Schüco International Polska logoSpectra Development logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKwiaty dla biura logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoOnyx Business Point logoGłówka Pracuje logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoLC Corp S.A. logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoCity Office logoEcho Investment logoGhelamco Poland logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCity Space logoFYI Commercial Consulting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoCHB14 logoTétris Poland logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoTorus logoArchicom logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Szklany biurowiec czy dom pomocy i drobna inwestycja?

„Spichrz” autorstwa Jagba - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spichrz.jpg#mediaviewer/File:Spichrz.jpg
„Spichrz” autorstwa Jagba - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spichrz.jpg#mediaviewer/File:Spichrz.jpg
Kilka tygodni temu pojawił się w mediach budzący kontrowersje temat planów zagospodarowania ogrodu, należącego do warszawskiego zgromadzenia sióstr Szarytek. Teraz oświadczenie w tej sprawie wydały same siostry.

Gazeta Wyborcza informowała, jakoby zakon planował budowę nowoczesnego biurowca i osiedla mieszkaniowego, wartych 100 mln złotych, a także upominała przed zniszczeniem wielowiekowego ogrodu – jednego z nielicznych, niezabudowanych miejsc w centrum Warszawy (klasztor mieści się przy ul. Tamka 35, którą obejmuje miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Foksal”).

 

Siostry postanowiły wytłumaczyć się w specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej zgromadzenia: Nieprawdą jest informacja, że Zgromadzenie prowadzi działalność deweloperską - czytamy w oświadczeniu, z którego wynika, że część ogrodu ma zostać zabudowana Budynkiem Pomocy Osobom Zagrożonym Wykluczeniem Społecznym, w którym osoby potrzebujące będą uczyć się, korzystać z pomocy medycznej, społecznej, doradztwa prawnego, zdobywać kwalifikacje zawodowe. Głównym celem funkcjonowania nowego ośrodka będzie powrót tych osób do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, motywowanie do wychodzenia z bezdomności.

 

W kolejnych akapitach pojawia się argument, że planowana działalność, w tym remont budynków, potrzebuje środków finansowych dużo większych niż te przyznawane od instytucji państwowych i darczyńców. Ponadto na łamach onet.pl siostry dopowiadają, że część przyklasztornych terenów, zajmujących 5 ha, zostanie przeznaczona na zabudowę mieszkaniowo-usługową o powierzchni 1,1 ha, a pieniądze uzyskane z tej inwestycji pozwolą na sfinansowanie działalności społecznej.

 

W oświadczeniu s. Marianna Leszczyńska podkreśliła, że zakon nie planuje zabudowy ani Skarpy, ani ogrodu na Skarpie, a nowe obiekty nie pojawią się także wokół klasztoru, czego dowodzić ma złożony przez zgromadzenie wniosek do Planu o ochronę zieleni na Skarpie. Planowana przez nas zabudowa, m.in. dom pomocy społecznej, przedszkole, ma nawiązywać do charakteru architektury zabudowań klasztoru, a planowane przez nas funkcje i wskaźniki zagospodarowania są zgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta.

 

Z relacji sióstr wynika zatem, iż nowego biurowca na terenie klasztornym nie należy się spodziewać. W ciągu kilku lat dowiemy się zapewne, jak teren ten zostanie zagospodarowany.

Tagi: Warszawa
Napisz pierwszy komentarz
mantra