Nowy Styl Group logoTorus logoPRO-INVEST S.A. logoEcho Investment logoArchicom logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBusiness House logoSchüco International Polska logoKart Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoLC Corp S.A. logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Space logoGhelamco Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoOnyx Business Point logoCHB14 logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPartner Capital Group logoDorbud S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Zielony boom nadal trwa

W ciągu ubiegłego roku liczba zielonych certyfikatów wzrosła o przeszło 44 proc. w porównaniu do łącznej liczby ekologicznych świadectw odnotowanej na koniec 2014 r.

Jak wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce | Certyfikacja w liczbach 2016” firmy doradczej Colliers International, w ciągu ubiegłego roku liczba zielonych certyfikatów wzrosła o przeszło 44 proc. w porównaniu do łącznej liczby ekologicznych świadectw odnotowanej na koniec 2014 r. W kraju istnieje już 357 obiektów posiadających certyfikat bądź precertyfikat BREEAM i LEED. Najpopularniejszym jest system BREEAM, w ramach którego certyfikowano dotychczas 75 proc. zielonych budynków.

 

Pierwsze ekologiczne świadectwo w Polsce przyznano 6 lat temu. W tym okresie na rynku przyjęły się dwa międzynarodowe standardy oceny budynków – amerykański LEED i brytyjski BREEAM. Innym wykorzystywanym świadectwem jest francuski HQE, z którego dotychczas skorzystała jedynie firma Bouygues Immobilier Polska.

 

W 2015 r. 63 proc. całego rynku stanowiły certyfikacje obiektów znajdujących się na etapie projektu i budowy. Jak wynika z analizy systemów certyfikacji, BREEAM stosuje się w niemal w tym samym stopniu wśród istniejących (46 proc.), jak i projektowanych budynków (54 proc.). System LEED jest natomiast najczęściej wykorzystywany już na etapie procesu projektowego (ponad 90 proc.).

 

Biurowce wciąż pozostają wiodącym typem zielonych budynków i stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej certyfikowanych budynków znajduje się w sektorze handlowym - aktualnie 79 projektów. Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych – mówi Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

 

Obecnie niemal 47 proc. certyfikowanych budynków mieści się w Warszawie, gdzie w ostatnich 12 miesiącach zanotowano 42 nowe certyfikacje. Wśród miast regionalnych największy przyrost zielonych obiektów wystąpił kolejno we Wrocławiu (9), Krakowie (8) oraz Gdańsku (7).

 

Perspektywy rozwoju certyfikatów wydają się obiecujące. Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie ulgi podatkowej dla projektowanych zielonych obiektów, które osiągną przynajmniej poziom Gold w przypadku certyfikatu LEED lub Very Good w systemie BREEAM. Jeśli w ślad za Szczecinem pójdą inne miasta, wydaje się, że zielone certyfikaty będą mogły odegrać jeszcze ważniejszą rolę w planowaniu inwestycji w nadchodzących latach – dodaje Andrzej Gutowski.
 

Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra