Kwiaty dla biura logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTERBIURO logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoTorus logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTétris Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPodium Investment logoINTER-BUD logoAluprof S.A. logoRIS Kotes logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoCity Space logoSpectra Development logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoGTV Lighting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Colliers podsumowuje pierwszy kwartał

Poleczki Business Park w Warszawie
Poleczki Business Park w Warszawie
W pierwszym kwartale br. firma Colliers International doradzała przy umowach najmu obejmujących łącznie ok. 40 000 mkw. powierzchni biurowych.

Wynik osiągnięty w tym okresie jest o 12,5 proc. lepszy niż uzyskany przez firmę Colliers w pierwszym kwartale 2013 r.

 

Najemcy są zdeterminowani do finalizowania transakcji. Stąd rosnąca ilość podpisanych umów. Ważne jest, że dotyczy to nie tylko Warszawy, ale także miast regionalnych. Pozytywne sygnały płyną z Poznania, Krakowa i Wrocławia. Cieszy fakt, że coraz więcej dzieje się w Łodzi, która dotychczas była trudniejszym rynkiem. Obecnie zainteresowanie Łodzią jest spore i myślę, że w najbliższych tygodniach kilku deweloperów będzie mogło się pochwalić nowymi umowami ­– skomentował Paweł Skałba, partner w Colliers International i szef Działu Powierzchni Biurowych.

 

O bardzo pozytywnych nastrojach na rynku biurowym mówi również Ewelina Kałużna, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych | Reprezentacja Właściciela Colliers International: Już dziś widzimy, że również drugi kwartał będzie bardzo pracowity i zakończy się dużą liczbą podpisanych umów. Obecna sytuacja na rynku jest bardzo korzystna dla najemców, którzy dzięki dużej podaży mogą przebierać w ofertach. Dodatkowo warunki proponowane przez deweloperów przygotowujących nowe projekty są bardzo atrakcyjne. Skłania to najemców do podejmowania decyzji o przeprowadzkach lub renegocjowaniu obecnych umów. Ewelina Kałużna dodaje, że obecnie zaobserwować można nowy trend na rynku, którym są znaczne konsolidacje najemców z sektora rządowego.

 

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. Colliers reprezentował m.in. firmę Provident. Zajęła ona ponad 4000 mkw. w kompleksie Gdański Business Center, powstającym w Warszawie. Eksperci doradzali również firmie Altkom, która renegocjowała umowę najmu ok. 4000 mkw. w Warsaw Trade Tower. Firma Colliers International reprezentowała również m.in.: Carlson Wagonlit eCentre (ok. 2000 mkw. w Congres w Rzeszowie); Compuware (ponad 3000 mkw. w kompleksie Alchemia w Gdańsku) oraz Objectivity (zwiększenie powierzchni do 2000 mkw. w West Forum we Wrocławiu).

 

Ze strony właścicieli budynków, eksperci Colliers International pozyskiwali najemców do m.in. Poleczki Business Park oraz Oxygen Park.

 

Spodziewamy się, że rok 2014 będzie obfitował w duże transakcje. Ważne jest to, że wielu klientów rozwija swoją działalność, co będzie generowało popyt na powierzchnię biurową, choć trzeba zaznaczyć, że w pierwszym kwartale 2013 roku dominowały renegocjacje. Warto podkreślić, że najemcy są coraz lepiej wyedukowani i spora ich liczba zwraca obecnie uwagę na efektywność wykorzystywanej powierzchni bądź zmienia swoje biura w oparciu o ideę workplace solutions – podsumował Paweł Skałba.


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra