Partner Capital Group logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHexagon logoEcophon Saint-Gobain logoBREMA Sp. z.o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoEcho Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLobos Nieruchomości logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAluprof S.A. logoWOMAK HOLDING logoCOTEX Office Centre logoALLCON INVESTMENT logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoCHB14 logoArchicom logoINTERBIURO logoAgrobex Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoSawig Invest Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoTorus logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPRO-INVEST S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoCity Space logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoOmnitech Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTriGranit Corporation logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zielony boom nadal trwa

W ciągu ubiegłego roku liczba zielonych certyfikatów wzrosła o przeszło 44 proc. w porównaniu do łącznej liczby ekologicznych świadectw odnotowanej na koniec 2014 r.

Jak wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce | Certyfikacja w liczbach 2016” firmy doradczej Colliers International, w ciągu ubiegłego roku liczba zielonych certyfikatów wzrosła o przeszło 44 proc. w porównaniu do łącznej liczby ekologicznych świadectw odnotowanej na koniec 2014 r. W kraju istnieje już 357 obiektów posiadających certyfikat bądź precertyfikat BREEAM i LEED. Najpopularniejszym jest system BREEAM, w ramach którego certyfikowano dotychczas 75 proc. zielonych budynków.

 

Pierwsze ekologiczne świadectwo w Polsce przyznano 6 lat temu. W tym okresie na rynku przyjęły się dwa międzynarodowe standardy oceny budynków – amerykański LEED i brytyjski BREEAM. Innym wykorzystywanym świadectwem jest francuski HQE, z którego dotychczas skorzystała jedynie firma Bouygues Immobilier Polska.

 

W 2015 r. 63 proc. całego rynku stanowiły certyfikacje obiektów znajdujących się na etapie projektu i budowy. Jak wynika z analizy systemów certyfikacji, BREEAM stosuje się w niemal w tym samym stopniu wśród istniejących (46 proc.), jak i projektowanych budynków (54 proc.). System LEED jest natomiast najczęściej wykorzystywany już na etapie procesu projektowego (ponad 90 proc.).

 

Biurowce wciąż pozostają wiodącym typem zielonych budynków i stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej certyfikowanych budynków znajduje się w sektorze handlowym - aktualnie 79 projektów. Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych – mówi Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

 

Obecnie niemal 47 proc. certyfikowanych budynków mieści się w Warszawie, gdzie w ostatnich 12 miesiącach zanotowano 42 nowe certyfikacje. Wśród miast regionalnych największy przyrost zielonych obiektów wystąpił kolejno we Wrocławiu (9), Krakowie (8) oraz Gdańsku (7).

 

Perspektywy rozwoju certyfikatów wydają się obiecujące. Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie ulgi podatkowej dla projektowanych zielonych obiektów, które osiągną przynajmniej poziom Gold w przypadku certyfikatu LEED lub Very Good w systemie BREEAM. Jeśli w ślad za Szczecinem pójdą inne miasta, wydaje się, że zielone certyfikaty będą mogły odegrać jeszcze ważniejszą rolę w planowaniu inwestycji w nadchodzących latach – dodaje Andrzej Gutowski.
 

Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra