ReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoAluprof S.A. logoCOTEX Office Centre logoSchüco International Polska logoKwiaty dla biura logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoLobos Nieruchomości logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCity Office logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoOlivia Business Centre logoKart Sp. z o.o. logoArchicom logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEcho Investment logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGhelamco Poland logoGłówka Pracuje logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTERBIURO logoSpectra Development logoHAVRE Sp. z o.o. logoCHB14 logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTétris Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoFYI Commercial Consulting logoUNIMOR Development S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

E-zwolnienie już od 2016 r.

Od 1 stycznia przyszłego roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej (e-ZLA).

Od 1 stycznia przyszłego roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej (e-ZLA), które automatycznie przesłane zostaną do ZUS. Z kolei instytucja najpóźniej następnego dnia umieści zwolnienie na profilu płatnika znajdującego się na Platformie Usług Elektronicznych. W rezultacie pracownicy nie będą zobowiązani do dostarczenia zaświadczenia w formie papierowej w ciągu 7 dni od wystawienia. Wprowadzenie elektronicznego obiegu zaświadczeń lekarskich oznacza dla pacjentów mniej obowiązków, dla lekarzy ułatwienia, a dla przedsiębiorców korzyści – tłumaczy Marta Juśko z Departamentu Obsługi Klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Do końca 2015 r. płatnicy, którzy odprowadzają składki za więcej niż pięć osób, powinni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych. Jest on dostępny dla wszystkich płatników, którzy wcześniej zarejestrują się i uwierzytelnią tożsamość w jednej z siedzib ZUS. Osoby, które mają profil zaufany e-PUAP lub certyfikat kwalifikowany, nie muszą uwierzytelniać swojej tożsamości, ponieważ potwierdzają ją na etapie rejestracji profilu – wyjaśnia Marta Juśko. Następnie profil zostaje aktywowany i możemy korzystać z dostępnych usług – dodaje. 

 

Obowiązek założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych nie dotyczy płatników, którzy rozliczają składki za mniej niż 5 osób. Muszą oni jednak zawiadomić swoich ubezpieczonych na piśmie o obowiązku doręczenia zaświadczenia lekarskiego w formie papierowej w momencie, gdy zwolnienie to zostało wystawione w formie elektronicznej. Jednak warto, aby również ta grupa przedsiębiorców utworzyła profil na Platformie Usług Elektronicznych. Korzyści dla przedsiębiorców to przede wszystkim natychmiastowa informacja o tym, że ubezpieczony ma zwolnienie lekarskie – twierdzi Marta Juśko. Kolejna korzyść to brak konieczności sprawdzania tego, czy ubezpieczony dostarczył zwolnienie w ciągu 7 dni. Następna to możliwość szybkiej kontroli. To jest szczególnie ważne przy zwolnieniach krótkoterminowych. Kolejny plus to stały dostęp do zwolnień lekarskich udzielonych pracownikom – dodaje. Profil umożliwia płatnikom korzystanie z usług takich jak m.in.: dostęp do informacji o saldach składek, możliwość wysyłki elektronicznych wniosków oraz otrzymywania na nie odpowiedzi, rezerwacja wizyt w dowolnej placówce.

 

Dwie formy zwolnień – papierowa i elektroniczna – będą obowiązywały do końca 2017 r. Jeżeli lekarz wystawi nam zwolnienie w formie papierowej, to będzie miał obowiązek poinformowania nas o konieczności dostarczenia tego zwolnienia do pracodawcy, jeśli jesteśmy pracownikami, bądź do ZUS-u, jeśli jesteśmy przedsiębiorcami – wyjaśnia Marta Juśko. Wycofanie zaświadczeń lekarskich w formie papierowej ma nastąpić 1 stycznia 2018 r.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra