Torus logoGhelamco Poland logoArchicom logoEcho Investment logoAluprof S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOlivia Business Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPRO-INVEST S.A. logoLobos Nieruchomości logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGłówka Pracuje logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoLC Corp S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTétris Poland logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoSchüco International Polska logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Office logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoPorto Office B Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoKwiaty dla biura logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOnyx Business Point logoSpectra Development logoCHB14 logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Ponad 105 000 mkw. nowej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych

PORF przedstawił dane dotyczące sytuacji na rynku biurowym w 8 głównych miastach regionalnych za I kw. 2016 r. Wynika z nich, iż w tym okresie do użytku oddano ponad 105 000 mkw. powierzchni biurowej.

Polish Office Research Forum (PORF) przedstawił dane dotyczące sytuacji na rynku biurowym w 8 głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Lublinie) za I kw. 2016 r. Wynika z nich, iż w tym okresie do użytku oddano ponad 105 000 mkw. powierzchni biurowej. Najwięcej nowej przestrzeni pojawiło się w Trójmieście (43 200 mkw. w 3 projektach), Krakowie (34 300 mkw. w 4 inwestycjach) i Wrocławiu (16 000 mkw. w 1 projekcie). Z kolei Szczecin, Katowice i Poznań wzbogaciły się łącznie o 11 600 mkw. powierzchni. Pod koniec I kw. br. całkowite zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w analizowanych miastach regionalnych przekroczyły próg 3 500 000 mkw. Najwięcej powierzchni niezmiennie znajduje się odpowiednio w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście.

 

W I kw. br. w miastach regionalnych podpisano umowy najmu łącznie na niemal 108 000 mkw. Największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie, gdzie wynajęto 39 400 mkw. powierzchni biurowej. Wśród największych transakcji zawartych w I kwartale znajduje się renegocjacja umowy Credit Suisse w Grunwaldzki Center we Wrocławiu, umowa typu pre-let zawarta przez Aon w Enterprise Park w Krakowie, a także umowa pre-let podpisana przez Rockwell Automation w A4 Business Park w Katowicach.

 

Pod koniec I kw. br. na rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało ok. 378 000 mkw. W tym okresie najwyższy współczynnik pustostanów zanotowano w Szczecinie (18,3 proc.), a najniższy w Krakowie (5,7 proc.). W innych analizowanych miastach wskaźnik ten wyniósł 7,3 proc. we Wrocławiu, 7,7 proc. w Łodzi, 9,8 proc. w Lublinie, 14 proc. w Trójmieście, 14,4 proc. w Poznaniu, 17,4 proc. w Katowicach.
 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra