Proton Office

25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy. 5 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na parkingach dzięki posadzce żywicznej

|
Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Przy okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy, który przypada na 25 lipca 2019 r., warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa w ruchu pojazdów i pieszych na parkingach i rowerzystów.

Z wielostanowiskowych garaży w biurowcach, w centrach handlowych czy w budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych codziennie korzystają setki kierowców, pasażerów. Poliuretanowe posadzki żywiczne, takie jak np. Deckshield z oferty Flowcrete Polska, są stosowane na parkingach w celu ochrony betonowego podłoża przed czynnikami zewnętrznymi, ale mogą także zwiększać funkcjonalność obiektu i bezpieczeństwo jego użytkowników. W tym celu, przy ich wyborze, warto stosować się do 5 prostych zasad:

 

  1. Dobór kolorystyki posadzek i oznaczeń poziomych, aby były widoczne z pozycji kierowcy

Kolory posadzek garażowych i wykonywanych na nich oznaczeń poziomych najlepiej dobierać nie tylko na podstawie próbek oglądanych z bliska, ale z pozycji osoby kierującej pojazdem. Testy przeprowadzane przez Flowcrete Polska, wiodącego producenta posadzek żywicznych, m.in. posadzek parkingowych Deckshield, wskazują, że najlepsze efekty w zakresie widoczności daje np. zestawienie posadzki w szarym kolorze z białymi oznaczeniami. Przy zbyt jasnej posadzce, białe linie w połączeniu z intensywnym oświetleniem górnym i światłami samochodów mogą stapiać się z tłem, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie oznaczeń w kontrastowym odcieniu, np. ciemnoszarym lub granatowym.

 

  1. Rozróżnienie kolorami ciągów pieszych i ciągów jezdnych – czytelna organizacja ruchu

Posadzki żywiczne dają niemal nieograniczone możliwości w zakresie kolorystyki, co można wykorzystać np. w celu wyraźnego zaznaczenia ciągów pieszych. Ma to szczególne znaczenie na parkingach w centrach handlowych, gdzie po parkingu przemieszczają się rodziny z dziećmi, osoby z wózkami sklepowymi, gdzie łatwiej o rozkojarzenie w gorączce zakupów. Można zastosować w tym celu oznaczenia poziome lub całe pola z żywicy w kontrastowym, widocznym z daleka kolorze, np. spójnym z identyfikacją wizualną obiektu.


 

  1. Zastosowanie posadzek o różnym stopniu antypoślizgu w poszczególnych strefach parkingu

Posadzki żywiczne przeznaczone do stosowania na parkingach, takie jak np. Deckshield – posadzka garażowa na bazie żywic poliuretanowych i piasku kwarcowego, mają właściwości antypoślizgowe. Zastosowanie takiej posadzki zmniejsza ryzyko poślizgnięcia i upadku na mokrej powierzchni. Warto przy tym pamiętać, że w garażach występuje nie tylko woda z deszczu lub błoto pośniegowe przewożone na oponach, ale także plamy z benzyny, innych paliw lub samochodowych płynów eksploatacyjnych, na których może poślizgnąć się nie tylko pieszy, ale może także dojść do poślizgu auta. Dobrym rozwiązaniem jest dobór stopnia antypoślizgu posadzki do strefy parkingu, czyli np. zastosowanie grubszego piasku na powierzchniach pochyłych, takich jak rampy wjazdowe i zjazdowe pomiędzy kondygnacjami.

 

  1. Wyróżnienie miejsc postojowych dla rowerów

Dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu warto zaprojektować miejsca postojowe dla rowerów w taki sposób, aby były dobrze widoczne z daleka. W tym celu można zastosować zarówno oznaczenia na posadzkach, jak i dodatkowe oznaczenia na ścianach. Ponadto – niezależnie od zastosowanego oznaczenia – najkorzystniej jest zlokalizować je jak najbliżej wjazdu, np. na poziomie parteru, aby rowerzyści nie korzystali z ramp przeznaczonych dla samochodów, na których, ze względu na znaczne nachylenie (rzędu 15–20%), łatwo o utratę równowagi i upadek.


 

  1. Dobór posadzek w jasnych kolorach – stworzenie przyjaznego wnętrza

Generalnie pomieszczenia, które są jasne, czyste i dobrze doświetlone, sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i są oceniane przez użytkowników jako bardziej przyjazne i bezpieczne. Posadzki odgrywają znaczną rolę w kształtowaniu wyglądu parkingów. Zastosowanie posadzek żywicznych, które są łatwe do utrzymania w czystości i zachowują estetyczny wygląd przez lata, korzystnie wpływa na odbiór garaży przez osoby, które z nich korzystają. Zwłaszcza w przypadku wielopoziomowych parkingów podziemnych, bez dostępu do światła dziennego, warto wybierać posadzki w jasnym kolorze i o błyszczącej powierzchni, co optycznie rozświetla i powiększa wnętrza.

 


5.0
Tagi: Flowcrete
Napisz pierwszy komentarz