Kinnarps Polska Sp. z o.o.

EKO Podwójny BREEAM dla A4 Business Park w Katowicach

A4 Business Park w Katowicach
A4 Business Park w Katowicach
Biurowiec klasy A realizowany przez Echo Investment w Katowicach przy ul. Francuskiej otrzymał dwa certyfikaty: BREEAM Final dla I etapu inwestycji i BREEAM Interim dla drugiego budynku.

Oba budynki zostały nagrodzone oceną Very Good. Oddany do użytkowania w ubiegłym roku I etap A4 Business Park, uzyskał wynik 66,2 proc, a drugi biurowiec wchodzący w skład inwestycji – 66,4 proc.

 

W 2013 roku uzyskaliśmy dla pierwszego budynku A4 Business Park certyfikat na etapie projektowym. Taki certyfikat to swego rodzaju promesa. By uzyskać certyfikat Final należy spełnić deklarowane na etapie projektowym (Interim) wymagania - zrealizować projekt poprawnie, starannie wypełniając procedury i stosując odpowiednie, ekologiczne materiały. Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że dołożyliśmy wszelkich starań i potwierdziliśmy bardzo dobry wynik w końcowej ocenie Final. To cieszy tym bardziej, że certyfikat końcowy uzyskiwaliśmy po raz pierwszy, a takich certyfikatów na rynku jest wciąż niewiele. Jestem pewny, że podobnie będzie z budynkiem drugiego etapu. Tu również staramy się o finałową ocenę na wysokim poziomie - komentuje Igor Grabiwoda, dyrektor Zespołu Architektów Działu Biur i Hoteli Echo Investment. Proces certyfikacji A4 Business Park prowadzi firma Grontmij Polska.

 

Echo Investment posiada w swoim portfolio już dziesięć budynków certyfikowanym w BREEAM – biurowiec Q22, dwa budynki Parku Rozwoju w Warszawie, Aquarius Business House we Wrocławiu, I i II etap A4 Business Park w Katowicach, Oxygen w Szczecinie (2 certyfikaty BREEAM In-Use: Building Management oraz Asset Rating), a także Galerię Amber w Kaliszu, CHR Galaxy w Szczecinie, Galerię Olimpia w Bełchatowie i Galerię Echo w Kielcach.

 

BREEAM jest metodą oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika. Budynek oceniany jest punktowo, a zdobyte punkty przeliczane są na procenty, które z kolei mnoży się przez wagę przypisaną danej kategorii. Uzyskane punkty w rezultacie dają wynik w 6-stopniowej skali : <30 proc. - Unclassified, 30 proc. - 44 proc. - Pass, 45 proc. - 54 proc. - Good, 55 proc. 69 proc. - Very Good, 70 proc. - 84 proc. - Excellent, >85 proc. - Outstanding. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje certyfikatów to BREAAM Interim (etap projektowy inwestycji), BREEAM Final (potwierdzenie projektu) oraz BREEAM In-Use (budynek istniejący).

 

A4 Business Park powstaje w Katowicach przy ul. Francuskiej, w sąsiedztwie zjazdu z autostrady A4. Obiekt otoczony jest znakomicie rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej - w sąsiedztwie znajdują się liczne przystanki autobusowe oraz dworzec PKP. Kompleks składa się z trzech budynków. Realizacja pierwszego wraz z kubaturowym parkingiem wielopoziomowym, oferującym 560 miejsc postojowych zakończyła się w I kw. 2014 roku. 7-kondygnacyjny budynek (9000 mkw.) został w całości wynajęty przez koncern informatyczny IBM. W ramach II etapu inwestycji powstaje 10-kondygnacyjny budynek o powierzchni biurowej wynoszącej ok. 9000 mkw. Projekt A4 Business Park przygotowało znane krakowskie biuro architektoniczne DDJM.

 

Echo Investment SA jest jedną z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1 000 000 mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra