   Forbes wskazuje na bezpośredni związek pomiędzy wydajnością pracy a dietą13 . Zdrowe odżywianie nie tylko poprawia zdolność uczenia się, ale również zmniejsza ryzyko otyłości i pozytywnie wpływa na spodziewaną długość życia. Mając do dyspozycji zdrowe jedzenie, pracownicy będą wydajniejsi.

   Zdecydowana większość ludzi wierzy w relaksujący wpływ natury. To samo dotyczy naturalnego i zróżnicowanego widoku za oknem.

   Przekonanie to znajduje poparcie w coraz większej liczbie twardych danych uzyskanych w toku badań naukowych.

   W sektorze opieki zdrowotnej coraz więcej uwagi zwraca się na otaczające widoki, zieleń i elementy środowiska naturalnego, ponieważ zauważono, że środowisko takie wzmacnia efekty leczenia.

  Przeprowadzone w ośrodkach opieki zdrowotnej badania potwierdzają pozytywny wpływ takich czynników na fizyczne i psychiczne samopoczucie pacjentów i personelu. Bezpośrednim rezultatem tego typu działań mogą być niższe koszty leczenia z uwagi na szybszy proces rekonwalescencji pacjentów i mniej nieobecności w pracy wśród personelu.

 

 

STWÓRZ DOSKONAŁY PROJEKT BIURA DZIĘKI POMOCY NASZEGO ZESPOŁU

 

Forbo Flooring promuje wszystkie poruszone w niniejszym sprawozdaniu kwestie i angażuje się w tworzenie lepszego środowiska życia, pracy i zabawy.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić zdrowie i samopoczucie ludzi w przestrzeni miejskiej dzisiaj i w przyszłości?

Ważnym czynnikiem jest wpływ podłogi na jak najszerzej rozumiane środowisko wewnątrz budynków.

Nasz zespół doświadczonych przedstawicieli pomoże Państwu w doborze właściwego rozwiązania podłogowego, tak aby mogli Państwo stworzyć wydajne i przyjazne użytkownikom środowisko biurowe.

 

Zapraszamy do kontaktu pod adresem: https://www.forbo.com/flooring/pl-pl/kontakt/p8frzv


0.0
Napisz pierwszy komentarz