Giant

EKO Najwyższy poziom LEED dla Green Towers

Green Towers spełnia najbardziej ambitne kryteria dla budynków zrównoważonych.
Green Towers spełnia najbardziej ambitne kryteria dla budynków zrównoważonych.
Wrocław. Biurowiec firmy Skanska jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

Budynek Green Towers A wyposażony jest w nowoczesne technologie przyjazne środowisku. Zastosowano tu między innymi system klimatyzacji, który oparty jest na klimakonwektorach wentylatorowych z energooszczędnymi silnikami. Wysoką jakość powietrza zapewnia adiabatyczne nawilżanie za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej. Zimne powietrze z zewnątrz wykorzystuje się do ogrzewania budynku, a ciepło z biur do ogrzewania podziemnego garażu. Certyfikat LEED na najwyższym, platynowym poziomie dla wrocławskiego biurowca to pierwszy tego typu przypadek w kraju.

- LEED Platinum dla pierwszego budynku w kompleksie Green Towers to dla nas duży sukces i powód do dumy. Filozofia zrównoważonego budownictwa jest częścią DNA naszej firmy. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się stawić czoła wszystkim wyzwaniom związanym z realizacją i certyfikacją tej inwestycji. Dzięki temu dostarczamy jeszcze lepszą wartość z perspektywy nie tylko najemców, ale i inwestorów. W rezultacie po raz kolejny to właśnie Skanska wyznacza trendy na polskim rynku – powiedział Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

LEED jest najszerzej stosowanym na świecie systemem certyfikacji środowiskowej, a jego główne kryteria to lokalizacja budynku, efektywne wykorzystanie wody, optymalizacja zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektowa.

- Ponieważ była to dla nas pierwsza certyfikacja LEED dla budynku biurowo-usługowego i od razu na najwyższym poziomie, było to spore wyzwanie. Zadanie to wymagało skoordynowania prac dużej grupy ludzi odpowiedzialnych za różne obszary, m.in. projektantów, architektów oraz osób koordynujących i posiadających wiedzę specjalistyczną w zakresie systemu LEED. Zaangażowanie oraz współpraca na wielu płaszczyznach, w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, przyniosły znakomite rezultaty – mówi Michał Marszałek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju, Skanska Property Poland.

Kompleks Green Towers, który powstaje godnie z założeniami zrównoważonego budownictwa, będzie się składał z  dwóch dziesięciokondygnacyjnych budynków biurowych, których łączna powierzchnia najmu wyniesie 23 300 mkw. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, a pierwszy etap inwestycji został oddany do użytku w marcu 2012 roku. Zakończenie budowy drugiej części kompleksu zaplanowano na pierwszy kwartał 2013 roku. Obiekt został zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa a jego generalnym wykonawca jest Skanska. Wśród najemców są: Ernst & Young, Grupa Allegro, Dolby, Grupa Medicover oraz Talex.
 


0.0
Napisz pierwszy komentarz