Assa Abloy

EKO Certyfikat BREEAM Excellent dla West Gate

West Gate
West Gate zlokalizowany jest przy ul. Lotniczej we Wrocławiu
Biurowiec realizowany przez Echo Investment we Wrocławiu otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie Excellent.

West Gate został wyróżniony certyfikatem z bardzo wysokim wynikiem 72,8 proc., pozwalającym na przyznanie oceny Excellent, którą posiada w Polsce zaledwie 12 innych inwestycji biurowych. Wśród ocenianych przez audytorów elementów znalazły się m.in. efektywność energetyczna, zastosowane materiały, zdrowe środowisko do pracy i gospodarka odpadami.

 

Tak wysoka ocena West Gate to dla nas powód do wielkiej radości. Certyfikacja biurowców nie jest już tylko nową metodą projektowania. Stała się płaszczyzną porozumienia z użytkownikami naszych inwestycji, którzy podobnie jak my oczekują bardzo dobrych projektów biurowych. West Gate to biurowiec który w pełni wykorzystał potencjał certyfikacji, łączy znakomite elementy kompozycyjne i materiałowe z rozwiązaniami zrównoważonymi i energooszczędnymi, co jest wyznacznikiem współczesnej architektury - komentuje Katarzyna Murdoch, inżynier ds. BREEAM, asesor BREEAM International w Echo Investment. Proces certyfikacji West Gate prowadzi firma Grontmij Polska.

 

W portfolio spółki Echo Investment znajduje się już jedenaście budynków, które posiadają certyfikaty BREEAM – biurowce West Gate, Q22, dwa budynki Parku Rozwoju w Warszawie, Aquarius Business House we Wrocławiu, I i II etap A4 Business Park w Katowicach, Oxygen w Szczecinie (2 certyfikaty BREEAM In-Use: Building Management oraz Asset Rating), a także Galeria Amber w Kaliszu, CHR Galaxy w Szczecinie, Galeria Olimpia w Bełchatowie i Galeria Echo w Kielcach.

 

BREEAM to metoda oceny ekologicznej przyjazności budynków. Budynek oceniany jest punktowo. Zdobyte punkty przeliczane są na procenty, które z kolei mnożone są przez wagę przypisaną danej kategorii. Uzyskane punkty w rezultacie dają wynik w 6-stopniowej skali : <30 proc. - Unclassified, 30 proc. - 44 proc. - Pass, 45 proc. - 54 proc. - Good, 55 proc. 69 proc. - Very Good, 70 proc. - 84 proc. - Excellent, >85 proc. - Outstanding. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje certyfikatów to BREAAM Interim (etap projektowy inwestycji), BREEAM Final (potwierdzenie projektu) oraz BREEAM In-Use (budynek istniejący).

 

West Gate jest nowoczesnym budynkiem klasy A, oferującym 16 200 mkw. powierzchni biurowej. Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Lotniczej na skrzyżowaniu z ul. Na Ostatnim Groszu i Legnicką, co gwarantuje doskonałą ekspozycję budynku.

 

Inwestycja jest już wynajęta w 100 proc. Proces komercjalizacji zamknęły umowy (łącznie 500 mkw.) z Aviva i firmą z branży doradztwa finansowego, działającą pod szyldem Expandera. Głównym najemcą powierzchni biurowej w West Gate jest firma Nokia Networks (14 000 mkw.). W budynku znajdzie się również nowa siedziba firmy Deichmann Obuwie Sp. z o.o. (1200 mkw.), centrum medyczne Enel-Med. (300 mkw.) i kantyna prowadzona przez firmę K&D Foods (320 mkw.).

 

Projekt architektoniczny West Gate przygotowała pracownia Arcad z Kielc. Budynek składa się z sześciu kondygnacji nadziemnych (biura) i dwóch podziemnych (parking). Zaprojektowany jest w formie zwartej bryły w kształcie litery „L”. Na elewacji dominują duże przeszklone powierzchnie, dzięki którym biura są optymalnie doświetlone. Biurowiec wyposażony będzie w system kontroli dostępu, szybkie i ciche windy, energooszczędną klimatyzację i wentylację, system kontroli wilgotności powietrza, podwieszane sufity i podnoszone podłogi, przyjazny środowiskowo system oświetlenia. Zaprojektowano także stojaki rowerowe, szatnie i prysznice dla rowerzystów. Użytkownicy West Gate będą mieli do dyspozycji również kantynę i miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu. Inwestycja zostanie oddana do użytkowania w kwietniu br.


0.0
Napisz pierwszy komentarz