Archicom logoUNIMOR Development S.A. logoNowy Styl Group logoKart Sp. z o.o. logoCHB14 logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoSchüco International Polska logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoOnyx Business Point logoOlivia Business Centre logoGhelamco Poland logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoPRO-INVEST S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoLobos Nieruchomości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoBusiness House logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoTorus logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKwiaty dla biura logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEcho Investment logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Pierwszy REIT z polskimi nieruchomościami

1 marca br. Echo Investment SA oraz afrykański fundusz REIT – Redefine – podpisały umowę dotyczącą sprzedaży przez Echo 75 proc. udziałów spółki kontrolującej wszystkie aktywa komercyjne grupy Echo Investment (obiekty biurowe i handlowe).

1 marca br. Echo Investment SA oraz afrykański fundusz REIT – Redefine – podpisały umowę dotyczącą sprzedaży przez Echo 75 proc. udziałów spółki kontrolującej wszystkie aktywa komercyjne grupy Echo Investment (obiekty biurowe i handlowe). Zawarta umowa będzie ważna po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na transakcję.

 

Formuła spółki z udziałem Redefine i Echo Investment będzie zbliżona do funduszu typu REIT. Na początku w jej zarządzaniu znajdą się aktywa o wartości 1,18 mld euro. Według zawartej umowy w okresie trzech lat utworzona spółka będzie miała możliwość złożenia pierwszej oferty dotyczącej kupna projektów biurowych lub handlowych Echo Investment, które są w trakcie budowy czy projektowania. W rezultacie wartość jej aktywów może wzrosnąć do ponad 1,7 mld euro. Jednak na tym nie koniec. Spółka, która będzie zarządzana przez Griffin Real Estate, skupi się na dalszym poszerzaniu portfolio o atrakcyjne powierzchnie komercyjne.

 

To kolejny globalny inwestor, który nam zaufał. Po Oaktree i PIMCO to trzeci globalny fundusz, który powierza nam zarządzanie swoimi polskimi aktywami. Fakt ten, w połączeniu z planem dalszego pozyskiwania kapitału na jednej lub kilku renomowanych giełdach, daje zupełnie nowe możliwości inwestycyjne, o których już teraz myślimy – mówi Przemysław Krych, CEO Griffin Real Estate.

 

Pracowaliśmy nad tą transakcją z Redefine od wielu miesięcy. W trakcie tych rozmów stworzyliśmy z naszymi nowymi partnerami plan dalszego rozwoju spółki w oparciu o nowo pozyskany kapitał. Naszym celem będzie stworzenie dominującego funduszu inwestycyjnego na polskim rynku nieruchomości biurowych i handlowych. Redefine to dobry partner do tego przedsięwzięcia, o długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym i silnym pro wzrostowym nastawieniu – dodaje Maciej Dyjas, co-CEO Griffin Real Estate.

 

Również zarząd Echo Investment zwraca uwagę na fakt, iż współpraca z nowym inwestorem daje spółce nowe możliwości rozwoju i ekspansji. Po pierwsze, dostaliśmy satysfakcjonującą wycenę za 75 procent naszego portfela komercyjnego. Po drugie, spółka z udziałem Redefine ma duży potencjał wzrostu wartości. Wreszcie, po trzecie, pozyskanie takiego partnera jak Redefine, a jednocześnie potencjalnego nabywcy naszych kolejnych obiektów w drodze tzw. prawa do złożenia pierwszej oferty, pozwala nam bardziej skupić się na projektowaniu i budowie kolejnych obiektów komercyjnych. Będziemy także rozbudowywać, wynajmować i zarządzać  wspólnymi  aktywami. Liczymy zatem na długoterminową współpracę z nowym partnerem – mówi Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment SA.

 

Mamy zamiar być długoterminowym inwestorem w polskim funduszu. Widzimy duży potencjał do dalszego wzrostu i jesteśmy pewni dobrej współpracy z naszymi partnerami Echo i Griffinem – mówi Marc Wainer, Executive Chairman of Redefine.

 

W transakcji Echo Investment doradzały: JLL i bank UBS odpowiedzialne za doradztwo transakcyjne, Weil, Gotshal & Manges za doradztwo prawne, EY za podatkowe, Linklaters, Gleeds, Hill i WSP za vendor due diligence, a CBRE dokonało wyceny aktywów Echo na potrzeby transakcji.

 

Redefine Properties Limited jest afrykańskim funduszem REIT, wchodzącym w skład indeksu TOP 40 giełdy w Johannesburgu. Podmiot zarządza aktywami o wartości ok. 4 mld Euro. W swoim portfolio posiada biurowe, handlowe i przemysłowe. Oprócz Republiki Południowej Afryki, firma działa na rynku australijskim, gdzie jest m.in. znaczącym akcjonariuszem notowanej na australijskiej giełdzie Cromwell Property Group.
 

Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra