PGE Narodowy

WRF podsumowuje stołeczny rynek biurowy

Warsaw Research Forum przedstawił dane dotyczące pierwszego kwartału na rynku biurowym w Warszawie.

Stolica jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem biurowym w Polsce. Pierwszy kwartał 2013 roku zaowocował podażą w wysokości 76 200 mkw. Oddano do użytku cztery obiekty biurowe. Dzięki temu łączna podaż, jak podaje Warsaw Research Forum, osiągnęła wysokość 3 935 250 mkw, z czego w Centralnym Obszarze Biznesu znajduje się 1 287 350 mkw. Większość z nowej podaży zlokalizowana jest na obszarach poza centrum.

WRF odnotował również niewielki wzrost wskaźnika pustostanów, spowodowany nowymi ukończonymi projektami. W porównaniu z kwartałem poprzednim wzrósł on o 1 p.p. do poziomu 9,8 proc. W COB wynosi on 9,6 proc., natomiast w pozostałych rejonach – 10 proc.

Całkowity wolumen transakcji wyniósł 155 500 mkw, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najwięcej powierzchni wynajęto w strefie Południowej Górnej, około 63 000 mkw oraz na obrzeżach Centrum, około 27 500 mkw.

Z perspektywy struktury umów najmu, przeważały transakcje nowe – 57 proc. - z czego 25 proc. stanowiły umowy pre-let (30 200 mkw), a renegocjacje 36 proc.

Największą zawarta transakcją w pierwszym kwartale była renegocjacja umowy najmu przez BNP Paribas. Bank zajmuje 11 000 mkw. w biurowcu Trinity Park II. Na początku roku przeważały transakcje najmu podpisywane przez instytucje finansowe, przedsiębiorstwa z sektorów usług profesjonalnych oraz IT.

Dla skali wzrostu poziomu pustostanów w dalszym okresie 2013 roku istotne będzie tempo komercjalizacji obiektów, które teraz znajdują się w fazie budowy.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra