Giant

Powrót do najmu. Wrocław w centrum zainteresowania

|
W ostatnich latach rynek nieruchomości biurowych wyraźnie wyhamował. To dobry moment na wznowienie zamrożonych procesów najmu – oceniają eksperci z Savills. Na celowniku inwestorów znalazł się Wrocław.

Pandemia znacząco spowolniła tempo rozwoju regionalnego rynku powierzchni biurowych, jednak koniec 2021 roku przyniósł w tym sektorze odwilż i nadzieję na przyszłość.

Roczny popyt – tylko o 14 proc. niższy niż w rekordowym 2019 roku – tworzy solidną podstawę do dalszego rozwoju rynku. Nowi uczestnicy rynku, zarówno lokalni, jak i zagraniczni, uważnie przyglądają się polskim miastom regionalnym, stawiając tam pierwsze kroki, a w wielu przypadkach szybko się na nich rozwijając – napisano w raporcie Business Services 2022, który opracował Grafton Recruitment.

 

Odwilż na rynkach regionalnych

Eksperci uważają, że ostatni kwartał 2021 roku był najlepszym od początku pandemii. Warto też zaznaczyć, że w niektórych miastach aktywność najemców wzrosła nawet w czasie covidowej izolacji. Mowa o Poznaniu, Trójmieście, ale też Wrocławiu, który od lat jest „mekką branży technologicznej”. Nie dziwi zatem, że najbardziej aktywnie w nieruchomości biurowe inwestowali tam właśnie przedstawiciele sektora IT.

Pomimo wyzwań związanych z pandemią sektor ten nadal dynamicznie się rozwija. Zwiększenie zatrudnienia planują przede wszystkim producenci oprogramowania, zwłaszcza z sektora gier komputerowych i sprzedaży internetowej. Wraz z opanowywaniem sytuacji pandemicznej, wielu pracodawców będzie chciało powrócić do pracy z biura, a to powinno się przełożyć na większe zapotrzebowanie na powierzchnię biurową – w rozmowie z Savills Polska mówi konsultant w dziale powierzchni biurowych, oddział Savills we Wrocławiu, Bartosz Plewa. Dodaje, że branża nowych technologii staje się prawdziwą wizytówką stolicy Dolnego Śląska.

 

Grafton Recruitment podaje, że poziom podaży na powierzchnie biurowe we Wrocławiu plasuje się na drugim miejscu, zaraz za Krakowem. Oba te rynki uznawane są przez ekspertów za najbardziej rozwinięte wśród rynków regionalnych. Równocześnie te dwa miasta posiadają największy odsetek powierzchni biurowej klasy A.

 

Dlaczego Wrocław jest tak atrakcyjny?

Wrocław znajduje się w centrum zainteresowania inwestorów, którzy decydują się na rozwój i wynajem powierzchni biurowych w naszym kraju.

Raport ABSL z 2021 roku, dotykający kwestii sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, sklasyfikował stolicę Dolnego Śląska na pierwszym miejscu w subiektywnym rankingu ośrodków pod względem prowadzenia działalności przez centra usług biznesowych. Wrocław to także czwarte wśród miast europejskich w kategorii fDi Strategy według fDi European Cities and Regions of the Future 2020/21 oraz lider w klasyfikacji małych i średnich miast „Global Cities of the Future”.
 

Miasto zachęca inwestorów do podejmowania działań na różne sposoby. Zwolnienie z podatku od nieruchomości w związku z inwestycją w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła, kolektor słoneczny czy Dolnośląskie Specjalistyczne Strefy Ekonomiczne to tylko niektóre propozycje, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy zainteresowani Wrocławiem.

 

Szansa na odmrożenie

Eksperci Savills uważają, że spowolnienie w sektorze nieruchomości biurowych to szansa na wznowienie procesów najmów. Ich zdaniem obecne warunki sprzyjają negocjacjom. Choć część przedsiębiorstw wciąż pracuje zdalnie, niektóre jako stałe rozwiązanie wprowadzają model hybrydowy.

Właśnie teraz pojawiają się sprzyjające warunki do tego, by zacząć planować, gdzie i w jakim trybie firmy chciałyby, by w najbliższych latach pracowali ich pracownicy. Najemcy mogą obecnie liczyć na znacznie większe zachęty w procesie negocjacji umów, niż wcześniej – ocenia menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills Wrocław, Michał Grabikowski.

Jego zdaniem organizacje, które poszukują powierzchni biurowych, mają duże szanse na wynajem siedziby w najlepszym standardzie, który do tej pory miał pełne obłożenie.

Mogą one przy tym wprowadzić się do gotowego biura, dostępnego praktycznie od ręki, korzystając z bardzo atrakcyjnych warunków finansowych – dodaje Grabikowski.


 


 


 


0.0
Napisz pierwszy komentarz