Ocean Plaza Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCOTEX Office Centre logoDorbud S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArchicom logoCHB14 logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOnyx Business Point logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoOmnitech Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoSpectra Development logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKart Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPRO-INVEST S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKwiaty dla biura logoNowy Styl Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcho Investment logoLobos Nieruchomości logoOlivia Business Centre logoLC Corp S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoFYI Commercial Consulting logoSchüco International Polska logoTorus logoAluprof S.A. logoCity Space logoBusiness House logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Do końca 2016 roku Nestlé zatrudni ponad 700 osób

W Europie pięć milionów osób do 25. roku życia pozostaje bez pracy, a programy na rzecz zatrudniania młodych ludzi podejmowane są zarówno na szczeblu unijnym, jak i w poszczególnych krajach. Coraz częściej angażują się w nie również firmy, m.in. koncern Nestlé.

Tylko w Polsce zaoferowaliśmy prawie 700 miejsc osobom, które starały się o pracę, staż i praktyki, z czego przyjęliśmy 235. Do 2017 roku planujemy zatrudnić w sumie 760 osób. Możemy się więc pochwalić ogromnymi sukcesami w walce z bezrobociem – komentuje Mariola Raudo, kierownik ds. rekrutacji i HR biznes partner Nestlé Polska.

 

Zgodnie z ogłoszoną w 2013 roku przez Nestlé „Europejską Inicjatywą na rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych – Nestlé needs YOUth” w ciągu najbliższych trzech lat firma chce stworzyć możliwość zatrudnienia dla 20 tys. Europejczyków, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Połowa z nich ma otrzymać propozycje pracy, zaś reszta – oferty praktyk i staży. Bardzo nas cieszy ogromne zrozumienie dla tej inicjatywy i to, że wiele instytucji rządowych, pozarządowych, organizacji studenckich i innych podmiotów chce się w nią zaangażować – przekonuje Mariola Raudo. – Mnóstwo instytucji zgłasza się do nas z ofertą wsparcia i współpracy. Bardzo się cieszymy z tego, że jest tak duża otwartość.

 

Nestlé jest także inicjatorem Sojuszu dla Młodych, do którego w ubiegłym roku przystąpiło kilka znaczących koncernów, m.in. firmy Axa, EY, Facebook i Google. Łącznie przedsiębiorstwa te mają zaoferować młodym 100 tys. miejsc pracy, staży i praktyk. Nikt nie trzyma się ściśle planów, które były tylko założeniami. Robimy tyle, na ile pozwalają możliwości – zauważa Raudo.

 

Zgodnie z danymi europejskiego urzędu statystycznego Eurostat w grudniu 2014 roku stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,4 proc. wobec 11,5 proc. w listopadzie, a w całej UE – 9,9 proc. Bezrobocie wśród osób do 25. roku życia wyniosło 21,4 proc. we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a zatem dotyczyło prawie pięciu milionów osób w tym wieku. Najgorzej statystyki wyglądają w Hiszpanii i Grecji, gdzie bez pracy jest ok. 50 proc. młodych ludzi.

 

Osoby, które do nas aplikują lub odbywają praktyki i staże, to ludzie z ogromną inicjatywą, którzy mają wiele pomysłów nie tylko dotyczących własnego rozwoju, lecz także usprawnienia całej organizacji – zauważa kierownik ds. rekrutacji i HR biznes partner Nestlé Polska i podkreśla, że główną przyczyną problemów młodych na rynku pracy jest niedopasowanie założeń programowych szkół do oczekiwań pracodawców. Absolwentom brakuje więc odpowiednich kompetencji i specjalistycznej wiedzy, a problem ten dotyczy przede wszystkim absolwentów kierunków humanistycznych, którzy muszą dopasowywać swoje kompetencje do wymagań rynku. Humaniści zaczynają szukać swoich dróg, w związku z czym takie kierunki także bierzemy pod uwagę – zapewnia Raudo. – Rozmawiamy o tym, jak rozwijać kompetencje miękkie, oraz o tym, jak pomóc takim osobom odnaleźć się na rynku pracy, który coraz częściej jest jednak ukierunkowany na bardzo eksperckie, zawodowe kierunki.

 

W koncernie w Polsce pracuje ok. pięciu tysięcy osób.

Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra