Tétris Poland logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPodium Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoKart Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKwiaty dla biura logoTorus logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVantage Development S.A. logoNowy Styl Group logoINTER-BUD logoBusiness House logoAluprof S.A. logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoCity Space logoFYI Commercial Consulting logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Ponad 105 000 mkw. nowej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych

PORF przedstawił dane dotyczące sytuacji na rynku biurowym w 8 głównych miastach regionalnych za I kw. 2016 r. Wynika z nich, iż w tym okresie do użytku oddano ponad 105 000 mkw. powierzchni biurowej.

Polish Office Research Forum (PORF) przedstawił dane dotyczące sytuacji na rynku biurowym w 8 głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Lublinie) za I kw. 2016 r. Wynika z nich, iż w tym okresie do użytku oddano ponad 105 000 mkw. powierzchni biurowej. Najwięcej nowej przestrzeni pojawiło się w Trójmieście (43 200 mkw. w 3 projektach), Krakowie (34 300 mkw. w 4 inwestycjach) i Wrocławiu (16 000 mkw. w 1 projekcie). Z kolei Szczecin, Katowice i Poznań wzbogaciły się łącznie o 11 600 mkw. powierzchni. Pod koniec I kw. br. całkowite zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w analizowanych miastach regionalnych przekroczyły próg 3 500 000 mkw. Najwięcej powierzchni niezmiennie znajduje się odpowiednio w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście.

 

W I kw. br. w miastach regionalnych podpisano umowy najmu łącznie na niemal 108 000 mkw. Największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie, gdzie wynajęto 39 400 mkw. powierzchni biurowej. Wśród największych transakcji zawartych w I kwartale znajduje się renegocjacja umowy Credit Suisse w Grunwaldzki Center we Wrocławiu, umowa typu pre-let zawarta przez Aon w Enterprise Park w Krakowie, a także umowa pre-let podpisana przez Rockwell Automation w A4 Business Park w Katowicach.

 

Pod koniec I kw. br. na rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało ok. 378 000 mkw. W tym okresie najwyższy współczynnik pustostanów zanotowano w Szczecinie (18,3 proc.), a najniższy w Krakowie (5,7 proc.). W innych analizowanych miastach wskaźnik ten wyniósł 7,3 proc. we Wrocławiu, 7,7 proc. w Łodzi, 9,8 proc. w Lublinie, 14 proc. w Trójmieście, 14,4 proc. w Poznaniu, 17,4 proc. w Katowicach.
 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra