Giant

Stan prac Bałtyku

Autorem projektu Bałtyku jest holenderska pracownia MVRDV we współpracy z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci
Budynek Bałtyk
Już od pół roku w Poznaniu w pobliżu Ronda Kaponiera trwają intensywne prace przy budowie obiektu Bałtyk.

Codziennie od godz. 6:00 do 22:00 na placu budowy budynku Bałtyk pracuje około pięćdziesiąt osób, głównie są to operatorzy ciężkiego sprzętu. Kiedy jesienią 2016 roku zaczną się prace wykończeniowe pracowników ekip różnych branż będzie kilkakrotnie więcej.

 

Trwającej od listopada 2014 roku budowa wkroczyła teraz w istotny i trudny realizacyjnie etap. Pod koniec zeszłego roku wykonano fundamenty palowe, wiercone z poziomu gruntu. Potem należało wykonać ściany szczelinowe, które zabezpieczają wykop i będą stanowić element fundamentu. Następnie należało je rozeprzeć, żeby nie złożyły się pod naporem gruntu, wybrać ziemię do poziomu minus 8,40 metra i założyć strop rozporowy – Dalsze głębienie wykonamy właściwe metodą górniczą, czyli koparkami będziemy się wkopywać na głębokość czternastu metrów – komentuje Tomasz Cyprysiak – kierownik projektu z ramienia głównego wykonawcy. W najbliższym czasie na teren budowy wjadą ciężarówki z 250m³ betonu, niebawem zostanie także zamontowany pierwszy dźwig. Do „poziomu zero” budowa powinna dotrzeć jeszcze na początku tej jesieni. Od momentu, kiedy koparki osiągną zakładany cel wgłębienia rozpocznie się budowa w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – Bałtyk zacznie się wznosić i „wychodzić z ziemi”. Osiągnięcie stanu surowego budynku jest planowane pod koniec pierwszego kwartału 2016 roku.

 

W miejscu powstawania nowoczesnego obiektu wcześniej mieściło się Kino Bałtyk. PORR – generalny wykonawca nowego Bałtyku jest w stałym kontakcie z archeologiem na wypadek odnalezienia czegoś wyjątkowo cennego. Do tej pory budowa przebiega bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem. 

 

Makietę konceptu Roosevelta 22 i wchodzącego w jego skład budynku Bałtyk można oglądać w Concordia Design. Jej autorami są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie. Podświetlana, zbudowana z drewna, plexi i szkła wiernie pokazuje jak zmieni się centrum Poznania już za niespełna 2 lata. 

 

Bałtyk powstaje przy Rondzie Kaponiera na styku głównych arterii miasta w obrębie kompleksu Roosevelta 22, obejmującego istniejące już centrum kreatywności, designu i biznesu Concordia Design oraz Podwórko – plac, który będzie pełnił funkcje społeczne. Budynek zaoferuje nowocześnie zaprojektowaną i zaaranżowaną powierzchnię biurową. Jego łączna powierzchnia wyniesie ok. 15 170 mkw. 

 

16-kondygnacyjna bryła biurowca, zaprojektowana przez holenderską pracownię MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries we współpracy z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci, posiada nieregularny i górujący nad centrum kształt, który z każdego punktu widzenia wygląda nieco inaczej. Projekt architektoniczny nawiązuje do poznańskiego modernizmu, dzięki czemu dobrze koresponduje także z Concordią Design – zrewitalizowaną kamienicą z przełomu XIX i XX wieku, w której funkcjonuje centrum designu, inkubator przedsiębiorczości, restauracja, przestrzeń konferencyjno-wystawowa oraz drukarnia. Inwestorami Bałtyku są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz