bcb wrzesień 2020

EKO Platynowy certyfikat LEED dla siedziby Skanska

Biuro Skanska Property Poland w biurowcu Atrium 1 w Warszawie
Biuro Skanska Property Poland w biurowcu Atrium 1 w Warszawie
Mieszcząca się w budynku Atrium 1 siedziba firmy Skanska Property Poland została uhonorowana certyfikatem dla wnętrz LEED CI z pierwszą w Polsce oceną Platinum.

Certyfikat LEED Commercial Interior został stworzony z myślą o nowych lub istniejących powierzchniach biurowych, w których wprowadzone zostały najwyższe standardy wspierające ekologię. Dotychczas na całym świecie certyfikat ten otrzymało ponad 7000 wnętrz, choć stosunkowo niewiele z nich mieści się w regionie CEE. Statystyki US Green Building Council, amerykańskiej instytucji certyfikującej wskazują, że na Węgrzech jest ich dziesięć, a w Czechach – jeden. W Polsce wyróżnienie to udało się zdobyć dziesięciu siedzibom, w tym wszystkim biurom firmy Skanska. Teraz dołączyły do nich wnętrza dewelopera, zajmowane w Atrium 1.

 

Wnętrze naszej pierwszej warszawskiej siedziby w Deloitte House certyfikowaliśmy na poziomie Silver już w 2010 roku. Certyfikat na najwyższym poziomie dla wnętrza naszego biura w Atrium 1 to wyraz międzynarodowego uznania dla rozwiązań, które proponujemy również naszym partnerom. Na własnym przykładzie udowodniliśmy, że certyfikacja się opłaca na wielu płaszczyznach – jesteśmy oszczędni i przyjaźni środowisku, a przede wszystkim – dobrze się u nas pracuje. Najważniejszym odbiorcą zaplanowanych rozwiązań jest przecież człowiek, który podczas dnia w biurze powinien mieć zapewniony najwyższy komfort i najlepsze możliwe warunki pracy. Na pomoc naszych specjalistów w uzyskaniu certyfikatu LEED CI mogą liczyć wszyscy nasi najemcy – komentuje Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland. 

 

Podczas certyfikacji w systemie LEED CI uwaga zwracana jest nie na cały obiekt, lecz na wykończenie biura, w którym mogą znaleźć się takie elementy, jak meble zrobione z materiałów z recyklingu, wykończenia wykonane z biodegradowalnych komponentów czy farby z niską zawartością lotnych związków organicznych. Podobne rozwiązania zostały zastosowane przez Skanska. Drewno, z którego wykonano nasze meble pochodzi z ekologicznych upraw FSC. Dużą część mebli przenieśliśmy z poprzedniego biura, a wszystkie materiały użyte w trakcie budowy sprowadziliśmy regionalnie – wylicza Justyna Olczak, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Skanska Property Poland.

 

Jak pokazuje przykład Skanska, wdrożone rozwiązania znacząco obniżają koszty eksploatacji biura. Rozbiliśmy bank w przypadku oszczędności wody. Dzięki wykorzystaniu deszczówki i wody szarej do spłukiwania toalet oraz wodooszczędnej armaturze udało nam się zredukować zużycie wody o ponad 70 proc. w stosunku do norm lokalnych. W przypadku energii uzyskaliśmy oszczędność o ponad 40 proc., m.in. dzięki systemowi DayLight Control, energooszczędnemu oświetleniu, czujnikom ruchu czy korzystaniu ze sprzętu biurowego z certyfikatem EnergyStar – podsumowuje Justyna Olczak. 

 

Jak w każdym certyfikacie LEED, poza wymaganymi kryteriami, możliwym jest także wprowadzenie dodatkowych, innowacyjnych technologii i rozwiązań, dzięki którym oceniane wnętrza otrzymują dodatkowe punkty. W Skanska zwrócono uwagę przede wszystkim na zieloną edukację pracowników.  Każdy pracownik segreguje odpady: papier, aluminium, szkło, plastik, baterie i różne opakowania – łącznie mamy 7 rodzajów różnych kontenerów. W biurze zastosowaliśmy bardzo dobry system informacji – odpowiednie oznakowanie przypomina o konieczności gaszenia światła, wyjaśnia jak korzystać ze sprzętu czy jak optymalnie korzystać z biurowego wyposażenia. Drukowanie mamy domyślnie ustawione na dwustronne i czarnobiałe. Obok szkoleń na temat zieloności i ekologii zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym, wprowadziliśmy też biurowe rowery, z których mogą skorzystać pracownicy – wymienia Justyna Olczak. 

 

Warto wspomnieć, że certyfikatem LEED CI może być nagrodzone zarówno jedno biuro, jak i fragment zajmowanego budynku, nawet jeśli sam obiekt nie spełnia norm amerykańskiej instytucji USGBC.


0.0
Napisz pierwszy komentarz