HAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGTV Lighting logoLC Corp S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSpectra Development logoGhelamco Poland logoGłówka Pracuje logoUNIMOR Development S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoOnyx Business Point logoCity Office logoFYI Commercial Consulting logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoArchicom logoPorto Office B Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoSchüco International Polska logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCHB14 logoTorus logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoEcho Investment logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoNowy Styl Group logoOmnitech Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoHAVRE Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBusiness House logoTętnowski Development Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zielony boom nadal trwa

W ciągu ubiegłego roku liczba zielonych certyfikatów wzrosła o przeszło 44 proc. w porównaniu do łącznej liczby ekologicznych świadectw odnotowanej na koniec 2014 r.

Jak wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce | Certyfikacja w liczbach 2016” firmy doradczej Colliers International, w ciągu ubiegłego roku liczba zielonych certyfikatów wzrosła o przeszło 44 proc. w porównaniu do łącznej liczby ekologicznych świadectw odnotowanej na koniec 2014 r. W kraju istnieje już 357 obiektów posiadających certyfikat bądź precertyfikat BREEAM i LEED. Najpopularniejszym jest system BREEAM, w ramach którego certyfikowano dotychczas 75 proc. zielonych budynków.

 

Pierwsze ekologiczne świadectwo w Polsce przyznano 6 lat temu. W tym okresie na rynku przyjęły się dwa międzynarodowe standardy oceny budynków – amerykański LEED i brytyjski BREEAM. Innym wykorzystywanym świadectwem jest francuski HQE, z którego dotychczas skorzystała jedynie firma Bouygues Immobilier Polska.

 

W 2015 r. 63 proc. całego rynku stanowiły certyfikacje obiektów znajdujących się na etapie projektu i budowy. Jak wynika z analizy systemów certyfikacji, BREEAM stosuje się w niemal w tym samym stopniu wśród istniejących (46 proc.), jak i projektowanych budynków (54 proc.). System LEED jest natomiast najczęściej wykorzystywany już na etapie procesu projektowego (ponad 90 proc.).

 

Biurowce wciąż pozostają wiodącym typem zielonych budynków i stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej certyfikowanych budynków znajduje się w sektorze handlowym - aktualnie 79 projektów. Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych – mówi Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

 

Obecnie niemal 47 proc. certyfikowanych budynków mieści się w Warszawie, gdzie w ostatnich 12 miesiącach zanotowano 42 nowe certyfikacje. Wśród miast regionalnych największy przyrost zielonych obiektów wystąpił kolejno we Wrocławiu (9), Krakowie (8) oraz Gdańsku (7).

 

Perspektywy rozwoju certyfikatów wydają się obiecujące. Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie ulgi podatkowej dla projektowanych zielonych obiektów, które osiągną przynajmniej poziom Gold w przypadku certyfikatu LEED lub Very Good w systemie BREEAM. Jeśli w ślad za Szczecinem pójdą inne miasta, wydaje się, że zielone certyfikaty będą mogły odegrać jeszcze ważniejszą rolę w planowaniu inwestycji w nadchodzących latach – dodaje Andrzej Gutowski.
 

Napisz pierwszy komentarz
mantra