Echo Investment logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPodium Investment logoArchicom logoFYI Commercial Consulting logoOlivia Business Centre logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoARTSERVIS sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoINTERBIURO logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKontor logoGTV Lighting logoTorus logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoAgrobex Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGhelamco Poland logoForbo Flooring Systems Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBusiness House logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoHAVRE Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLC Corp S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-BUD logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Szklany biurowiec czy dom pomocy i drobna inwestycja?

„Spichrz” autorstwa Jagba - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spichrz.jpg#mediaviewer/File:Spichrz.jpg
„Spichrz” autorstwa Jagba - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spichrz.jpg#mediaviewer/File:Spichrz.jpg
Kilka tygodni temu pojawił się w mediach budzący kontrowersje temat planów zagospodarowania ogrodu, należącego do warszawskiego zgromadzenia sióstr Szarytek. Teraz oświadczenie w tej sprawie wydały same siostry.

Gazeta Wyborcza informowała, jakoby zakon planował budowę nowoczesnego biurowca i osiedla mieszkaniowego, wartych 100 mln złotych, a także upominała przed zniszczeniem wielowiekowego ogrodu – jednego z nielicznych, niezabudowanych miejsc w centrum Warszawy (klasztor mieści się przy ul. Tamka 35, którą obejmuje miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Foksal”).

 

Siostry postanowiły wytłumaczyć się w specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej zgromadzenia: Nieprawdą jest informacja, że Zgromadzenie prowadzi działalność deweloperską - czytamy w oświadczeniu, z którego wynika, że część ogrodu ma zostać zabudowana Budynkiem Pomocy Osobom Zagrożonym Wykluczeniem Społecznym, w którym osoby potrzebujące będą uczyć się, korzystać z pomocy medycznej, społecznej, doradztwa prawnego, zdobywać kwalifikacje zawodowe. Głównym celem funkcjonowania nowego ośrodka będzie powrót tych osób do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, motywowanie do wychodzenia z bezdomności.

 

W kolejnych akapitach pojawia się argument, że planowana działalność, w tym remont budynków, potrzebuje środków finansowych dużo większych niż te przyznawane od instytucji państwowych i darczyńców. Ponadto na łamach onet.pl siostry dopowiadają, że część przyklasztornych terenów, zajmujących 5 ha, zostanie przeznaczona na zabudowę mieszkaniowo-usługową o powierzchni 1,1 ha, a pieniądze uzyskane z tej inwestycji pozwolą na sfinansowanie działalności społecznej.

 

W oświadczeniu s. Marianna Leszczyńska podkreśliła, że zakon nie planuje zabudowy ani Skarpy, ani ogrodu na Skarpie, a nowe obiekty nie pojawią się także wokół klasztoru, czego dowodzić ma złożony przez zgromadzenie wniosek do Planu o ochronę zieleni na Skarpie. Planowana przez nas zabudowa, m.in. dom pomocy społecznej, przedszkole, ma nawiązywać do charakteru architektury zabudowań klasztoru, a planowane przez nas funkcje i wskaźniki zagospodarowania są zgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta.

 

Z relacji sióstr wynika zatem, iż nowego biurowca na terenie klasztornym nie należy się spodziewać. W ciągu kilku lat dowiemy się zapewne, jak teren ten zostanie zagospodarowany.


0.0
Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra