Agrobex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoINTERBIURO logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoSpectra Development logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBusiness House logoPorto Office A Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTétris Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTER-BUD logoTorus logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPodium Investment logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKontor logoAluprof S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

4 tys. nowych miejsc pracy w strefach?

Nowe inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych mogą wygenerować blisko 4 000 miejsc pracy.

Toczą się rozmowy na temat dziewięciu nowych dużych inwestycji w ramach specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Ich wdrożenie mogłoby stworzyć nawet 4 000 miejsc pracy. Decyzja wiąże się w dużej mierze z możliwością przedłużenia funkcjonowania stref do 2026 roku, na którą liczą inwestorzy oraz przedstawiciele SSE.

Naszym zdaniem, dopóki nie wymyślimy nowego, tak dynamicznego i sprawdzającego się instrumentu wspierania przedsiębiorców, jakim są strefy, to powinny one działać jak najdłużej. Ten 2026 rok to minimalny okres, który pozwoli strefom ściągnąć atrakcyjnych inwestorów – mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zaznacza również, że przedłużenie działalności stref gwarantuje wzrost zainteresowania inwestorów - To prawda, że ci, którzy planowali bardzo duże inwestycje wstrzymują się z decyzją, dlatego że do 2020 roku nie zdążą sobie odebrać tej przynależnej pomocy publicznej. W strefie pomoc można sobie odebrać dopiero, gdy się uzyskuje dochody – podkreślała prezes podczas XX Forum Gospodarczego w Toruniu.

Strefy ekonomiczne zapełniają inwestorom zwolnienia i ulgi podatkowe oraz dostęp do istniejącej w ich ramach infrastruktury. Możliwość odliczenia od podatku dochodowego, która jest głównym profitem wejścia do SSE, pojawia się dopiero po rozpoczęciu produkcji i uzyskaniu dochodu.

Inwestycje, wokół których toczą się rozmowy, mogą być warte około 1 mld zł i początkowo wygenerują 4 000 miejsc pracy.

W ramach specjalnych stref ekonomicznych funkcjonują zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe oraz średnie firmy. Mówi się o Bridgestone, Flextronics, La Farge czy Mondi, natomiast to jest niewielki procent. Ale ci wielcy ściągają do współpracy małe i średnie przedsiębiorstwa. To powoduje, że te przedsiębiorstwa również rozwijają się technologicznie, wchodzą na wyższy poziom, a o to nam chodzi – komentuje Teresa Kamińska.


0.0
Tagi: SSE
Napisz pierwszy komentarz
mantra