Giant

EKO Energy Supervisor to patent na oszczędzanie!

|
W ciągu czterech miesięcy udało się zaoszczędzić 52 tysiące złotych! - mówi Radosław Majewski, dyrektor sprzedaży w firmie Enspirion.
Radosław Majewski
Radosław Majewski

Czym tak na prawdę jest system Energy Supervisor ?

Jest to rozwiązanie, które pozwala nam spiąć wszystkie elementy, które składają się na efektywność energetyczną. Jeżeli myślimy o efektywności energetycznej, to mamy przed oczami audyt energetyczny, prace termomodernizacyjne, wymianę lub modernizację źródeł energetycznych. Energy Supervisor jest systemem, który pozwala nam wykorzystać możliwości wymienionych przeze mnie prac, zoptymalizować je i uzyskać odpowiednią synergię. Z drugiej strony, program ten pozwala nam zarządzać zużyciem energii.

Co zmieni wprowadzenie ustawy OZE w kontekście stosowania tego systemu?

Celem ustawodawcy jest zrealizowanie postulatów 3x20, które w ewidentny sposób nakierowane są na zwiększenie udziału zielonej energii, czyli tej pochodzącej z odnawialnych źródeł, w całym bilansie energetycznym kraju. Nasz system pozwala zoptymalizować zużycie energii oraz umożliwia nam zarządzać odnawialnymi źródłami energii, jeżeli dysponuje nimi klient.

Kluczową rolę zatem odgrywają panele fotowoltaiczne?

Może nie kluczową. Traktujemy OZE, odnawialne źródła energii, jako całą grupę technologii, zarówno fotowoltaikę, jak i źródła wiatrowe, wodne,  technologie spalania biogazu i biomasy . W  kontekście Energy Supervisor myślimy także o źródłach wysokosprawnej kogeneracji, czyli tych zasilanych gazem ziemnym. Systemu Energy Supervisor nienależny zatem kojarzyć z konkretną technologią, gdyż znajduje on zastosowanie w obsłudze każdej dostępnej technologii energetycznej.

W jednym z gdańskich biurowców system ten już działa i przynosi wymierne korzyści...


Wpływ na decyzję o wdrożeniu systemu miały dwa czynniki. Po pierwsze, ważnym elementem są korzyści finansowe. Po drugie zastosowanie systemu ma także charakter wizerunkowy. Tego typu rozwiązania, podobnie jak i inne informatyczne nowinki sprzedają się wówczas, gdy klient ma możliwość je zobaczyć na własne oczy. W naszej nowej siedzibie Olivia Business Center zainstalowaliśmy system Energy Supervisor razem z komponentami automatyki budynkowej, na skutek tego nasz system jest skorelowany z urządzeniami, które pozwalają zarządzać energią elektryczną, cieplną zgodnie z aktualnymi z warunkami atmosferycznymi: nasłonecznieniem, temperaturą, jak i profilem działalności pojedynczego użytkownika.

Jaki efekt udało się osiągnąć?

Znakomity! Redukcja zużycia energii jaką udało się osiągnąć wyniosła 12 proc. Nie zrobiliśmy nic więcej poza tym, że podłączyliśmy wspominaną już automatykę do systemu Energy Supervisor i wprowadziliśmy zintegrowane zarządzanie. Jeżeli mówimy o projektach efektywności energetycznej, gdzie dodatkowo, oprócz instalacji naszego systemu zarządzania energią, dochodzą sprawy związane czy to z wymianą źródła energii czy z pracami termomodernizacyjnymi, efekt oszczędnościowy jest znacząco wyższy. Natomiast budynek, w którym mamy swoją siedzibę jest najnowocześniejszym obiektem w trójmieście, dlatego część prac modernizacyjnych wykonywanych niemalże standardowo w innych projektach, tutaj nam odpadła. Nasza siedziba jest wybudowana w technologiach energetycznie efektywnych, nie miała tylko systemu zaradzania energią.

O jakich oszczędnościach mówimy?

W ciągu czterech miesięcy udało się zaoszczędzić 52 tysiące złotych. To są realne pieniądze, które zostają u nas w firmie. Środki te przekładają się także na redukcję CO2, co dla naszego wizerunku jest niezwykle istotne. Warto zaznaczyć przy tym, że mówimy o oszczędnościach z 3 tysięcy mkw powierzchni. Przy założeniu, że budynki biurowe mają 10 i więcej tysięcy mkw., należy oszczędności proporcjonalnie pomnożyć.


0.0
Tagi: Energa
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Cooler :
Cool!!!
20 stycznia 2014 15:54