Assa Abloy

EKO Trwa budowa zaawansowanego technologicznie biurowca w Katowicach

Wizualizacja Brynów Center I w Katowicach
W budynku zastosowany zostane system trigeneracji
Powstający w Katowicach Brynów Center I, który wyposażony będzie m.in. w system trigeneracji, ma zostać ukończony w trzecim kwartale br.

Brynów Center I powstaje u zbiegu ulic Gawronów i Kościuszki w Katowicach. Budynek oferować będzie powierzchnie handlowo-biurowe i mieścić się w nim będzie, prócz lokali najemców, siedziba Parku Naukowo-Technologicznego Silesia. PNT Silesia jest częścią Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach i ma stanowić centrum komercjalizacji wiedzy i technologii.

 

Biurowiec na sześciu kondygnacjach oferuje 11 196 mkw. Trzy kondygnacje przeznaczone są na biura, jedna na powierzchnie handlowo-usługowe, natomiast dwie podziemne na parking. Powierzchnie biurowe mogą zostać zaadaptowane zarówno na open-space, jak i pomieszczenia gabinetowe.

 

Brynów Center I wyróżniać się będzie zaawansowanymi instalacjami produkującymi energię, dzięki czemu nie będzie typowym „biurowcem-konsumentem”, lecz „biurowcem-prosumentem”. Oznacza to, że będzie produkować prąd elektryczny, ciepło oraz chłód użytkowy na własne potrzeby. W budynku zastosowana zostanie instalacja oparta na systemie trigeneracji, który produkuje energię cieplną oraz, wykorzystując odwrotny cykl Carnota, zapewnia chłodzenie w ciepłe dni. Praca silnika trigeneracyjnego skutkuje ponadto wytworzeniem energii elektrycznej. Połączenie tej instalacji z systemem fotowoltaicznym pozwoli na uzyskanie swego rodzaju niezależności od zewnętrznych dostaw energii. Nadwyżki mają być przekazywane do sieci elektroenergetycznej. Przed budynkiem powstanie ponadto stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Sprawne sterowanie całością instalacji w budynku ma zostać zapewnione przez wprowadzenie systemu zarządzania budynkiem (BMS i platformy SCADA).

 

Za projekt budynku odpowiadają architekci Marek Skwara, Arkadiusz Hołda, Grzegorz Grys oraz Mirosław Polak, natomiast za aranżacje i wizualizacje integrujące dodatkowe technologie architekt Bartłomiej Lach. Koszt realizacji budynku wraz ze wszystkimi systemami szacowany jest na ok. 50 mln zł. Projekt współfinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Brynów Center I ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2014 roku, natomiast jeszcze w pierwszym kwartale br. na parterze obiektu otwarte zostaną delikatesy Piotr i Paweł. Obecnie prowadzone są prace związane z montażem instalacji, trwają również prace montażowe stolarki okiennej, systemu wentylacji oraz przygotowania do montażu instalacji fotowoltaicznej.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz