Proton Office

37 pięter w 3 minuty 34 sekundy

Zawodnicy Biegu na Szczyt Rondo 1 w Warszawie na najwyższym, 37 piętrze biurowca
Na starcie w Warszawie stanęło prawie 500 osób z całej Europy
Zwycięzcą Biegu na Szczyt Rondo 1 został Bartosz Świątkowski, który zajmuje obecnie drugie miejsce w rankingu Towerrunning World Cup.

9 marca w Warszawie, podczas Biegu na Szczyt Rondo 1, Bartosz Świątkowski o niecałe 3 sekundy pokonał lidera Pucharu Świata Piotra Łobodzińskiego. Jest to jego drugie zwycięstwo w tym konkursie. Wśród kobiet, również po raz drugi, zwyciężyła Izabela Zatorska. Na starcie stanęło prawie 500 osób z całej Europy.

Niezwykle istotne okazały się wyniki uzyskane w rundzie eliminacyjnej, które zdeterminowały pozycje startowe w finałowym pościgu. Najszybszy, z czasem 3 minuty 34 sekundy, okazał się Bartosz Świątkowski, zaraz za nim uplasował się Piotr Łobodziński i Niemiec – Christian Riedel. Tuż za podium znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca, Włoch Fabio Ruga, który pokonał Słowaka Stefana Stafinę oraz Omara Bekkali z Belgii.

Polacy zajmują również najwyższe pozycje w rankingu Towerrunning World Cup, gdzie Łobodziński jest liderem, a Świątkowski znajduje się na miejscu drugim. Duże znaczenie w uzyskaniu tych pozycji miały zawody w Bazylei w zeszłym tygodniu, podczas których Piotr Łobodziński stanął na najwyższym stopniu podium, a Bartosz Świątkowski na drugim.

Wśród kobiet wyraźnie najmocniejsza okazała się Izabela Zatorska. Drugie miejsce przypadło Dominice Wiśniewskiej-Ulfik, a trzecie – zeszłorocznej zwyciężczyni, Annie Ficner. Na czwartym miejscu znalazła się Lenka Svabikova z Czech.

Zawody w biegu na szczyt wieżowca organizowane są nie tylko w ramach sportowej rywalizacji – wiążą się one również z akcją charytatywną. Organizatory przekazali 16 000 zł zgromadzonych dzięki opłatom startowym (wynoszącym minium 30 zł) na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Dodatkowo zebrano 8 600 zł dzięki specjalnym gościom, którzy  zostali zaproszeni do biegu. W zawodach wystartowali Paulina Sykut-Jeżyna, Waldemar Błaszczyk, Tomasz Sianecki oraz Marek Jóźwiak.

Bieg na Szczyt Rondo 1 należy do grona wyścigów Masters Race w cyklu Towerrunning World Cup. Pomysłodawcą wydarzenia jest firma private equity MGPA, zarządzająca MGPA Europe Fund II, do którego należy biurowiec Rondo 1. Budynek, który był miejscem wyścigu, ma 192 metry wysokości. Zawodnicy musieli pokonać 836 schodów, 37 pięter, 142-metrowe przewyższenie i dystans około 440 metrów, w tym 250 metrów po schodach.