bcb wrzesień 2020

EKO Do World Trade Center wrócili pracownicy

World Trade Center znów góruje nad Manhatanem - fot. www.onewtc.com
Zdjęcie One World Trade Center za dnia - fot. onewtc.com
Ponad 13 lat po tragicznych zamachach z 11 września, World Trade Center został ponownie otwarty. Wczoraj pracę w jednej z odbudowanych wież rozpoczęło wydawnictwo Conde Nast, które zajęło 5 pięter obiektu.

World Trade Center jest obecnie najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych, liczącym 541 metrów i 104 piętra. Budowa trwająca 8 lat pochłonęła 3,8 mld dolarów. Obiektowi nadano nazwę One World Trade Center.

 

Nowojoroski symbol znów góruje nad miastem – powiedział w oświadczeniu Patrick Foye, dyrektor wykonawczy firmy Port Authority of New York and New Jersey, która jest właścicielem budynku oraz działki, a także współinwestorem projektu wraz z Durst Organization. - To najbardziej bezpieczny biurowiec w Stanach – zapewnił, odpowiadając na wątpliwości niektórych pracowników, którzy obawiają się kolejnego ataku na symbol Nowego Jorku.

 

Wieżowiec został wykonany ze wzmocnionego stalą betonu, dzięki czemu jego konstrukcja jest znacznie mocniejsza od konstrukcji poprzednich wież. Z utwardzonego i zbrojonego betonu zbudowano także szerokie klatki schodowe, w razie konieczności umożliwiające strażakom sprawną ewakuację. - Nie miałbym żadnych obaw, gdyby to mój syn dostał pracę w tym wieżowcu - powiedział architekt T.J. Gottesdiener.

 

W poniedziałek 3 listopada do budynku przeprowadziło się ok. 170 pracowników koncernu wydawniczego Condé Nast, zajmując pięć pięter, a kolejne 3000 osób dołączy do nich na początku 2015 r. Przedsiębiorstwo jest wydawcą takich pism, jak "Vogue", "The New Yorker" czy "Vanity Fair".

 

One World Trade Center jest już wynajęty w 60 proc. Jednym z jego najemców jest rządowa instytucja General Services Administration. Przestrzeń zajęły ponadto firmy Kids Creative, GSA oraz China Center. Budynek został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Davida Childsa z biura architektonicznego Skidmore Owings & Merrill, zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi, w oparciu o kryteria LEED Gold ustanowione przez US Green Buildings Council.

 

Obiekt zlokalizowany jest w centralnym miejscu 16-hektarowej działki, gdzie kiedyś stały bliźniacze wieże, zniszczone w zamachu 11 września 2001 r., w którym zginęło ponad 2700 osób.


0.0
Napisz pierwszy komentarz