Lobos Nieruchomości logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoGłówka Pracuje logoEcho Investment logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKart Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLC Corp S.A. logoKwiaty dla biura logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGhelamco Poland logoFYI Commercial Consulting logoSchüco International Polska logoCity Office logoHAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTERBIURO logoGTV Lighting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAluprof S.A. logoCity Space logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoArchicom logoTétris Poland logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCHB14 logoSpectra Development logoOnyx Business Point logoTorus logoNowy Styl Group logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Byk w siedzibie GPW

Wystawa prac Dawida Patarai w siedzibie GPW w Warszawie, fot. gpw.pl
Wystawa prac Dawida Patarai w siedzibie GPW w Warszawie, fot. gpw.pl
Do 10 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie trwa wystawa prac Dawida Patarai, której motywem przewodnim jest byk – symbol giełdowej hossy.

W ramach wystawy, której organizatorem jest Galeria Art Pistols i GPW, zaprezentowanych zostanie 17 obrazów, pochodzących z różnych etapów twórczości gruzińskiego artysty mieszkającego w Polsce. Dzieła wykonane są w różnych technikach malarskich i formatach, przy użyciu różnych materiałów. Stanowiący ich motyw przewodni byk uznawany jest za symbol siły i męstwa, a także giełdowej hossy.

 

Byki na całym świecie wyglądają różnie. Inaczej wyglądają w Indiach, Brazylii, Europie, a nawet w Gruzji. Byk jest symbolem takim trochę mistycznym. To jest jedno z nielicznych zwierząt w mitologii, które często pojawia się w różnych formach. W XXI wieku często podkreślamy swoją obecność i nawiązując do tego, co było wcześniej. Nie chciałem tej ciągłości historycznej przerywać, dodałem trochę z naszych czasów, coś pożyczyłem z przeszłości i jak widać to się udało – wyjaśnia Dawid Pataraia.

 

Byk kojarzy się z giełdą, kojarzy się z hossą, byk to jest siła, to jest energia. Myślę, że to jest doskonały symbol również Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, my też chcemy być tacy silni, mocni i pełni energii jak byk. I przyjęło się, że jest to jedno ze zwierząt, które jest bardzo silnie kojarzone, utożsamiane z giełdą – podkreśla Mirosław Szczepański, wiceprezes GPW.

 

Zobacz także: Symbol perfekcji i zawodowstwa w lobby budynku Ericpol

 

Dawid Pataraia urodził się w 1971 roku w Gruzji. W Tbilisi ukończył liceum Sztuk Plastycznych, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Od 1992 roku kontynuował naukę w Polsce na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, na Wydziale Malarstwa w Poznaniu i w Krakowie. Dotychczas jego prace były prezentowane m.in. w warszawskich galeriach: Na Kole, Arka, Piękny Świat, Galerii w Tarnowskich Górach, krakowskiej Galerii Ornament oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wiele jego prac znajduje się także w kolekcjach prywatnych m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Michaela Jacksona.

 

Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
hossa :
wstrętny ! zdecydowanie wolę tego http://artbull.blog.pl/2014/07/05/figurka-byk-wall-street-2/ :-)
19 lutego 2015 13:35
mantra