Zagrożona mozaika

Zdobiąca ścianę Biprostalu mozaika znów jest zagrożona. W ramach remontu budynku jego właściciele rozważają likwidację dzieła.

Zdobiąca ścianę Biprostalu mozaika znów jest zagrożona. W ramach remontu budynku jego właściciele rozważają likwidację dzieła – informuje „Gazeta Wyborcza”. Z inicjatywy wiceprezydent Krakowa Elżbiety Koterby i Magdaleny Sroki prowadzone są negocjacje z firmą Biprostal SA. Mają one wypracować porozumienie, dzięki któremu spółka będzie mogła prowadzić prace remontowe, zachowując mozaikę.

Dzieło plastyczne na ścianie Biprostalu powstało w 1964 r. Jest dziełem Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej i stanowi realizację geometrycznego abstrakcjonizmu.

Pierwsze plany zerwania mozaiki i zastąpienia jej kamiennymi płytami pojawiły się w 2009 r. Szeroko zakrojona akcja protestacyjna mieszkanców Krakowa wstrzymała plany właścicieli. Obecnie trwają starania o wpisanie mozaiki do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Przed rokiem miejski konserwator zabytków wpisał ją do ewidencji gminnej, ta jednak nie pozwala na faktyczną ochronę dzieła.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Konrad Weisenhaus :
trzeba byc dobrze lewacko swiernietym zeby bronic takiego gów.....na
26 lutego 2013 22:31
mantra