PGE Narodowy

Bałtyk czeka na pozwolenie

Ostateczny projekt bryły biurowca Bałtyk, mat. inwestora
Projekt powstał w biurze architektonicznym MVRDV, mat. inwestora
Inwestor, fundusz Garvest, złożył wniosek o pozwolenie na budowę biurowca Bałtyk w Poznaniu.

Wniosek znajduje się obecnie w Wydziale Urbanistyki Architektury Urzędu Miasta Poznania. Pozytywna decyzja oznaczać będzie realizację obiektu biurowego przy ul. F. Roosevelta 22 w Poznaniu.

Obecnie architekci z holenderskiego biura projektowego MVRDV pracują nad ostatnimi szczegółami dotyczącymi wykończenia wnętrz i wyglądu otoczenia obiektu. Biurowiec ma mieć około 12 500 mkw. powierzchni biurowej oraz 2500 mkw. powierzchni usługowej na 16 kondygnacjach. Powierzchnie pięter są bardzo zróżnicowane: od 630 mkw. do 1290 mkw. Użytkownicy będą mogli korzystać z podziemnego, 3-kondygnacyjnego garażu ze 160 miejscami postojowymi dla samochodów i naziemnego parkingu dla 60 rowerów. Oddanie do użytku planowane jet na 2015-2016 rok. Obiekt zlokalizowany jest głównym węźle komunikacyjnym Poznania, przy rondzie Kaponiera.

Inwestycja nazwę przejęła po kultowym kinie Bałtyk, które działało w tym miejscu od 1929 do 2002 roku. W nowym obiekcie zostanie również uruchomione kameralne kino. Pierwsze dwie kondygnacje przeznaczone są na usługi, kawiarnie i restauracje, natomiast na przedostatniej znajdzie się restauracja widokowa. Na najwyższym piętrze zaplanowano jednopokojowy hotel oraz multifunkcjonalną przestrzeń wykorzystywaną przez restaurację lub na konferencje, wystawy czy też pokazy.

Projekt bryły budynku powstawał etapowo – z początkowego zamkniętego kształtu „odcinane” były kolejne kawałki. Ograniczenia projektu wiązały się z wielkością działki, dozwoloną wysokością oraz wymaganiami Miejskiej Konserwator Zabytków. Te ostatnie spowodowały, iż obiekt będzie przylegał ścianą do Hotelu Sheraton i narastał stopniowo. Bryła budynku charakteryzuje się wielowymiarowością – z każdej perspektywy wygląda inaczej, przez co budzi wiele skojarzeń.


0.0
Tagi: Garvest
Napisz pierwszy komentarz
mantra