Tork

Dzieje się w krakowskiej strefie

Od początku roku zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał osiem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie sse.

Najbliższe dni będą obfitować w kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Wśród udzielonych zezwoleń znajdzie się wiele przyznanych małym i średnim przedsiębiorcom.

 

W 2013 r. podjęto decyzję o wydłużeniu działalności specjalnych stref ekonomicznych w naszym kraju. Wydłużenie funkcjonowania sse w Polsce była jedną z najlepszych decyzji gospodarczych rządu w ubiegłym roku. Niewątpliwie przyczyniło się to do rekordowej ilości inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych – komentuje Monika Piątkowska, członek zarządu PAIiIZ.

 

Wiele inwestycji realizowanych i planowanych jest na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Przykładem może być działalność firmy SOPEM, która właśnie zainwestowała w Niepołomicach. W ramach inwestycji zatrudnionych zostanie 800 osób, z czego większość stanowić będą kobiety. Nakłady firmy mają wynieść 120 mln zł, a SOPEM zapowiada przyciągnięcie swoich kooperatorów do strefy, którzy stworzą przeszło 1500 kolejnych miejsc pracy. Uroczyste otwarcie zakładu w Niepołomicach ma nastąpić 3 czerwca. Krakowska strefa z sukcesem konkurowała o tą inwestycję z m.in. Maroko i Turcją.

 

Zainteresowanie krakowską sse potwierdzają również inne zezwolenia. Od początku tego roku na na terenie strefy działalność gospodarczą prowadzić mogą m.in. Bahlsen Polska, Can-Pack Food and Industrial, SGL Lindner, Radionika czy PXM. Wszystkie firmy, które zdobyły pozwolenie od początku roku, łącznie zadeklarowały inwestycje o wartości 165 mln zł oraz utworzenie 180 etatów.

 

Obecnie przez Ministerstwo Gospodarki procedowany jest wniosek o powiększenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej o 88,4 ha. Jednocześnie wyłączonych zostałoby 9 ha i w rezultacie krakowska sse obejmowałaby 707 ha. Nowe grunty zostaną włączone do podstref w: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Skawinie, Trzebini. Nowa podstrefa zostanie natomiast utworzona w Suchej Beskidzkiej oraz w Nowej Sarzynie. Firmy, które pojawią się w krakowskiej sse, zainwestują 1,5 mld zł i stworzą 750 miejsc pracy. Wśród nich największe inwestycje przeprowadzą: Grupa Azoty, Synthos Dwory 7 sp. zo.o., Zakłady Chemiczne „Organika-Sarzyna” S.A. oraz Dragon Poland. Nie bez znaczenia będzie również inwestycja HSBC Service Delivery (Polska) sp. z o.o., dzięki której powstanie 150 nowych miejsc pracy w branży BPO.

 

W tym roku spodziewamy się ponad 40 nowych projektów inwestycyjnych, rekordowych nakładów inwestycyjnych oraz ilości miejsc pracy. To niezwykle dobry rok dla Krakowskiego Parku Technologicznego i Małopolski – podkreśla Wiesława Kornaś-Kita, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, zarządzającego krakowską sse.


0.0
Napisz pierwszy komentarz