Onyx Business Point logoOmnitech Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCity Space logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoDorbud S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoKart Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTorus logoEcho Investment logoArchicom logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGTV Lighting logoGhelamco Poland logoSchüco International Polska logoKwiaty dla biura logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoLC Corp S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoCHB14 logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Szklany biurowiec czy dom pomocy i drobna inwestycja?

„Spichrz” autorstwa Jagba - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spichrz.jpg#mediaviewer/File:Spichrz.jpg
„Spichrz” autorstwa Jagba - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spichrz.jpg#mediaviewer/File:Spichrz.jpg
Kilka tygodni temu pojawił się w mediach budzący kontrowersje temat planów zagospodarowania ogrodu, należącego do warszawskiego zgromadzenia sióstr Szarytek. Teraz oświadczenie w tej sprawie wydały same siostry.

Gazeta Wyborcza informowała, jakoby zakon planował budowę nowoczesnego biurowca i osiedla mieszkaniowego, wartych 100 mln złotych, a także upominała przed zniszczeniem wielowiekowego ogrodu – jednego z nielicznych, niezabudowanych miejsc w centrum Warszawy (klasztor mieści się przy ul. Tamka 35, którą obejmuje miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Foksal”).

 

Siostry postanowiły wytłumaczyć się w specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej zgromadzenia: Nieprawdą jest informacja, że Zgromadzenie prowadzi działalność deweloperską - czytamy w oświadczeniu, z którego wynika, że część ogrodu ma zostać zabudowana Budynkiem Pomocy Osobom Zagrożonym Wykluczeniem Społecznym, w którym osoby potrzebujące będą uczyć się, korzystać z pomocy medycznej, społecznej, doradztwa prawnego, zdobywać kwalifikacje zawodowe. Głównym celem funkcjonowania nowego ośrodka będzie powrót tych osób do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, motywowanie do wychodzenia z bezdomności.

 

W kolejnych akapitach pojawia się argument, że planowana działalność, w tym remont budynków, potrzebuje środków finansowych dużo większych niż te przyznawane od instytucji państwowych i darczyńców. Ponadto na łamach onet.pl siostry dopowiadają, że część przyklasztornych terenów, zajmujących 5 ha, zostanie przeznaczona na zabudowę mieszkaniowo-usługową o powierzchni 1,1 ha, a pieniądze uzyskane z tej inwestycji pozwolą na sfinansowanie działalności społecznej.

 

W oświadczeniu s. Marianna Leszczyńska podkreśliła, że zakon nie planuje zabudowy ani Skarpy, ani ogrodu na Skarpie, a nowe obiekty nie pojawią się także wokół klasztoru, czego dowodzić ma złożony przez zgromadzenie wniosek do Planu o ochronę zieleni na Skarpie. Planowana przez nas zabudowa, m.in. dom pomocy społecznej, przedszkole, ma nawiązywać do charakteru architektury zabudowań klasztoru, a planowane przez nas funkcje i wskaźniki zagospodarowania są zgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta.

 

Z relacji sióstr wynika zatem, iż nowego biurowca na terenie klasztornym nie należy się spodziewać. W ciągu kilku lat dowiemy się zapewne, jak teren ten zostanie zagospodarowany.

Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra